Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-1

Φώτης Καρακούσης

Δεν έχει αντίπαλο ο Ολυμπιακός στο φετινό πρωτάθλημα. Οι Πειραιώτες επικράτησαν και στο Ρέντη του ΠΑΟΚ με 3-1, έκαναν το 16 στα 16, παρέμειναν στην κορυφή και αύξησαν στους 10 την διαφορά από τους δεύτερους Θεσσαλονικείς.

Δεν λέει να χάσει φέτος ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες δεν είχαν πρόβλημα να συνεχίσουν το αήττητο σερί τους επικρατώντας του ΠΑΟΚ και στο Ρέντη με 3-1 (25-13, 24-26, 25-20, 25-18), κάνοντας έτσι το 16 στα 16, έχοντας χάσει στο διάστημα αυτό μόλις 3 σετ.

Η ομάδα του Μπενίτεθ έφτασε τους 48 βαθμούς και μόνο αν αυτοκτονήσει χάνει την πρώτη θέση, με τον «δικέφαλο του βορρά» να έχει 38 και να νιώθει τον κίνδυνο από τον Φοίνικα που ακολουθεί με 31 έχοντας ένα ματς λιγότερο (παίζει αυτή την ώρα με τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι).

Ο αγώνας με εξαίρεση το πρώτο σετ το οποίο πήρε με περίπατο ο Ολυμπιακό ήταν ένα ντέρμπι που μας χάρισε όμορφες φάσεις. Οι δύο καλύτερες ομάδες αυτή την στιγμή στην χώρα μας πάλεψαν και με το παραπάνω, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στη νίκη δείχνοντας για ακόμα μία φορά πως φέτος δεν έχουν αντίπαλο έως τώρα.

Από την άλλη οι πρωταθλητές τα τρία τελευταία χρόνια πάλεψαν και με το παραπάνω. Κατάφεραν να πάρουν σετ και να κοντράρουν τον μεγάλο τους αντίπαλο παίζοντας χωρίς Σαφράνοβιτς με τον Βάλκιερς εκτός για μεγάλο διάστημα και από την πλευρά τους έδειξαν πως ο χρόνος κυλάει υπέρ τους, μιας και είναι δεδομένο πως όσο περνάει τόσο καλύτεροι θα γίνονται. Το αν η άνοδος που θα υπάρξει φτάνει για να κοιτάξουν στα μάτια τον Ολυμπιακό θα φανεί στην συνέχεια. Μέχρι τώρα τα δύο ματς δείχνουν πως δεν μπορεί.

Περίπατος στο πρώτο και δύσκολη ισοφάριση στο δεύτερο

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που πραγματικά έκαναν ό,τι ήθελαν, κατακτώντας το με 25-13. Στο διάστημα αυτό οι Θεσσαλονικείς δεν ήταν καν στο Ρέντη, καθώς το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο.

Στο δεύτερο όμως είδαμε μια εντελώς διαφορετική εικόνα. Και την είδαμε και γιατί οι γηπεδούχοι μετά τον περίπατο στο πρώτο νόμισαν πως θα έκαναν με άνεση το 2-0, αλλά και γιατί οι φιλοξενούμενοι ήταν λογικό να αντιδράσουν μετά το καταστροφικό πρώτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο έως και το 24-24 με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 1-1 μετά από λάθος επίθεση του Μπέμε και μπλοκ του Πελεκούδα στον Γερμανό κεντρικό.

Στο τρίτο όλα έδειχναν πως θα βλέπαμε έναν ακόμα περίπατο από τον Ολυμπιακό με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 10-5. Στο σημείο εκείνο υπήρξε η αντίδραση των... ασπρόμαυρων που με ένα σερί 3-0 κατάφεραν να μειώσουν και να μπουν και πάλι στην διεκδίκηση του σετ. Η διαφορά των δύο με τριών πόντων έμεινε μέχρι και το 20-18, όταν ο Ολυμπιακός με δικό του 3-0 έκανε το 23-18 και παρά την αντίδραση του ΠΑΟΚ στην συνέχεια, πήρε και το σετ κάνοντας το 2-1.

Στο τέταρτο και τελευταίο και πάλι ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να το παλέψει αλλά το έκανε μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 16-15, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Ανδρεάδη πρωταγωνιστή έκαναν ένα σερί 6-0 και τελείωσαν το συγκεκριμένο σετ, αλλά και το ματς.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Οϊβάνεν με 16 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ραουβέρτινκ και Αλεξίεφ με 14 και Πετρέας με 11. Για τους ηττημένους ο Ουσίκοφ ήταν πολύ καλός έχοντας 22 πόντους με το εντυπωσιακό 66% στην επίθεση, με τον Κουμεντάκη να ακολουθεί με 13.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος – Μυλωνάκης

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 46 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-13, 24-26, 25-20, 25-18) σε 101’

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 16 (12/18 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 11 (6/6 επ, 5 μπλοκ), Μπέμε 4 (1/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 14 (12/15 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ -27% άριστες), Ραουβέρντινκ 14 (12/20 επ, 2 άσσοι, 53% υπ – 40% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ -36% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3/4 επ, 2 μπλοκ)

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 13 (11/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -27% άριστες), Ουσίκοφ 22 (21/32 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 3 (3/5 επ, 67% υπ -33% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ – 31% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ -30% άριστες), Τερζής, Σακόγλου 2 (2/3 επ), Σωτηρίου 1(1/3 επ), Στίγγας 3 (3/5 επ), Γκιόν 6 (5/14 επ, 1 μπλοκ).