Δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Αλεξανδρούπολη τον Εθνικό με 3-1 σετ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Νέστωρ - Νίκη Αιγινίου που θα γίνει την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου.

2ο τζάκποτ στο Predictor*! (21+, *Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις)

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Ουσίκοφ με 25 πόντους ενώ για άλλη μία φορά κορυφαίος ήταν ο Ραφαήλ Κουμεντάκης που σημείωσε 18 πόντους. Από τον Εθνικό κορυφαίος ήταν ο Λεάντρο Μέγια με 15 πόντους, ενώ 15 σημείωσε επίσης και ο Βελίτσκοβιτς. Ο Παγιάν είχε 16 πόντους. Στο 2ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 24-20 αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει το σετ με μία επίθεση του Κουμεντάκη και δύο επιθέσεις του Ουτσίκοφ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ όπου ο Εθνικός ισοφάρισε 23-23 με λάθος του Ουτσίκοφ. Ο Βούλγαρος διαγώνιος του ΠΑΟΚ έκανε το 24-23 με επίθεση αλλά στη συνέχεια έχασε το σερβίς (24-26) και τον αγώνα τελείωσαν με επιθέσεις ο Πελεκούδας με πρώτο χρόνο και ο Κουμεντάκης με κόντρα επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ με άριστη υποδοχή και επίθεση που έφτασε και το 75% στο 1ο σετ πάτησε γκάζι μετά το 8-8 με πρωταγωνιστή τον Σαφράνοβιτς. Ο Ισραηλινός πήρε επίθεση και από τη θέση του σερβίς έδωσε ρεσιτάλ αυξάνοντας το σερί 4-0 και προβάδισμα 12-8 για τον ΠΑΟΚ. Οι πρωταθλητές διατήρησαν το ρυθμό τους και αυτή τη φορά με το σερβίς του Βάλκιερς και μπλοκ του Τακουρίδη ανέβασαν τη διαφορά στο 19-13. Η διαφορά ασφαλείας διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και το σετ έκλεισε με δύο πόντους του Σαφράνοβιτς για το 25-18.

Ο Εθνικός βελτίωσε την υποδοχή του και ανέβασε τα ποσοστά του στην επίθεση. Με το σερβίς του Μέγια και τρεις κόντρα επιθέσεις του Βελίτσκοβιτς ο Εθνικός προηγήθηκε 7-2 «παγώνοντας» τον ενθουσιασμό του ΠΑΟΚ ο οποίος όμως σταδιακά ηρέμησε το παιχνίδι του, ψαλίδισε σταδιακά τη διαφορά και με επίθεση του Γκιον και άσσο του Κουμεντάκη ισοφάρισε 14-14. Στο 16-16 ο Βελίτσκοβιτς και ο Παγιάν έκαναν το 18-16 ενώ με την κόντρα του Χριστόφα και το λάθος του Ουτσίκοφ ο Εθνικός ξέφυγε 23-19. Ο Χριστόφας έκανε το 24-20 αλλά ο σπουδαίος Σαφράνοβιτς με τρεις προσωπικούς του πόντους κράτησε τον ΠΑΟΚ στο σετ. Ο Ισραηλινός είχε δύο επιθέσεις και ένα μπλοκ, ενώ η ισοφάριση ήρθε με λάθος του Παγιάν (24-24). Ο Ουτσίκοφ έκανε το 25-24 αλλά στη συνέχεια ο Εθνικός είχε πάντα το προβάδισμα (26-25, 27-26, 28-27, 29-28). Ο Ουτσίκοφ ισοφάρισε 29-29, ο Κουμεντάκης έκανε το 30-29 και ο Ουτσίκοφ έκλεισε το σετ 31-29 για το 2-0.

Ο Εθνικός ξεκίνησε το 3ο σετ με βασικό τον Χατζόπουλο αντί του Χριστόφα, διόρθωσε στο μέγιστο την υποδοχή του και η επίθεση έφτασε στο 57%. Με δύο πόντους του Παγιάν και έναν του Μέγια ο Εθνικός ξέφυγε 13-8 ενώ όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 19-16 πάλι ο Μέγια με σερί 3-0 έδωσε προβάδισμα 22-16 κλειδώνοντας το σετ για τον Εθνικό με 25-20.

