Με Τερζή ηγέτη το 2-0 ο ΠΑΟΚ

Φώτης Καρακούσης

Με τον Θάνο Τερζή να μπαίνει και να αλλάζει την εικόνα του ΠΑΟΚ, οι Θεσσσαλονικείς κατάφεραν να κερδίσουν πάλι την Κηφισιά, αυτή την φορά με 3-1 και να κάνουν 2-0 τις νίκες τους στα ημιτελικά των playoffs.

Μια ανάσα-νίκη από τον τελικό και του φετινού πρωταθλήματος βρίσκεται ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς παρότι δυσκολεύτηκαν πολύ περισσότερο από ότι στο πρώτο ματς, επικράτησαν της Κηφισιάς με 3-1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-18) και έκαναν το 2-0 στα ημιτελικά των playoffs. Ένα παιχνίδι που σε μεγάλο βαθμό κρίθηκε στην κίνηση του Γιούρι Φιλίποφ να βγάλει τον Ντίμα Φιλίποφ και να βάλει τον Τερζή στο 6-12 του τρίτου σετ με το σκορ να είναι 1-1.

Ο έμπειρος πασαδόρος ήταν ακρογωνιαίος λίθος της ανατροπής που έκανε η ομάδα του και η οποία ουσιαστικά της έδωσε συνολικά τη νίκη καθώς στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι γηπεδούχοι απαλλαγμένοι από το άγχος ήταν καλύτεροι και έκαναν σχετικά άνετα το 3-1.

Από την άλλη η Κηφισιά του Νίκου Ζαλμά παρουσιάστηκε σαφώς καλύτερη από ότι στον πρώτο ημιτελικό, πάλεψε και με το παραπάνω τρία σετ, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να φύγει με κάτι χειροπιαστό από το Παλατάκι. Έδειξε ωστόσο πως μπορεί να κάνει την ζημιά στον μεγάλο της αντίπαλο και περιμένουμε να δούμε στο τρίτο παιχνίδι στην Αθήνα (όχι όμως στο Ζηρίνειο) αν μπορεί να τα καταφέρει.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που πραγματικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες και μας προσέφερε θέαμα και συγκινήσεις. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 11-14 και 13-16, δείχνοντας έτοιμοι ακόμα και σπάσιμο έδρας. Οι γηπεδούχοι ωστόσο αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 19-19 με το σετ μετά να πηγαίνει πόντο-πόντο ως και το 24-24. Στο σημείο αυτό ο Μουαγκουτούται με επίθεση και ο Κλαπβάικ με άσο διαμόρφωσαν το τελικό 26-24 και έκαναν το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Έχοντας χάσει ένα σετ στο οποίο συνεχώς ήταν μπροστά, οι παίκτες του Ζαλμά μπήκαν ακόμα καλύτερα στο δεύτερο και κατάφεραν να κάνουν το 1-1 έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Χαντ και τον Ρουμελιωτάκη. Έτσι ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στο τρίτο, στο οποίο οι παίκτες του Φιλίποφ έκαναν επική ανατροπή. Η Κηφισιά με την ψυχολογία υπέρ της προηγήθηκε με 6-12 και στο Παλατάκι δεν ήταν λίγοι αυτοί που πίστευαν πως ο αγώνας θα μπορούσε να στραβώσει.

Ο έμπειρος προπονητής ωστόσο έβγαλε τον υιό του Ντίμα και έβαλε τον Τερζή στην θέση του πασαδόρου με τον ΠΑΟΚ να ανατρέπει το 12-17 και να κάνει το 2-1 στα σετ μέσα σε αποθέωση. Και μάλιστα το έκανε και σχετικά εύκολα, καθώς το πήρε με 25-21. Έχοντας κάνει τέτοια ανατροπή, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να χάσουν τη νίκη, έτσι συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό πήραν και το τέταρτο και κάνοντας το 3-1 πήραν την δεύτερη από τις τρεις νίκες που χρειάζονται για πρόκριση στον τελικό.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Μουαγκουτούτια και Κλαπβάικ με 19 πόντους και τους ακολούθησε ο Τακουρίδης με 14. Για τους ηττημένους ο Χαντ είχε επίσης 19, ο Ρουμελιωτάκης 15, ενώ ο Λάανε πρόσθεσε ακόμα 12, χωρίς όμως να φτάσουν στην ομάδα του για να πάρει τη νίκη.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δεληκωστίδης, Παρατηρητής: Βανδώρος, Επόπτες: Δρανίτσας, Τοσουνίδης, Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-18)

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Οκολιτς 7π. (4/9επ, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μουαγκουτούτια 19 (19/32, 75%υπ., 38%αρ.), Φιλίποφ 3 (1/3, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 14 (7/7επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Κλαπβάικ 19 (15/40επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 7 (5/15επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 38%υπ., 7%αρ.) / Ν.Εφραιμίδης (λ. - 58%υπ., 19%αρ.), Μπούτος, Γάτσης, Τερζής, Κωνσταντινίδης (λ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 3π. (2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 15 (14/29επ., 1 άσσος, 52%υπ., 29%αρ.), Ρεκ 8 (5/6επ., 2 μπλοκ), Χαντ 19 (18/44επ., 1 μπλοκ), Λάανε 12 (8/20επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 54%υπ., 33%αρ.), Λόπαρ 7 (5/11επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 54%υπ., 38%αρ.), Παπαδόπουλος 1 (1 άσσος), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης.