Ολυμπιακός - ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνή 3-1

Τη δεύτερη νίκη του στη φετινή Volley League πέτυχε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας του ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνή με 3-1 σετ στο Ρέντη.

Την 32η σερί νίκη τους στην κατηγορία πέτυχαν οι Πειραιώτες, ισοφαρίζοντας το ιστορικό σχετικό ρεκόρ που κατείχε ο Ηρακλής.

Οι Θρακιώτες έκαναν καλή εμφάνιση, όμως ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και μετά το χαμένο τρίτο σετ «τέλειωσε» τον αγώνα στο 4ο.

Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Ράουβερντινκ με 14 πόντους, 13/17 τελειωμένες επιθέσεις και 52% υποδοχή με 38% άριστες. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Μάρκους Μπέμε, που κυριάρχησε στο μπλοκ, ενώ πρώτος σκόρερ με 22 πόντους ήταν ο Καναδός ακραίος Γκάβιν Σμιτ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Νουράνγκουα και Δαλακούρας.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 9-5 με τον ορεξάτο Ράουβερντινκ και στη συνέχεια χάρη στον Ανδρεάδη με 16-10, ενώ με σερί 5-0 έκαναν το 17-12 σε 22-12, οδηγώντας το σετ στη λήξη του με 25-15.

Στο 2ο σετ η Κομοτηνή ισορόπησε την υποδοχή της και κρατήθηκε μαζί με τον Ολυμπιακό στο 9-9, ενώ στη συνέχεια και μετά το 12-9 οι Πειραιώτες διατήρησαν σταθερό προβάδισμα ως το τελικό 25-22.

Στο 3ο σετ ωστόσο ήρθε η ώρα να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι, που έμειναν πίσω με 7-3 και 12-5, όμως με σερί 3-0 από Δαλακούρα, Νουράνγκουα μείωσε 15-13 και ισοφάρισε 19-19 με δύο πόντους από τον Νουράνγκουα. Δαλακούρας με κόντρα επίθεση και χαμένο σετ του Κουμεντάκη διαμόρφωσαν το 25-23 για την ομάδα της Θράκης.

Στο 4ο σετ όλα τελείωσαν, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 5-1 και 14-9. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες έκαναν σερί 7-0 και με νταμπλ σκορ 22-11 έφτασαν ως το τελικό 25-13.

Διαιτητές: Ονόπας, Φραγκάκης.