Ολυμπιακός: Φιναλίστ στο Παρίσι κέρδισε εμπειρίες και εντυπώσεις

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Διεθνές Τουρνουά που διεξήχθη στο Παρίσι, γνωρίζοντας την ήττα στις λεπτομέρειες στο μεγάλο τελικό, από τη Ναντ με 15-12 στο τάι μπρεικ, ωστόσο πήρε υψηλό βαθμό στα δυνατά τεστ που έδωσε το διήμερο των αγώνων.

Στον τελικό με τη Ναντ σήμερα (5/10), ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια με τους παίκτες που δεν έπαιξαν στη χθεσινή νίκη με τη Βερόνα αλλά και πάλι η παρουσία του ήταν εξαιρετική. Το προπονητικό επιτελείο μοίρασε κόντρα σε Βερόνα και Ναντ το χρόνο συμμετοχής και έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα από την εξέλιξη της ομάδας που άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια της σεζόν.

Είχε προβάδισμα 21-18

Στο πρώτο σετ, ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ προχώρησε σε εκτεταμένο ροτέισον ξεκινώντας τους παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί στο χθεσινό ματς με τη Βερόνα και αφήνοντας στον πάγκο τους υπόλοιπους που είχαν παίξει σε όλη τη διάρκεια στη νίκη επί των Ιταλών.

Οι Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Κουμεντάκης, Ριζόπουλος, Τζιάβρας πήραν φανέλα βασικού, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει πολύ καλή εικόνα. Τέσσερα μπλοκ στο πρώτο σετ έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» που είχαν σε μεγάλο μέρος του το προβάδισμα στο σκορ (18-21), αλλά η Ναντ με ανατροπή του πήρε με 25-23 και προηγήθηκε με 1-0.

Κυριάρχησε και ισοφάρισε!

Στο 2ο σετ, ο Ολυμπιακός συνέχισε να παρουσιάζει καλή εικόνα ανεβάζοντας μάλιστα στροφές γεγονός που τον κατέστησε κυρίαρχο. Ο Θρύλος επέβαλε το παιχνίδι του και είχε τα ηνία στο προβάδισμα το οποίο διατήρησε από την αρχή μέχρι το φινάλε. Με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Άκη Ασπιώτη ο οποίος στο δεύτερο σετ πέτυχε 8 πόντους με 6/9 επιθέσεις και 2 μπλοκ και έφτασε στους 12, ο Ολυμπιακός πήγε άνετα στο 18-25 χάρη στο οποίο ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Nέο προβάδισμα για τη Ναντ

Η εικόνα άλλαξε εντελώς στο 3ο σετ, με τη Ναντ να αποκτάει τον έλεγχο και να έχει το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του. Ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ, αφού μεταξύ άλλων μειώθηκε το ποσοστό του στην επίθεση και δεν κατάφερε να διεκδικήσει στο διάστημα αυτό την ανατροπή με τη Ναντ, να φτάνει στο 25-11 και να προηγείται εκ νέου με 2-1 στα σετ.

Αντέδρασε και ισοφάρισε ξανά

Παρ’ όλα αυτά ο Θρύλος αντέδρασε στο 4ο σετ, όπου βελτίωσε και πάλι την εικόνα του ανεβάζοντας στροφές. Ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ προχώρησε και σε ορισμένες αλλαγές με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει το ποσοστό του στην επίθεση, όπου οι Φίνγκερ, Χουσάϊ και, Γέργκι έδωσαν λύσεις. Ως εκ τούτου ο Θρύλος οδηγούσε στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του σετ, το οποίο κατέκτησε με 25-19 και ισοφάρισε σε 2-2, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ!

Στις λεπτομέρειες

Το τάι μπρέικ που ακολούθησε ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3 με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στη συνέχεια και τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν μπροστά με 11-10. Στο σημείο αυτό ωστόσο δέχθηκαν ένα 3-0 σερί που έβαλε μπροστά τη Ναντ με 13-11 για να καταλήξει το σετ με 15-12 στη Γαλλική ομάδα, μαζί με τη νίκη με 3-2 σετ και την πρωτιά στο Τουρνουά του Παρισιού.

Τα σετ: 3-2 σε 2:05, 25-23 (26'), 18-25 (26'), 25-11 (22'), 19-25 (28'), 15-12 (23')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 15-16, 18-21, 25-23

2ο σετ: 5-8, 12-16, 16-21, 18-25

3ο σετ: 8-4, 16-5, 21-9, 25-11

4ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 19-25

5ο σετ: 3-5, 7-10, 12-11, 15-12

Ναντ (Μπερτίνι): Νόντα 15 (12/23 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 68% υπ., 36% αρ.), Χένρι 5 (2/9 επ., 3 άσσοι), Γιοσεράντ 14 (10/29 επ., 4 άσσοι, 50% υπ., 37% αρ.), Μιχάλοβιτς 28 (22/54 επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι), Ρουίζ 13 (9/15 επ., 4 μπλοκ), Μέγιερ 2 (1/1 επ., 1 άσσος) / Ντεβεζέ -λ (55%υπ., 45% αρ.), Ρουλέ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Παπαλεξίου 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Ασπιώτης 20 (17/34 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 22% υπ., 11% αρ.), Ριζόπουλος 5 (5/12 επ., 30% υπ., 20% αρ.), Τζιάβρας -λ (47% υπ., 29% αρ.) / Κοκκιινάκης -λ, Φίνγκερ 3 (2/3 επ.), Πετρέας 1 (1/1 επ.), Χουσάϊ 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 50% υπ., 31% αρ.), Βουλκίδης 1 (1/1 επ.), Τερβαπόρτι, Γκέργκι 9 (9/19 επ., 27% υπ., 18% αρ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Συνεχίζουμε σε δυνατούς ρυθμούς την προετοιμασία μας και τα φιλικά παιχνίδια. Θέλαμε να παίξουν όλοι οι παίκτες σε αυτά τα δυο παιχνίδια στη Γαλλία, γιαυτό κόντρα στη Ναντ αρχίσαμε με διαφορετική σύνθεση σε σχέση με τον αγώνα με τη Βερόνα. Ήταν ένα πολύ δυνατό και χρήσιμο ματς για εμάς. Δεν κερδίσαμε στο τέλος, όπως θα θέλαμε αλλά παίξαμε συνολικά 9 σετ σε δυο μέρες, σε ένα δυνατό τουρνουά, με πολύ καλές ομάδες. Είδαμε σε ποιο σημείο βρισκόμαστε ώστε να συνεχίσουμε την προετοιμασία μας. Είμαι ικανοποιημένος με την μέχρι τώρα πορεία μας, δεδομένου ότι είμαστε και λίγες μέρες όλοι μαζί. Χρειαζόμαστε χρόνο για να φτάσουμε στο σημείο που θέλουμε, όλοι οι παίκτες δουλεύουν σκληρά και τέτοια παιχνίδια μας βοηθούν να τσεκάρουμε τεχνικά και τακτικά στοιχεία αλλά και την πορεία του κάθε παίκτη».