Βρίσκει ρυθμό και δίχτυα η Στόουκ!

Η Στόουκ ανεβάζει στροφές, πέτυχε την τρίτη διαδοχική της νίκη, καθώς επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Σουόνσι. Σούπερ Μπονί, δυο δοκάρια οι «Πότερς».

Μπορεί στις επτά πρώτες στροφές να ήταν στις υποψήφιες για υποβιβασμό, ωστόσο ο Οκτώβρης αποδείχθηκε ο μήνας της. Η Στόουκ έμεινε αήττητη, έχοντας μια ισοπαλία και τρεις διαδοχικές νίκες. Τελευταίο θύμα της η Σουόνσι, καθώς επικράτησε 3-1. Μάλιστα, ήταν η πρώτη φορά από το Φεβρουάριο που πετυχαίνει τρία γκολ σε παιχνίδι πρωταθλήματος. Μόλις στο 4' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, αφού από πάσα του Αλεν ο Μπονί πέτυχε το 1-0. Ετσι, κατάφερε να... σπάσει την κατάρα που κρατούσε 23 ολόκληρα ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Η απάντηση ήταν άμεση, όταν από τη σέντρα του Σίγκουρντσον ο Ρόουτλετζ με κεφαλιά πέτυχε το 1-1. Οι Πότερς δεν επηρεάστηκαν, πίεσαν και σε έντεκα λεπτά είχαν δυο μεγάλες φάσεις. Στο 22' ο Άνταμ με μακρινό σουτ είχε δοκάρι όπως και στο 33' πάλι το ίδιο σκηνικό. Δυνατό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους στην επανάληψη, και στο 55' ήρθε το γκολ! Εξαιρετική μπαλιά του Άλεν στον Σόμπι, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα και στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Μόουσον που σημείωσε αυτογκόλ. Στο 73' ασίστ του Αλεν και ο Μπονί διαμόρφωσε το 3-1. Στο 78' οι Κύκνοι έχασαν την ευκαιρία να μπουν στο ματς, αλλα η προσπάθεια του Μπαστόν βρήκε το δοκάρι.