ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-3: Σαρωτικοί στο Παλατάκι και είναι ένα βήμα πριν τον τελικό οι «πράσινοι» (vids)

Παναθηναϊκός βόλεϊ

Φοβερός ο Παναθηναϊκός πέρασε σαν σίφουνας από το Παλατάκι επικρατώντας με 3-1 του ΠΑΟΚ και κάνοντας το 2-0 βρίσκεται μόλις μία νίκη μακριά από την συμμετοχή του στον τελικό.

Μια ανάσα-νίκη από την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος, παίρνοντας και «εκδίκηση» από τον ΠΑΟΚ για τον περσινό αποκλεισμό βρίσκεται ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» πραγματοποιώντας εμφατική εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα στο Παλατάκι, επικράτησαν των «ασπρόμαυρων» με 3-1 (21-25, 25-22, 18-25, 21-25) και όπως αναφέραμε θέλουν ακόμα μία νίκη για να βρεθούν στον τελικό.

Οι Θεσσαλονικείς από την άλλη πάλεψαν στο πρώτο, πήραν το δεύτερο, αλλά κάπου εκεί ήταν σαν να έμειναν από δυνάμεις χάνοντας σχετικά εύκολα τα δύο επόμενα και πλέον θέλουν την υπέρβαση για να βρεθούν για να αποκλείσουν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον Παναθηναϊκό.

Με ασταμάτητο Ερνάντες το 0-1 ο Παναθηναϊκός

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Έν σετ που σε μεγάλο βαθμό ανήκε στους φιλοξενούμενους, με τους γηπεδούχους να έχουν τις δικές τους στιγμές να αλλάξουν τα πράγματα, αλλά να μην το κάνουν. Αρχικά οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 8-9, με τους «πράσινους» στο σημείο αυτό να φτάνουν στο +4, έχοντας και πάλι ασταμάτητο τον Ερνάντες.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους Τρούχτσεφ, Βαν Γκάρντερεν και Βαν ντεν Ντρις μείωσαν στον πόντο μπαίνοντας και πάλι στην διεκδίκηση του σετ. Στο 19-20 με λάθη του Τρούχτσεφ που σε κόντρα επίθεση για να κάνει το 20-21 έστειλε την μάλα άουτ και έγινε το 19-22 και ουσιαστικά εκεί τελείωσαν όλα, καθώς οι «πράσινοι» δεν άφησαν περιθώρια και έκαναν το 0-1 με 21-24.

Μεγάλο ντέρμπι και 1-1 ο ΠΑΟΚ

Ίδια εικόνα αλλά με άλλον νικητή είχε το δεύτερο σετ, το οποίο ήταν εξίσου θεαματικό, με τους παίκτες και των δύο ομάδων ν βγάζουν εξαιρετικές άμυνες. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έδειχναν να έχουν τον έλεγχο καθώς προηγήθηκαν με 12-8 και 14-10. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 15-15 μπαίνοντας γερά στην διεκδίκηση του σετ που θα τους έδινε και μεγάλο προβάδισμα νίκης. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το 19-19, όταν ένα λάθος σερβίς του Μάρκου και μια λάθος επίθεση του Πρωτοψάλτυη έκαναν το 21-19. Και πάλι όμως οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 21-21, αλλά στο 22-22 μια επίθεση του Σαμοϊλένκο, μια λάθος του Πρωτοψάλτη και ένα μπλοκ του Τρούχτσεφ διαμόρφωσαν το τελικό 25-22 και το 1-1.

Άνετο προβάδισμα οι «πράσινοι»

Στο τρίτο σετ η κυριαρχία του Παναθηναϊκού ήταν μεγάλη. Οι «πράσινοι» μετά το 3-3 έκαναν ένα 4-0 σερί και ουσιαστικά αυτή την διαφορά την κράτησαν ως το τέλος. Οι «ασπρόμαυροι» από την πλευρά τους στο διάστημα αυτό δεν μπόρεσαν να βάλουν δύσκολα στους αντιπάλους τους και το 1-2 έγινε με σχετική άνεση. Μόνο στο 12-17 που έγινε 14-17 θα μπορούσε να υπάρξει ντέρμπι, αλλά στην κόντρα επίθεση για το 15-17 ο Τρούχτσεφ έστειλε την μπάλα στην αντένα, ο Πρωτοψάλτης με άσο έκανε το 14-19 και όλα τελείωσαν με το «τριφύλλι» να κάνει το 1-2 παίρνοντας το σετ με 18-25.

Από νωρίς την διαφορά και νίκη για «πράσινους»

Στο 4ο και όπως αποδείχθηκε και τελευταίο σετ, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή πολύ δυνατά και κατάφεραν από νωρίς να πάρουν μια διαφορά 5 πόντων (5-10), δείχνοντας έτοιμοι να καθαρίσουν το σετ και να πάρουν τη νίκη. Οι Θεσσαλονικείς παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μπουν και πάλι στο ματς και μείωσαν δύο φορές στο -3 (12-15, 15-18), αλλά και πάλι η αντίδραση των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν άμεση ανεβάζοντας την διαφορά στο 16-23. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-23 με ένα 3-0 και μετά 21-24, αλλά ο Βουλκίδης με επίθεση από το κέντρο έκανε το 21-25 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΑ ΣΕΤ: 1-3 (21-25, 25-22, 18-25, 21-25)

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων ενώ του Παναθηναϊκού από 7 άσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Φαν Χάρντερεν 10 (10/24 επ., 52% υπ. – 40% άριστες), Γαλιώτος, Τρούχτσεφ 14 (10/26 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 23% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 3 (1/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Σαμουϊλένκο 8 (6/7 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ., 57% υπ. – 30% άριστες), Μούχλιας, Σαλταφερίδης, Σιδηρόπουλος, Γάτσης 3 (2/7 επ., 1 άσος)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15 (10/17 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ. – 39% άριστες), Ιερεσουέλο 3 (1/4 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Ερνάντες 22 (21/46 επ., 1 άσος), Βουλκίδης 9 (5/10 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 8 (7/13 επ., 1 άσος, 65% υπ. – 30% άριστες) / Κοντοστάθης (λ., 44% υπ. – 28% άριστες), Κασαμπαλής, Μάρκου.

@Photo credits: eurokinissi