Κροατία - Κύπρος 92 -63: Έκανε ότι μπορούσε αλλά παραδόθηκε στις ορέξεις των γηπεδούχων

Άλλη μια ήττα στα προκριματικά του Eurobasket, γνώρισε η Εθνική Κύπρου κόντρα στην Κροατία εκτός με 92-63, σε ένα ματς που δεν μπόρεσε ποτέ να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων.

Έκανε ότι μπορούσε, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο λόγος για την Κύπρο, η οποία ηττήθηκε με 92-63 από την πανίσχυρη Κροατία στα πλαίσια της 2ης αγωνιστική των προκριματικών του Eurobasket 2025.

Οι Κροάτες έδειξαν από την αρχή ποιος ήταν το αφεντικό του αγώνα και προηγήθηκαν με 12-0, ενώ ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 14 πόντων και συγκεκριμένα με 22-8.

Με τη λήξη του ημιχρόνου, η Κροατική ομάδα προηγήθηκε με 48-24, με doule score.

Πολύ καλύτερη η εικόνα της ομάδας του Λειβαδιώτη στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο και κέρδισε με 26-22. Μάλιστα, με 13-0 σερί, μέσα σε ένα τρίλεπτο, μείωσαν σε 60-45 (λίγο πριν το 25`).

Ωστόσο, από κει και πέρα οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης και κράτησαν τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους, με το τελικό 92-63 να είναι φυσικό επακόλουθο.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χεζόνια και Πρκάτσιν με 22 και 24 πόντους αντίστοιχα. Για την Κύπρο ξεχώρισαν οι Σιμιτζής με 17, ο Γουίλς με 16 και ο Στυλιανού με 15.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-08, 48-24, 70-50, 92-63.

Κροατία (Ζόσιπ Σέζαρ): Ντρέζνιακ 11 (3), Χεζόνια 22 (3), Καπούστα, Πέρκοβιτς 7 (1), Πρκάτσιν 24, Μπαζντίμ 9 (3), Ντρέζνιακ 5 (1), Φιλίποβιτς 4 (1), Καλάιτζιτς, Νάκιτς, Βράνες 10.

Κύπρος (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Willis 16, Μαντοβάνη, Μιχαήλ 5 (1), Στυλιανού 15 (5), Τίγκας 1, Γιανναράς, Ηλιάδης 3 (1), Γιούνγκ, Λοϊζίδης, Πασιαλής 4, Σιμιτζής 17 (2), Τρετιακόβ 2.