Ολυμπιακός - Ντιναμό Κράσνονταρ 3-2

Ο Ολυμπιακός πέτυχε σπουδαία νίκη με ανατροπή επί της Ντιναμό Κράσνονταρ με 3-2, στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού του Challenge Cup και έθεσε τις βάσεις για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Σε ένα ματς με συνεχείς ανατροπές οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν να χάνουν το πρώτο σετ, με το σκορ να εναλλάσσεται έως το 4ο σετ. Σε αυτό το σημείο τα κορίτσια του Ολυμπιακού πάτησαν γκάζι κατακτώντας τη νίκη με 3-2 (18-25, 25-14, 23-25, 25-19, 15-13)

Χαρακτηριστικό είναι ότι στο 4ο σετ βρέθηκε να χάνει με 5-14 και με το εκπληκτικό επιμέρους 16-2 το μετέτρεψε σε 19-16, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ και ενώ στο διάστημα αυτό έτρεξε και 10-0 σερί με τη Χριστοδούλου στο σερβίς (από 11-16 σε 21-16 με δυο άσσους).

Στο εξίσου συγκλονιστικό τάι μπρέικ οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω με 3-8 και με νέο 7-0 σερί προηγήθηκαν με 10-8 για να ακολουθήσει η τελευταία ανατροπή από 10-11 σε 12-11 και να πάρουν στη συνέχεια τη νίκη (15-13) με 3-2.

Πρώτη σκόρερ και εκ των κορυφαίων για τον Ολυμπιακό η Σάσκια Χίπε με 29 πόντους, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Τζίνα Λαμπρούση ολοκληρώνοντας με 18 πόντους (14/14 επ., 3 μπλοκ άσσο) και το εντυπωσιακό 93% ποσοστό στην επίθεση!

Πλέον ο Ολυμπιακός για να προκριθεί για δεύτερη διαδοχική χρονιά στον τελικό του Challenge Cup, χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στη Ρωσία την ερχόμενη Τετάρτη (σε περίπτωση ήττας με 3-2 η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί στο χρυσό σετ).

Το φινάλε της αναμέτρησης βρήκε τις «ερυθρόλευκες» να αποθεώνονται από τον κόσμο του Θρύλου που έδωσε δυναμικό παρών και έξτρα ώθηση στην ομάδα για να φτάσει στη σπουδαία νίκη.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ...

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η διαφορά αυξήθηκε υπέρ της Ρώσικης ομάδας η οποία έφτασε στο 6-11 αρχικά και στο 8-13 στη συνέχεια, στο σημείο το οποίο ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάταση με την Κράσνοντάρ να φτάνει στο 25-18 και να προηγείται με 0-1.

Με 9-0 σερί ισοφάρισε σε 1-1!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά στο δεύτερο σετ και με μπλοκ της Νιεμέρ πήγε με +3 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και χάρη σε αυτό ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά φτάνοντας στο 10-5, για να μειώσουν οι Ρωσίδες σε 10-8.

Ωστόσο ο Θρύλος διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα και πήγε με +5 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από μπλοκ της Χίπε. Οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν στορφές και με ένα νέο 9-0 σερί προηγήθηκαν μέχρι και με 10 πόντους φτάνοντας στο σετ μπολ και πήραν το σετ με 25-14 ύστερα από άσσο της Χίπε, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ισορροπία στο 3ο σετ, νέο προβάδισμα για τη Κράσνονταρ

Πιο ισορροπημένο σε σχέση με τα δυο προηγούμενα ήταν το τρίτο σετ, στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω αρχικά με 1-4 και στη συνέχεια με 3-5 αλλά το ανέτρεψαν και προηγήθηκαν με +2 μετά από επίθεση της Λαμπρούση η οποία διαμόρφωσε το 7-5. Η Ντιναμό ισοφάρισε σε 7-7 αλλά με επίθεση της Πολ ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά στο με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Μπροστά στο σκορ πήγε η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14 αλλά στη συνέχεια η Ρώσικη ομάδα με ένα 4-0 σερί προηγήθηκε με 16-18 και στη συνέχεια με 17-21. Η αντίδραση του Ολυμπιακού με ένα σερί 4-0 έφερε το 21-21 με την Πολ στο σερβίς, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 23-23 με τη Ντιναμό να παίρνει το 3ο σετ και να προηγείται με 1-2.

