Και κουρασμένος κερδίζει ο Ολυμπιακός

Η 18η σερί νίκη του Ολυμπιακού επί του Παμβοχαϊκού και μάλιστα με 3-1 σετ στο Βραχάτι σήμανε και την πρόκριση των «ερυθρολεύκων» στα ημιτελικά του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα. Η ομάδα του Πειραιά τρεις μέρες μετά τον επαναληπτικό τελικό του Τσάλεντζ Καπ βρήκε τις λύσεις και με νίκες 2-0 προκρίθηκε στην 4αδα όπου με πλεονέκτημα έδρας θα αντιμετωπίσει τον ΑΟΠ Κηφισιάς.

Ο Παμβοχαϊκός παρά την ήττα του κέρδισε τις εντυπώσεις καθώς έκανε πολύ καλή εμφάνιση και πίεσε τους «ερυθρόλευκους».

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα κατατάχθηκε οριστικά στην 8η θέση του πρωταθλήματος της εφετινής σεζόν, οριστικά στην 7η θέση είναι ο Εθνικός Πειραιώς και στην 6η θέση ο ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας. Στην 5η θέση κατατάχθηκε ο Ηρακλής Πετοσφαίριση.

Τα ζευγάρια των ημιτελικών είναι Ολυμπιακός - ΑΟΠ Κηφισιάς και ΠΑΟΚ - ΑΟ Φοίνικας Σύρου. Οι αγώνες στην ημιτελική φάση θα ξεκινήσουν 25 Απριλίου και η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί στις 3 νίκες.

Ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς επηρεασμένος από τον δεύτερο τελικό του Τσάλεντζ Καπ ενώ ο Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ ξεκίνησε με βασικούς τους Στιβαχτή, Ζουπάνη και Ανδρεάδη ενώ μετά το 2ο σετ αντικατέστησε τον Πετρέα με τον Μπέμε. Ο Αλεξίεφ ήταν ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού επιθετικά αλλά με κακή υποδοχή καθώς δέχτηκε πέντε άσσους.

Ο Παμβοχαϊκός είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παλέντζα ο οποίος σημείωσε τους 7 από τους 11 άσσους της ομάδας του. Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 23-22 αλλά με τρία λάθη των παικτών του Ολυμπιακού ο Παμβοχαϊκός πήρε το σετ 25-23.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα αλλά μετά το 16-16 του 1ου σετ ο Πετρέας και ο Ζουπάνης έκαναν σερί 3-0 και έδωσαν προβάδισμα 19-16 στον Ολυμπιακό. Με μπροστάρη τον Αλεξίεφ ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα και έκλεισε το σετ με λάθος επίθεση του Γκλαντστόουν.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 2ο σετ. Στο 13-13 δύο επιθέσεις του Ρόκα έδωσαν προβάδισμα +2 για τον Παμβοχαϊκό αλλά το μπλοκ του Ανδρεάδη και η επίθεση του Αλεξίεφ έφεραν την ισοφάριση 17-17. Ακολούθησαν πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές, ο Αλεξίεφ έκανε το 23-22 αλλά ο Παμβοχαϊκός πήρε το σετ 25-23 με το χαμένο σερβίς του Μπέμε και τα λάθη από Ανδρεάδη, Ράουβερντινκ.

Στο 3ο σετ ο Ράουβερντινκ και ο Αλεξίεφ έκαναν τη διαφορά και με σερί 4-0 έδωσαν προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 18-13. Η διαφορά κρατήθηκε και το σετ έκλεισε 25-21 με επίθεση του Ζουπάνη.

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Μπέμε προηγήθηκε 13-9. Ο Παμβοχαϊκός με τον Παλέντζα και τον Γκλάντστόουν μείωσε σε 14-13 αλλά οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν διαδρόμους στο σκοράρισμα με τις δύσκολες επιθέσεις Ζουπάνη και Ράουβερντινκ και ξέφυγαν πάλι με +4 (19-15). Τα σερβίς του Παλέντζα μείωσαν 22-20 αλλά το χαμένο σερβίς του Μουνίθ και η επίθεση του Ράουβερντινκ έκαναν το 25-21 και το τελικό 3-1 σετ.

