Τρίτη νίκη για Σερβία

Φώτης Καρακούσης

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη μετά την πρώτη ήττα από τις ΗΠΑ στην πρεμιέρα, πέτυχε η Σερβία με την ομάδα του Γκρμπιτς να επικρατεί της Αυστραλίας με 3-1.

Για τα καλά μπρος έχει πάρει η μηχανή της Σερβίας στο φετινό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Οι γείτονες μετά την ήττα τους στην πρεμιέρα από τις ΗΠΑ, μετράνε ήδη ένα τρία στα τρία, έχοντας ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή τους. Τελευταίο τους... θύμα η Αυστραλία την οποία και κέρδισαν με 3-1 (25-20, 21-25, 25-17, 25-19).

Ο αγώνας με εξαίρεση το δεύτερο σετ που πήραν τα «καγκουρό» ήταν ένας μονόλογος των Σέρβων που με... όπλο το σερβίς (είχαν 7 άσους) έφτασαν με σχετική άνεση στην κατάκτηση της τρίτης συνεχόμενης νίκης. Η Αυστραλία από την άλλη όπως σε όλα τα ματς που έχει δώσει ως τώρα πήρε το σετ, πάλεψε, αλλά η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τέτοια που δεν της επέτρεπε να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λίσινατς με 18 πόντους και τον ακολούθησαν οι Πέτριτς με 15, Ποντρασκάνιν με 13 και Ίβοβιτς, Ατανασίεβιτς με 12. Για τους ηττημένους ο Στέιπλς είχε 12 και οι Γκράχαμ, Κάρολ από 10.

Σερβία (Γκρμπιτς): Πέτριτς 15, Ατανασίεβιτς 12, Ίβοβιτς 12, Λίσινατς 18, Ποντράσιανιν 13, Γιόβοβιτς 1, Ρόσιτς (–λ) / Κοβάσεβιτς 3, Κάτιτς 1, Λούμπουριτς.

Αυστραλία (Λεμπέντεφ): Γκρέιχαμ 10, Κάρολ 10, Σάντερσον 3, Μότε 6, Πίκοκ, Στέιπλς 12, Πέρι (-λ) / Γουίλιαμς 5, Πασιέ 1, Ουόκερ 1, Σμιθ