Αναντολού Εφές-Μπάγερν Μονάχου 109-86: Όσο νικά ελπίζει

Η Αναντολού Εφές (12-16) επικράτησε της Μπάγερν (12-16) με 109-86 στην Κωνσταντινούπολη, διεκδικώντας μια θέση που οδηγεί στο Play-In της EuroLeague.

Με έξι αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε της regular season, η Αναντολού Εφές είναι αποφασισμένη να εξαντλήσει τις πιθανότητες να βρεθεί στις θέσεις 7-10 της τελικής κατάταξης και να διεκδικήσει τη συμμετοχή στα play off της EuroLeague μέσω του Play-In.

Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης ήταν κυρίαρχη στην τρίτη περίοδο και επιβλήθηκε της Μπάγερν Μονάχου με 109-86, φτάνοντας τις τρεις νίκες στους τελευταίους τέσσερις αγώνες και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 12-16, πιάνοντας τους Βαυαρούς.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (53-49) ωστόσο η Εφές έκανε επιμέρους σκορ 35-16 στο τρίτο δεκάλεπτο, δίχως να απειληθεί ξανά από την Μπάγερν.

Το ματς

Ο Σέιν Λάρκιν κουβάλησε επιθετικά την Εφές στο πρώτο δεκάλεπτο (26-28), σημειώνοντας τους 9 πόντους των γηπεδούχων απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου που σούταρε με καλά ποσοστά (5/8 δίπ., 3/6 τρίπ., 9/9 βολ.) και είχε ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Έντουαρντς (9π.) και Μπούκερ (8π.).

Στη συνέχεια ο Λεάντρο Μπολμάρο έκανε το 35-41 για τους φιλοξενούμενους ωστόσο η Εφές ισοφάρισε με τον Ντάριους Τόμπσον (46-46, 19') και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 53-49, βελτιώνοντας το ποσοστό της στο τρίποντο. Μάλιστα η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς έκανε επιμέρους σκορ 35-16 στο τρίτο δεκάλεπτο και έχτισε διψήφιες διαφορές.

Ο Ταϊρίκ Τζόουνς τελείωσε τη φάση για το 76-56 στο 27' υπέρ της Εφές που επέβαλε τον ρυθμό της και ο Κλάιμπερν σκόραρε για το +28, κάνοντας το 101-73 στο 36'. Τελικά, η Εφές έφτασε στην άνετη νίκη με το υπέρ της 109-86.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 53-49, 88-65, 109-86.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο 35-16 της Εφές στην τρίτη περίοδο.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σέιν Λάρκιν ηγήθηκε της Εφές, σημειώνοντας 28 πόντους (3/3 δίπ., 6/9 τρίπ., 4/5 βολ.), τρία ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και μόλις ένα λάθος σε 26:22.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Γουίλ Κλάιμπερν τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους, δυο ριμπάουντ και τρεις ασίστ ενώ ο Ελάιτζα Μπράιαντ πρόσθεσε 10 πόντους, τέσσερις ασίστ και δυο ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Κάρσεν Έντουαρντς είχε 19 πόντους για την Μπάγερν όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές.

ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Άιζακ Μπόνγκα είχε 0/1 δίποντο και 0/1 τρίποντο σε 11:20.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 17/35 τρίποντα της Εφές.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Μπάγερν επικράτησε της Εφές με 86-71 στο Μόναχο.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥΣ: Η Εφές δοκιμάζεται στην έδρα της Τόφας για την 22η αγωνιστική της TBL ενώ η Μπάγερν φιλοξενεί τη Ράστα Βέχτα για την 23η αγωνιστική της Bundesliga.