Ολυμπιακός - Λοκομοτίβ Μπακού 3-0

Όσο προχωρούσε το παιχνίδι, τόσο πιο εύκολο έργο είχε ο Ολυμπιακός, που δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει στο Ρέντη της Λοκομοτίβ Μπακού με 3-0 (25-22, 25-15, 25-8) και να κάνει το πρώτο «βήμα» για την πρόκριση στα προημιτελικά του Challenge Cup! 1η Φεβρουαρίου η ρεβάνς στο Αζερμπαϊτζάν.

Το πρώτο σετ ήταν και το μόνο στο οποίο κατάφερε να αντισταθεί στις «ερυθρόλευκες» ορέξεις η ομάδα του Αζερμπαϊτζάν, αφού στη συνέχεια αδυνατούσε να αντιδράσει. Με «όπλα» το καλό μπλοκ και τους πόντους από τα λάθη των Αζέρων, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη με 3-0 στα σετ κι έκαναν αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Challenge Cup.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα κι έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα 8-6. Σταδιακά ανέβασε τον δείκτη του σκορ ψηλά (10-7), αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με άσους από τον Τσερβιακόφ και τον Βασιλένκο ισοφάρισαν σε 18-18, ενώ προηγήθηκαν και με 19-20 με τον Σαμάδοφ. Εκεί όμως άρχισαν τα λάθη, έχασαν σερβίς και ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την παράβαση του Μπαϊράμοφ, που πάτησε γραμμή και πήρε το πρώτο σετ (25-22).

Το δεύτερο σετ οι Πειραιώτες είχαν ακόμη ευκολότερο έργο και με τον Αλεξίεφ να πρωταγωνιστεί, πίεσε κι ανάγκασε τη Λοκομοτίβ σε πολλά λάθη. Μετά το 6-5 του Σαμάδοφ δεν υπήρξε ξανά αντίδραση και ο Μπέμε οδήγησε την ομάδα του στο 20-12 με πόντους από τα τρία μέτρα και καλό σερβίς. Το 25-15 γράφτηκε με λάθος των Αζέρων και πλέον είχε μπει το «νερό» στο αυλάκι.

Στην τελευταία, όπως αποδείχθηκε, πράξη του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο και το πήρε με 25-8. Στο συγκεκριμένο σημείο το προβάδισμα έφτασε ως το 23-7, για να έρθει ο Οϊβάνεν και να τελειώσει το παιχνίδι.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη την 1η Φεβρουαρίου στο Μπακού κι αν ο Ολυμπιακός έχει αντίστοιχη απόδοση, θα βρεθεί εύκολα στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Οϊβάνεν και Αλεξίεφ (12π), ενώ για τη Λοκομοτίβ ο Βασιλένκο (10π.).

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-15, 25-8)