Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-3: «Ασπρόμαυρη» η νίκη, «πράσινη» η κούπα (vids)

panathinaikos_vs_paok

Το τρίτο συνεχόμενο League Cup και 4ο στην ιστορία του κατέκτησε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» μπορεί να έχασαν με 3-2 από τον ΠΑΟΚ στο Μετς, αλλά τα 2 σετ που αρχικά πήραν έφταναν για να πάρουν το τρόπαιο μετά τη νίκη με 3-0 στο Παλατάκι.

Το τρίτο συνεχόμενο League Cup και 4ο στην ιστορία του κατέκτησε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» μπορεί να έχασαν με 3-2 (29-27, 25-23, 24-26, 19-25, 11-15) από τον ΠΑΟΚ, ωστόσο η «καθαρή» νίκη στο Παλατάκι σε συνδυασμό με την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ, έδωσαν τον τίτλο στην ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Ντέρμπι από το «πουθενά» και 1-0 ο Παναθηναϊκός

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που ενώ αρχικά φαινόταν πως θα έπαιρνε με ευκολία ο Παναθηναϊκός, είδαμε ένα μεγάλο ντέρμπι, όπως άλλωστε είναι και τα περισσότερα ανάμεσα στις δύο αυτές ομάδες. Οι «πράσινοι» μετά το 13-13 κατάφεραν να ξεφύγουν με 3 από τον ΠΑΟΚ (18-15), μια διαφορά που όχι μόνο κράτησαν, αλλά έφτασαν και στο 24-20 δείχνοντας έτοιμοι για το άνετο 1-0.

Στο σημείο εκείνο όμως από την μία οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν την απόδοσή τους, από την άλλη οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πίστεψαν περισσότερο από όσο θα έπρεπε στην κατάκτηση του σετ, κάνοντας έτσι χαζά λάθη και οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν σε 24-24. Στο 26-25 ο Ερνάντες έκανε λάθος επίθεση, ο Σαμοϊλένκο έπιασε φιλέ, αλλά επειδή όταν το έκανε η μπάλα είχε χτυπήσει στο τάραφλεξ, δόθηκε ο πόντος στον ΠΑΟΚ. Οι δύο ομάδες συνέχισαν μέχρι το 27-27, σημείο στο οποίο μια επίθεση του Κόβαρ και μια λάθος εκτίμηση των φιλοξενουμένων έκαναν το 29-27 και το 1-0 για το «τριφύλλι».

Ίδια εικόνα με ίδια κατάληξη και το δεύτερο και το League Cup στους «πράσινους»

Και το δεύτερο σετ είχε την ίδια εικόνα, αλλά και την ίδια κατάληξη με το πρώτο. Για την ακρίβεια οι «πράσινοι» κατάφεραν από νωρίς να πάρουν την διαφορά που έφτασε και τους 7 πόντους (11-4), δείχνοντας πως θα έπαιρναν άνετα το 2ο σετ που θα τους έδινε και το League Cup. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και πιέζοντας στο σερβίς και κλείνοντας στο φιλέ μείωσαν στους 3 (12-9).

Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι κρατούσαν μια διαφορά 3-4 πόντων, μέχρι και το 23-20, σημείο στο οποίο με ένα 3-0 ισοφάρισαν, όπως θυμίζουμε πως είχαν κάνει και στο πρώτο. Δύο λάθος επιθέσεις όμως των «ασπρόμαυρων» με τους Τρούχτσεφ και Βαν ντεν Ντρις διαμόρφωσαν το 25-23 και έδωσαν το τρόπαιο στο «τριφύλλι» που είχε κερδίσει με 3-0 στο Παλατάκι.

Αντέδρασε ο ΠΑΟΚ και μείωσε

Μετά το 2-0 ο Παναθηναϊκός είχε κατακτήσει και τυπικά το League Cup, αλλά όπως γίνεται πάντα σε ανάλογες περιπτώσεις έπρεπε να συνεχιστεί το ματς μέχρι να κατακτήσει μια ομάδα τα 3 σετ που χρειάζονται. Στο τρίτο είχαμε και πάλι ντέρμπι με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι και το 24-24. Στο σημείο εκείνο ένα μπλοκ από τον Σιδηρόπουλο και μια επίθεση του Σαλταφερίδη έκαναν το 24-26 και το 2-1 για τον «δικέφαλο του βορρά», σε ένα σετ στο οποίο και οι δύο ομάδες έπαιξαν με αλλαγές καθώς όπως αναφέραμε όλα είχαν κριθεί.

Ο Παναθηναϊκός πανηγύριζε και ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή

Με τα πάντα να έχουν κριθεί πολύ νωρίς στο ματς οι δύο ομάδες έκαναν εκτεταμένο ροτέισον. Ο Παναθηναϊκός έμεινε στους πανηγυρισμούς της κατάκτησης του League Cup. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πραγματοποίησε την ανατροπή με 19-25 και 11-15 στα επόμενα δύο σετ παίρνοντας μια νίκη γοήτρου με την οποία έκλεισε τη σεζόν.

Τα σετ: 29-27, 25-23, 24-26, 19-25, 11-15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 5 (2/2 επ., 3 άσσοι), Κόβαρ 9 (6/16 επ., 3 μπλοκ, 74% υπ. - 47% άριστες), Ρανγκέλ 7 (7/8 επ.), Ερνάντεζ 14 (12/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 14 (11/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 8 (8/21 επ., 75% υπ. - 36% άριστες) / Ζήσης (λ, 64% υπ. - 30% άριστες), Πετρέας 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Μάρκου 6 (6/16 επ.), Φράγκος 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 45% άριστες), Κερν 1 (1/1 επ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Φαν Γκάρντερεν 6 (6/16 επ., 39% υπ. - 17% άριστες), Γαλιώτος 1 (1 άσσος), Τρούχτσεφ 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. - 11% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 10 (7/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λινάρδος 2 (2/3 επ.), Σαμοϊλένκο 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 60% υπ. - 27% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 44% υπ. - 22% άριστες), Μούχλιας 9 (6/20 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. - 11% άριστες), Σαλταφερίδης 15 (13/24 επ., 2 μπλοκ), Στεφανίδης 3 (3/11 επ., 58% υπ. - 25% άριστες), Σιδηρόπουλος 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γάτσης 17 (10/15 επ., 7 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (5/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ).

@Photo credits: eurokinissi