Εντυπωσιακή ανατροπή και 2-2!

Στο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ νωθρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-6 και 3-8 ενώ η Κράσνονταρ με νέο 6-0 σερί στο 5-14. Από το 9-14 που ακολούθησε ο Θρύλος ξεκίνησε τη προσπάθεια ανατροπής και ήταν συγκλονιστικός. Με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 14-2 μετέτρεψε το 5-14 σε 19-16 και πήρε το σετ με 25-19, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Ψυχάρες και τεράστια νίκη!

Εκπληκτικό παιχνίδι παίχτηκε και στο τάι μπρέικ με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει τις ανατροπές! Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 3-8 και με ένα 7-0 σερί ισοφάρισαν αρχικά (8-8) και προηγήθηκαν με 10-8 με καρφί της Χίπε η οποία είχε πετύχει τους 5 από τους 7 πόντους.

Η εξέλιξη ήταν συγκλονιστική καθώς η Ντιναμό προηγήθηκε με 10-11 αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε και πάλι και με δυο διαδοχικούς πόντους της Λαμπρούση έφτασε στο 12-11. Η Περεπέλκινα ισοφάρισε σε 12-12 αλλά το η Νιεμέρ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό σημειώνοντας το 13-12.

Με μονό μπλοκ της Γιώτα στην Περεπέλκινα ο Θρύλος έφτασε στο ματς μπολ και παρότι μείωσε η Σπερσκάιτε, η Χριστοδούλου έβγαλε τη Χίπε χωρίς μπλοκ για το 15-13 χάρη στο οποίο ήρθε η τεράστια νίκη.

Κοβάτσεβιτς: «Συγχαρητήρια στα κορίτσια και στον κόσμο»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο και ψυχοφθόρο ματς. Σε μερικές στιγμές φαινόταν ότι δεν υπάρχει ελπίδα για εμάς. Πραγματικά συγχαρητήρια στα κορίτσια και στον κόσμο μας γιατί και οι δυο δεν σταμάτησαν να παλεύουν ακόμα και στις πιο δύσκολες στιγμές. Νομίζω ότι πλέον έχουμε ένα καλό προβάδισμα πριν από το ματς στη Ρωσία».

Χίπε: «Για αυτό αγαπάμε τον Ολυμπιακό τόσο πολύ»

Η Σάσκια Χίπε δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Σήμερα ήταν ένα τρελό παιχνίδι. Παίξαμε ως ομάδα. Νομίζω ότι κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι μέχρι στιγμής. Πάντα παλεύαμε για τη νίκη μέχρι το τέλος. Τώρα πρέπει να πάμε στη Ρωσία να αποδείξουμε ότι είμαστε καλύτερη ομάδα. Οι φίλαθλοί μας είναι απίστευτοι. Για αυτές τις στιγμές παίζουμε, για αυτές τις αγαπάμε τον Ολυμπιακό τόσο πολύ, γιατί έχουμε απίστευτο κοινό»

Λαμπρούση: «Ψυχικά αποθέματα και θέληση»

Η κεντρική του Ολυμπιακού Τζίνα Λαμπρούση δήλωσε στο osfp.gr: «Η αλήθεια είναι ότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά στο τέταρτο σετ. Με την βοήθεια όμως του κόσμου, τα ψυχικά αποθέματα και την θέλήση που είχαμε όλες μαζί, μαζέψαμε την διαφορά και φέραμε το παιχνίδι στα ίσια. Υπήρχαν πολλά συνεχόμενα λάθη στο τέταρτο σετ και προσπαθήσαμε μετά να τα καλύψουμε. Τα καταφέραμε και φτάσαμε στη νίκη. Έχουμε ένα μικρό προβάδισμα και θέλουμε να πάμε τώρα στη Ρωσία να πάρουμε τη νίκη. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω συνειδητοποιήσει ακόμα ότι έπαιξα έτσι, ίσως είναι το καλύτερο παιχνίδι που έχω κάνει στον Ολυμπιακό. Πήρα ενέργεια από το καλό κλίμα που υπάρχει στην ομάδα και από τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε».

Τα σετ: 3-2 σε 1.53. 18-25 (21'), 25-14 (22'), 23-25 (27'), 25-19 (26'), 15-13 (17')