Γουέστ Μπρομ - Μπέρνλι 4-0

H Γουέστ Μπρομ έκανε... πάρτι κόντρα στη Μπέρνλι στα Hawthorns, επικράτησε 4-0 και βρέθηκε μια ανάσα από την οκτάδα!

H παράδοση συνέχισε να παίζει μπάλα με τη Γουέστ Μπρομ, η οποία επικράτησε εύκολα 4-0 της Μπέρνλι. Αλλωστε, η τελευταία ήττα στα Hawthorns από τους Clarets ήταν τον Δεκέμβριο του 1969. Εκτός από το βαθμολογικό όφελος, οι Baggies κατάφεραν να βελτιώσουν κι ένα... άσχημο στατιστικό, αφού πέτυχαν μόλις τη δεύτερη τους νίκη στα δώδεκα τελευταία παιχνίδια απέναντι σε νεοφώτιστες ομάδες στην Premier League. Εξάλλου, η τελευταία ήταν πάλι με τη Μπέρνλι. H Γουέστ Μπρομ πλησίασε στην οκτάδα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στη 12η θέση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και μόλις στο 4ο λεπτό ο Ματ Φίλιπς κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ηταν το δεύτερο σερί ματς στο οποίο βρήκε δίχτυα, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά στην καριέρα του. Η Μπέρνλι προσπάθησε να απαντήσει, έχασε στο 15' τεράστια ευκαιρία με τον Βόουκς και το... πλήρωσε, καθώς ένα λεπτό αργότερα ήρθε το δεύτερο γκολ για τη Μπρομ, αυτή τη φορά με τον Μόρισον. Μάλιστα, ο τελευταίος σκόραρε back to back στην Premier League για πρώτη φορά από τον Σεπτέμβρη του 2008. Το 3-0 ήρθε στο 37' με τον Φλέτσερ από σέντρα του Φίλιπς. Στο 64΄ ο Ροντόν διαμόρφωσε το 4-0 για τους γηπεδούχους. Ιστορική νίκη και για τον κόουτς, Πιούλις, αφού ήταν μόλις η τρίτη φορά στην καριέρα του που ομάδα του σκοράρει τέσσερα γκολ σε ματς της Premier League!

All Goals & highlights - West Brom 4-0 Burnley... από mohtv