Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-0

Φώτης Καρακούσης

Μόνο στα χαρτιά ήταν ντέρμπι το ματς του Παναθηναϊκού με την ΑΕΚ, με τους... πράσινους πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση να επικρατούν με 3-0 των «κιτρινόμαυρων» και να ανεβαίνουν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με τον Παναθηναϊκό να μην έχει ενισχυθεί στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου και την ΑΕΚ με τις διορθωτικές κινήσεις που έκανε να έχει ως στόχο ακόμα και την τετράδα, όλοι περίμεναν πως η αναμέτρηση των δύο ομάδων στην Κυψέλη θα ήταν ντέρμπι. Όλοι εκτός από τους... πράσινους που είχαν άλλη γνώμη. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πραγματοποιώντας πολλή καλή εμφάνιση επικράτησαν με 3-0 (25-23, 25-18, 29-27) και ανέβηκαν στην 3η θέση με 21 βαθμούς, αφήνοντας πίσω τους τον Φοίνικα. Η Ένωση από την άλλη έμεινε στους 10 και όχι απλά απομακρύνεται από την τετράδα, αλλά αν δεν συνέλθει μπορεί ακόμα και να κινδυνέψει.

Η επική ανατροπή και η βλακεία του ενός

Μπορεί το ματς να έληξε 3-0 για τον Παναθηναϊκό, ωστόσο στα δύο από τα τρία σετ είχαμε μεγάλο ντέρμπι με το ματς να κρίνεται σε δύο σημαντικά σημεία. Αρχικά στο πρώτο σετ στην επική ανατροπή των γηπεδούχων, που ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ 15-21 κατάφεραν να κάνουν το 1-0 βάζοντας «φωτιά» στην ήδη καυτή εξέδρα.

Το άλλο σημαντικό κομμάτι του ντέρμπι ήταν στο τρίτο σετ, με την βλακεία του ενός να είναι ικανή να τινάξει το ματς στον αέρα. Συγκεκριμένα σε μία εξαιρετική ατμόσφαιρα υπήρξε ένας που πέταξε έναν αναπτήρα στον Αλαφζούν, ο Ιρανός του το επέστρεψε (δεν το πέταξε, απλά του το επέστρεψε), υπήρξε διακοπή για πολλά λεπτά, χάθηκε ο ρυθμός και ένα πολύ ωραίο παιχνίδι παραλίγο όπως αναφέραμε να τιναχτεί στον αέρα για την βλακεία του ενός...

Το σετ που έκρινε το ματς

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 9-9 και στο σημείο αυτό οι φιλοξενούμενοι με τον Χαραλαμπίδη σε μεγάλα κέφια και τον Στοΐλοβιτς ασταμάτητο μπόρεσαν να πάρουν μια μικρή διαφορά, την οποία και συνεχώς αύξαναν φτάνοντάς την μέχρι και 21-15. Εκεί όμως που όλα έδειχναν πως θα γινόταν το 0-1 υπήρξε η επική ανατροπή για τους γηπεδούχους. Με τον Γιάκομπσεν στο σερβίς και τον Γιορντάνοφ ασταμάτητο οι «πράσινοι» έκαναν ένα εντυπωσιακό 7-0 σερί, πέρασαν μπροστά και έκαναν αυτοί το 1-0 μέσα σε αποθέωση.

Περίπατος το δεύτερο

Στο δεύτερο σετ στο παρκέ ήταν μία ομάδα, ο Παναθηναϊκός. Οι γηπεδούχοι με την ψυχολογία στα ύψη μετά την ανατροπή στο πρώτο πήραν με άνεση το δεύτερο σετ κάνοντας το 2-0 χωρίς να συναντήσουν το παραμικρό πρόβλημα.

Οι συνεχόμενες διακοπές και το μεγάλο ντέρμπι στο τρίτο

Και έτσι φτάσαμε στο τρίτο και όπως αποδείχθηκε τελευταίο σετ του ματς. Ένα σετ στο οποίο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και έφτασαν να προηγούνται με 16-12 δείχνοντας έτοιμοι για ένα άνετο 3-0. Οι «κιτρινόμαυροι» παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο ανέβασαν ρυθμούς και από το 18-13 έφτασαν το σετ στον πόντο (19-18), μπαίνοντας και πάλι στο παιχνίδι. Στο 21-20 είχαμε την βλακεία του ενός με τον αναπτήρα, με την διακοπή να είναι πολύ μεγάλη, ενώ στο ίδιο σετ είχαμε και άλλη, όταν έγινε μπέρδεμα με τους πόντους. Τελικά στο καθαρά αγωνιστικό μέρος στο 27-27 μια επίθεση του Ράπτη και ένας άσος του Πελεκούδα έδωσαν την μεγάλη νίκη στους «πράσινους».

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο ασταμάτητος Γιορντάνοφ ο οποίος είχε 23 πόντους με 23/31 επιθέσεις και τον ακολούθησε ο Ράπτης με 13. Για τους ηττημένους ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό ήταν ο Χαραλαμπίδης με 10 και όπως ήταν φυσικό έτσι δεν θα μπορούσε η ΑΕΚ να πάρει το ματς.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Νικολόπουλος

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 28 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 24 λάιθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-18, 29-27) σε 108'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Γιορντάνοφ 23 (21/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 22% άριστες), Πανταλέων 8 (5/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ράπτης 13 (12/22 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. - 0% άριστες), Πελεκούδας 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 73% υπ. - 46% άριστες), Γαλιώτος.

ΑΕΚ (Δρίκος): Χαραλαμπίδης 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ), Σαλαφζούν 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 9 (7/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ. - 38% άριστες), Κανέλλος 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας 1 (1/6 επ.), Λάππας 3 (1/6 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. - 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 47% υπ. - 41% άριστες), Κρέτσης, Μπουρκόφσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (8/17 επ.), Ιμπραχίμοφ 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ, 83% υπ. - 67% άριστες).