Δύο στα δύο για Νίκη

Το δεύτερο συνεχόμενο δίποντο κέρδισε η Νίκη Αιγινίου επικρατώντας μετά του Παναθηναϊκού εντός έδρας και του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη και πάλι με 3-2.

Η Νίκη Αιγινίου σημείωσε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League σε αναμετρήσεις με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική νίκησε στο τάι μπρέικ. Μετά τον Παναθηναϊκό στο Αιγίνιο νίκησε με 3-2 τον Εθνικό στον Έβρο σε αναμέτρηση που σημαδεύτηκε από την αποβολή του προπονητή των γηπεδούχων Σάκη Μουστακίδη στο 2-7 του 5ου σετ με κίτρινη - κόκκινη.

Να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και στο Λιγκ Καπ στον όμιλο του Αιγινίου και ο Εθνικός είχε νικήσει. Η ομάδα του Εβρου έκανε συνολικά 43 λάθη (έναντι 34 της Νίκης) και έχασε 17 σερβίς. Αυτή τη φορά φάνηκαν τα κενά του Εθνικού στη θέση του διαγωνίου, ενώ στο 4ο σετ ο Μουστακίδης γύρισε τον Καβαρατζή από διαγώνιο σε ακραίο και πέρασε διαγώνιο τον Βελίτσκοβιτς.

Η Νίκη είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στρούγκαρ που σημείωσε 19 πόντους με 16/22 τελειωμένες επιθέσεις και ποσοστό 73%, ενώ ήταν καλύτερη σε μπλοκ και σερβίς στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Στο 5ο σετ η Νίκη ξέφυγε 5-2 και με ένα μπλοκ άουτ και μία άμυνα άνοιξε τη διαφορά σε 7-2. Αυτές τις δύο φάσεις αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι με τον Μουστακίδη να διαμαρτύρεται και να δέχεται την αποβολή. Ο Εθνικός παρόλα αυτά κατάφερε να ισοφαρίσει 11-11 αλλά η Νίκη την κατάλληλη στιγμή με τον Στρούγκαρ και τον Ροντρίγκεζ πήρε τους καθοριστικούς πόντους. Να σημειωθεί πως και πάλι με τη Νίκη δεν αγωνίστηκε ο Λουκούμι.

Διαιτητές: Ιωαννίδης - Τσεπκινλής

* Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξ προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις 7 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-22, 12-25, 16-25, 25-18, 12-15) σε 120΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Στράντζαλης): Χαραλαμπίδης 4 (4/10 επ.), Χατζόπουλος 11 (4/6 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μιλστέιν 1 (άσσος), Ρίστιτς 13 (13/30 επ., 55%υπ .-32% αριστες), Βελίτσκοβιτς 12 (9/27 επ., 3 άσσοι, 53% υπ.-29% άριστες), Χριστόφας 9 (7/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοντοστάθης -λ (79% υπ.-62% άριστες) / Καβαρατζής 12 (12/20 επ.), Βλαχόπουλος, Κυριακίδης.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (άσσος), Μαυροβουνιώτης 13 (9/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 58% υπ. – 38% άριστες), Ντίνας 7 (3/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουϊγιάδα 11 (8/11 επ., 3 άσσοι), Στρούγκαρ 19 (16/22 επ.,3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 44% άριστες), Ραΐκοβιτς –λ (64% υπ. – 44% άριστες) / Κουτσονίκας, Ρεμπούτζιας, Μήλης.