Το 4ο σετ ήταν επίσης εντυπωσιακό με τον Μέγια να φέρνει τον Εθνικό μπροστά 6-2 και τον ΠΑΟΚ να μειώνει και να ισοφαρίζει σε 11-11 με τους Κουμεντάκη, Σαφράνοβιτς. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες πόντο πόντο αλλά δύο ενέργειες των Ουτσίκοφ, Βάλκιερς έκαναν τη διαφορά 20-16. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 23-19 αλλά ο Εθνικός δεν το έβαλε κάτω. Με το σερβίς του Ριζόπουλου και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μέγια ο Εθνικός έκανε σερί 4-0 και ισοφάρισε 23-23. Ο Ουτσίκοφ έφερε τον ΠΑΟΚ σε ματς μπολ 24-23, αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς. Οτι δεν πέτυχε ο Βούλγαρος διαγώνιος του ΠΑΟΚ το πέτυχαν οι Πελεκούδας, Κουμεντάκης που με επιθέσεις έκαναν το 26-24 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Τζεπκινλής-Ιωαννίδης

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 12-16, 14-21, 18-25

2ο σετ: 8-4, 16-15, 21-18, 29-31

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-20

4ο σετ: 8-5, 14-16, 17-21, 24-26

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 1 άσσο, 51 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (18-25, 29-31, 25-20, 24-26) σε 112'

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 16 (13/36 επ., 3 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (3/4 επ.), Βελίτσκοβιτς 15 (15(26 επ., 76% υπ. - 52% άριστες), Μεχία 15 (11/16 επ., 4 μπλοκ), Χριστόφας 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (3/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 73% υπ. - 68% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ. - 39% άριστες), Χατζόπουλος 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Καβαρατζής, Κασαμπαλής.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 18 (16/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 76% υπ. - 59% υπ.), Ουτσίκοφ 25 (24/43 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 12 (9/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 83% υπ. - 75% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 56% υπ. - 44% άριστες), Τερτζής, Στίγγας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Γκιον 1 (1/5 επ., 50% υπ. - 50% άριστες).

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ 2017-18

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2018

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 18.00: Ολυμπιακός ΣΦΠ - Παναχαϊκή Πετ.2015 3-0 (25-11, 25-11, 25-21)

Διαιτητές: Κυριοπούλου-Πρέντζας. Παρατηρητής: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Βαρατάσης-Αρβανίτης. Γραμματεία: Κορδετζάκη

Γυμναστήριο Μιχάλης Παρασκευόπουλος, Αλεξανδρούπολη 20.00: ΜΓΣ Εθνικός - ΠΑΟΚ 1-3 (18-25, 29-31, 25-20, 24-26)

Διαιτητές: Τζεπκινλής-Ιωαννίδης. Πρατηρητής: Σαρδάνης. Επόπτες: Σαρμίδης-Σταματόπουλος. Γραμματεία: Χειμώνας

Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2018

Γυμναστήριο Μ. Τσικίνας, 21.00: ΧΑΝΘ - Ηρακλής Πετ. 2013

Διαιτητές: Σταυριανίδης-Αβραμίδης. Γραμματεία: Τσαντόγλου

Γυμναστήριο Βότση, 21.00: ΑΜΣ Νέστωρ - ΜΑΣ Νίκη

Διαιτητές: Δημητρίου-Δεληκωστίδης. Γραμματεία: Γιωγιού Ν.

Γυμναστήριο Μετς, 17.00: Παναθηναϊκός ΑΟ - ΑΟΠ Κηφισιάς

Διαιτητές: Μυλωνάκης-Ονόπας. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Επόπτες: Κουρπανίδης-Πατεράκης. Γραμματεία: Κατσούλα

Γυμναστήριο Ολυμπιάδας Πατρών, 18.00: ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας

Διαιτητές: Γκόλφης-Λιναρδάτος. Γραμματεία: Μάμμου.

Γυμναστήριο Γ.Τριαντάφυλλος, Βόχας, 19.00: ΓΑΣ Παμβοχαϊκός - Εθνικός ΟΦΠΦ

Διαιτητές: Γεροθόδωρος-Νικολόπουλος. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Σπίνας-Νικάκης Γραμματεία: Λιόντου

Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2018

Γυμναστήριο Μετς, 19.00: ΑΕΚ - ΑΟ Φοίνικας Σύρου

Διαιτητές: Σταρίδας-Γεωργουλέας. Γραμματεία: Ταλάρου

* Οι αγώνες είναι νοκ άουτ και οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται στα προημιτελικά.