ΠΑΟΚ – Φοίνικας 3-0: Δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο σετ οι Θεσσαλονικείς

Φώτης Καρακούσης
ΠΑΟΚ βόλεϊ

Τις καλές του εμφανίσεις συνέχισε ο ΠΑΟΚ, με τους «ασπρόμαυρους» να παίρνουν την 5η συνεχόμενη νίκη επικρατώντας με 3-0 και του Φοίνικα Σύρου στο Παλατάκι.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι συνεχίζει το τελευταίο διάστημα ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς μετά το κακό τους ξεκίνημα όπου μετρούσαν 3 συνεχόμενες ήττες, έφτασαν τις 5 συνεχόμενες νίκες δείχνοντας και πάλι ένα καλό πρόσωπο. Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ, αλλά κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 (25-23, 25-17, 25-19) του Φοίνικα Σύρου στο Παλατάκι παραμένοντας στην 3η θέση με 16 βαθμούς, με τον Μίλωνα να ακολουθεί με 15, αλλά και με ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό με τον Φοίνικα στη Σύρο. Οι νησιώτες από την άλλη έμειναν στην 5η θέση με 8 βαθμούς.

Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κοίταξαν στα μάτια τους αντιπάλους τους στο πρώτο σετ, βάζοντάς τους δύσκολα, καθώς είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα μέχρι και το 12-13. Στο σημείο εκείνο ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμούς και έφτασε να προηγείται με 3 πόντους (19-16 και 20-17), αλλά οι νησιώτες με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 20-20 μπαίνοντας για τα καλά στο σετ. Ένα σετ που πήγε στους γηπεδούχους με λάθος σερβίς του Κουτσομίτη στο 24-23.

Στα υπόλοιπα δύο σετ στο γήπεδο υπήρξε μόνο ο ΠΑΟΚ που δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον Φοίνικα παίρνοντας έτσι με άνεση τη νίκη και το τρίποντο. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Φαν Γκάρντερεν, Τρούχτσεφ και Βαν ντεν Ντρις που είχαν από 12 πόντους με τον Μπλανκενάου να μοιράζει μαεστρικά το παιχνίδι, κάτι που φάνηκε και από το 61% στην επίθεση που είχε η ομάδα του. Για τους ηττημένους ο Ασπιώτης είχε 16 πόντους, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Τσιούλα, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, ΕΠόπτες: Ψύχου, Σταυρίδου, Γραμματεία: Κουμπλή.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 3 άσσοι, 42 επιθέσεις (61% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων (11 χαμένα σερβίς) και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 33 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 5 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων (14 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-17, 25-19) σε 72΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Βαν Χάρντερεν 12π. (12/17επ., 45%υπ., 27%αρ.), Μπλανκενάου 4 (3/4επ., 1 μπλοκ), Γάτσης 8 (3/3επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (4/7επ., 1 μπλοκ), Τρούχτσεφ 12 (9/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 70%υπ., 30%αρ.), Βαν ντε Ντρις 12 (11/21επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 57%υπ., 43%αρ.), Σαλταφερίδης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Κουτσομύτης 3π. (3/10επ., 73%υπ., 42%αρ.), Ντάκα 4 (3/5επ., 1 μπλοκ), Μπράιαν 8 (6/12επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 16 (16/34επ.), Γαλιώτος 2 (2 μπλοκ), Μπαρμπούνης 7 (5/8επ., 2 άσσοι, 45%υπ., 14%αρ.) / Σωνάκης (λ. - 42%υπ., 25%αρ.), Ποχάνης, Τσαρκάτογλου, Πετσιάς, Μανωλάκης 1 (1 άσσος).