Δεν τον σταματάει κανείς...

Φώτης Καρακούσης

Η επέλαση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στην Χαλκίδα με τους Πειραιώτες να επικρατούν του πολύ καλού φέτος Ηρακλή με 3-0 κάνοντας το επτά στα επτά.

Μόλις ένα σετ και αυτό στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία είναι η μοναδική απώλεια του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες δείχνουν και είναι ανίκητοι έως τώρα, έχοντας κάνει το επτά στα επτά. Τελευταίο τους... θύμα ο Ηρακλής Χαλκίδας με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν εκτός έδρας με 3-0 (16-25, 19-25, 26-28).

Με εξαίρεση το τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι ήταν μια κλάση ανώτεροι από τους αντιπάλους τους, κάτι που έδειξαν με τον καλύτερο τρόπο στο τάρφλεξ. Στο τρίτο μπορεί οι γηπεδούχοι να ανέβηκαν λίγο και να έριξαν ταχύτητα οι Πειραιώτες, όμως στο τέλος έστω και δύσκολα έγινε το 3-0.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ραούβερντινκ που είχε 19 πόντους και ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό για τους «ερυθρόλευκους». Από τους ηττημένους ο Τάπια είχε 13 και ο Μότα 12, αλλά δεν έφτασαν για να μπορέσει η ομάδα τους να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το ματς αυτό.

Διαιτητές: Μουλά Λεμονιά - Βουδούρης

* Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν αππό 4 άασσους, 35 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 29 λάθη αντιπαλων.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 19-25, 26-28) σε 84΄

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 13 (11/33 επ, 2 άσσοι), Χαραλαμπίδης 5 (4/8 ε, 1 μπλοκ), Μακ Γουΐλιαμ 7 (6/11 επ, 1 άσσος, 39% υπ -4% άριστες), Μότα 12 (10/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ - 23% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ)/ Τσαδήμας (λ, 47% υπ -24% αριστες), Φραγκιαδάκης, Μακρυγιάννης 1 (1/1 επ), Κολτσιάκης 1 (1/2 επ), Αμαριανάκης, Αδάμ Αναστασόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 8 (7/20 επ, 1 άσσος), Πετρέας 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Μπέμε 8 (6/9 επ, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 7 (7/16 επ, 29% υπ -14% άριστες), Ραούβερντινκ 19 (18/28 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 44% άριστες) / Στεφάνου (λ, 20% υπ -20%άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης 1 (1/2 επ), Ζουπάνης, Στιβαχτής.

Η γνώμη του πάγκου

O προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Κανείς δεν είναι ικανοποιημένος μετά από μία ήττα αλλά όταν χάνεις από μία ομάδα που είναι ένα, δύο επίπεδα πάνω απ΄όλες τις ομάδες και είναι φαβορί για τον τίτλο τότε δε μπορώ παρά να είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας μου. Με εξαίρεση το 1ο σετ παλέψαμε τον αγώνα, ήμασταν ανταγωνιστοί και μας ικανοποιεί το χειροκρότημα του κόσμου. Όπως και με τον ΠΑΟΚ δεν φοβηθήκαμε τους αντίπαλους μας και πήραμε δύο καλές εμπειρίες για τη συνέχεια».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ: «Προετοιμαστήκαμε σωστά για το παιχνίδι με τον Ηρακλή Χαλκίδας. Ξέραμε ότι η Χαλκίδα είναι μια καλή ομάδα, θέλει να πλασαριστεί όσο πιο ψηλά μπορεί και διαθέτει μια δυνατή έδρα. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχαμε συγκέντρωση. Στο τέλος δώσαμε τη δυνατότητα στον αντίπαλο να γυρίσει το σετ αλλά αντιδράσαμε σωστά και πήραμε τη νίκη».