Διαιτητές: Ονόπας, Μου Ειρ.

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 11 άσσοι, 50 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 53 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-23, 21-25, 21-25)

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο Ρόκα 5π. (4/12, 1 μπλοκ), Μοράλες 1 (1/1), Γκλαντστόουν 12 (9/19, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μουνίθ 13 (11/23, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 28%αρ.), Παλέντζας 25 (18/30, 7 άσσοι), Δαλακούρας 7 (5/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 35%αρ.) / Γκαράς (λ. - 61%υπ., 44%αρ.), Κωτσάκης, Γεωργίου, Βουλκίδης 1 (1/2), Σαρικεΐσογλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 16π. (15/26επ., 1 άσσος), Στιβαχτής, Πετρέας 2 (2/5), Ανδρεάδης 5 (3/4επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/4, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 20 (17/24, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 37%υπ., 22%αρ), Ράουβερντινκ 13 (13/19επ., 73%υπ., 64%αρ) / Στεφάνου (λ. - 57%υπ., 22%αρ.), Χριστοφιδέλης, Οϊβάνεν, Μπέμπε 6 (3/3, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Δαρίδης (λ), Ντρίζγκα.

Η γνώμη του πάγκου

O προπονητής του ΓΑΣ Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Κλείσαμε την πορεία μας με την όγδοη θέση. Ο αρχικός μας στόχος ήταν η 8αδα. Κάναμε κακό Α΄γύρο. Μετά την 10η αγωνιστική κάναμε 9 νίκες και τέσσερις ήττες. Ο Β΄γύρος ήταν πολύ καλός. Μας πλήγωσαν τα δύο ματς με Ηρακλή και Κηφισιά που δεν πήραμε βαθμό. Ηταν πολύ κοντά η 5αδα αλλά ήταν κοντά και η 9η θέση. Ηταν δύσκολο να διαχειριστούμε το κακό ξεκίνημα αλλά τα καταφέραμε. Είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες μου που είχαν υπομονή και επιμονή και ανατρέψαμε την κατάσταση. Κυρίως ευχαριστώ την διοίκηση για την εμπιστοσύνη που μου έδειξε για άλλη μία χρονιά αλλά και επειδή στα δύσκολα ήταν πλάι μου και πλάι στην ομάδα. Ευχαριστώ και τους συνεργάτες μου για την πορεία που είχαμε αλλά και για την πολύτιμη συνεργασία τους. Θα ήθελα να μείνω και τη νέα σεζόν. Το συζητήαμε με την διοίκηση και μετά από ένα μικρό διάστημα ξεκούρασης και ανασύνταξης θα πάρουμε τις αποφάσεις μας».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε: «Μετά τον τελικό του Τσάλεντζ Καπ δεν είναι εύκολο να παίζεις εκτός έδρας και να είσαι "φρέσκος". Ξέραμε ότι δεν θα είναι ένα συνηθισμένο παιχνίδι. Ο Παμβοχαϊκός είναι από τις ομάδες που έχουν κακά τεχνικά στοιχεία αλλά βρήκαμε τις λύσεις ώστε να πάρουμε τη νίκη και να κλείσουμε αυτή τη σειρά των αγώνων. Όλες οι ομάδες θέλουν να κερδίσουν τον Ολυμπιακό αλλά εμείς είμαστε πάντα προετοιμασμένοι. Πλέον αρχίζουμε να σκεφτόμαστε τις υποχρεώσεις του επόμενου μήνα όπου έχουμε να παλέψουμε για δυο ακόμα τίτλους που είναι και οι βασικοί μας στόχοι από την αρχή της χρονιάς. Πρώτα θέλουμε να κερδίσουμε το κύπελλο την επόμενη εβδομάδα και μετά και το πρωτάθλημα».