Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ! (pics)

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-0 σετ τον αξιόμαχο Παναθηναϊκό στην Πυλαία και επέστρεψε στις νίκες στη Volley League. Τραυματίστηκε ο Τζούριτς.

Στις νίκες στη Volley League επέστρεψε το απόγευμα της Τετάρτης (21/11) ο ΠΑΟΚ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, μετά από την ήττα της με 3-2 το Σάββατο (17/11) στη Σύρο από τον Φοίνικα κέρδισε με 3-0 σετ τον αξιόμαχο Παναθηναϊκό στην Πυλαία σ' αγώνα της 1ης ημέρας της διοργάνωσης και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής (2 βαθμοί, 13-11) από τον πρώτο Ολυμπιακό.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Μίταρ Τζούριτς στο 1ο σετ. Ο σπουδαίος άσος του ΠΑΟΚ αντικαταστάθηκε από τον Μαρκέζ.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 15-11 και παρά την πίεση του Παναθηναϊκού στο φινάλε κέρδισε με 25-23. Στο 2ο σετ με Μαρκέζ και Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 15-10 και στο 20-13 (τελείωσε 15-15) ενώ στο 3ο αν και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-1, οι "πράσινοι" ισοφάρισαν σε 6-6 και από το 12-9 ο σπουδαίος Παναθηναϊκός μείωσε και έφτασε στο 18-17 χωρίς όμως να μπορέσει να διεκδικήσει στο τέλος το σετ.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου δήλωσε: «Είμαι ευχαριστημένος από τον τρόπο που αντιδράσαμε ως ομάδα μετά την ήττα στη Σύρο από τον Φοίνικα. Επίσης στο ξεκίνημα του αγώνα είχαμε την ατυχία να τραυματιστεί ο Τζούριτς και έπρεπε και πάλι να κάνουμε αναπροσαρμογή του σχεδιασμού μας. Αντιδράσαμε σωστά και τα καταφέραμε κάνοντας μάλιστα μία καλή εμφάνιση και μία καθαρή νίκη. Θέλω να συγχαρώ τον Παναθηναϊκό για την ομάδα που έχει δημιουργήσει με νέους ταλαντούχους αθλητές αλλά και έμπειρους και έναν από τους καλύτερους Ελληνες προπονητές. Συνεχίζουμε την δουλειά για να κυνηγήσουμε όλους τους στόχους μας».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Η διαφορά των δύο ομάδων σήμερα ήταν εμφανής. Ο ΠΑΟΚ μας πίεσε πολύ με το σερβίς του και γενικά εμείς δεν βρεθήκαμε σε καλή μέρα. Δε μας επιτράπηκε να μπούμε στον αγώνα».

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς.