Ελπίδα για άνδρες, δύσκολα οι γυναίκες

Ιδιαίτερα βατός ο όμιλος της Εθνικής για το δεύτερο στάδιο της προκριματικής φάσης του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, σε αντίθεση με αυτόν των γυναικών που μόνο εύκολο δεν τον λες.

Ελπίδα για άνδρες, δύσκολα οι γυναίκες

Πραγματοποιήθηκε σήμερα (26/10) στο Λουξεμβούργο η κλήρωση για το δεύτερο στάδιο της προκριματικής φάσης ανδρών και γυναικών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2018.

Οι αγώνες των προκριματικών ομίλων θα διεξαχθούν τον Μάιο και τον Ιούνιο του 2017 ενώ οι 36 ομάδες (ανά φύλλο) που συμμετέχουν στην προκριματική διαδικασία χωρίστηκαν σε 6 ομίλους που απαρτίζονται από έξι ομάδες έκαστος και θα αγωνιστούν σε ένα γύρο.

Οι ομάδες που θα πάρουν την πρώτη θέση σε κάθε όμιλο κερδιζουν απευθείας την πρόκριση για τα τελικά του Παγκοσμίου το 2018 σε Ιταλία/Βουλγαρία (Άνδρες) και Ιαπωνία (Γυναίκες), ενώ οι ομάδες που θα τερματίσουν στη 2η θέση θα συμμετάσχουν στη γ’ φάση που θα διεξαχθεί 15-20 Αυγούστου 2017 στους άνδρες και 22-27 Αυγούστου στις γυναίκες.

Στους άνδρες η Εθνική μας βρίσκεται στον δεύτερο όμιλο με την Ολλανδία (οικοδέσποινα του τουρνουά που θα διεξαχθεί το διάστημα 23-28 Μαΐου) και τις Σλοβακία, Αυστρία, Λουξεμβούργο, Μολδαβία.

Η σύνθεση των έξι ομίλων των ανδρών:

Α’ Όμιλος: Γαλλία (διοργ.), Γερμανία, Τουρκία, Ουκρανία, Αζερμπαϊτζάν, Ισλανδία

Β’ Όμιλος: Ολλανδία (διοργ.), Σλοβακία, Ελλάδα, Αυστρία, Λουξεμβούργο, Μολδαβία

Γ’ Όμιλος: Σλοβενία (διοργ.), Βέλγιο, Πορτογαλία, Λετονία, Ισραήλ, Γεωργία

Δ’ Όμιλος: Εσθονία (διοργ.), Ρωσία, Μαυροβούνιο, Ρομανία, Ουγγαρία, Κόσσοβο

E’ Όμιλος: Κροατία (διοργ.), Σερβία, Λευκορωσία, Δανία, Ελβετία, Νορβηγία

Στ’ Όμιλος: Τσεχία (διοργ), Φινλανδία, Ισπανία, Σουηδία, Κύπρος, Βόρειος Ιρλανδία

FIVBWom

Αντίστοιχα, στις γυναίκες η Εθνική μας στον πρώτο όμιλο θα ταξιδέψει στην Κροατία (30/5/17-4/6/17) που θα φιλοξενήσει τον όμιλο στον οποίο βρίσκονται επίσης οι Ρωσία, Ουγγαρία, Αυστρία, Γεωργία.

Η σύνθεση των έξι ομίλων:

Α’ Όμιλος: Κροατία (διοργ.), Ρωσία, Ουγγαρία, Ελλάδα, Αυστρία, Γεωργία

Β’ Όμιλος: Πολωνία (διοργ.), Σερβία, Τσεχία, Σλοβακία, Κύπρος, Ισλανδία

Γ’ Όμιλος: Βουλγαρία (διοργ.), Τουρκία, Ρουμανία, Ελβετία, Μαυροβούνιο, Κόσσοβο

Δ’ Όμιλος: Βέλγιο (διοργ.), Ιταλία, Λευκορωσία, Οσπανία, Λετονία, Βοσνία Εζεργοβίνη

Ε’ Όμιλος: Αζερμπαϊτζάν (διοργ.), Ολλανδία, Ισραήλ, Ουκρανία, Δανία, Νορβηγία

Στ’ Όμιλος: Πορτογαλία (διοργ.), Γερμανία, Γαλλία, Φινλανδία, Σλοβενία, Εσθονία

Best of internet