Το πρόγραμμα του νέου World League

Μπορεί οι πρώτοι αγώνες να γίνονται τον Ιούνιο, αλλά η FIVB ανακοίνωσε το πρόγραμμα του επόμενου World League. Στον τρίτο γκρουπ η Εθνική ομάδα.  

Το πρόγραμμα του νέου World League

Θεωρείται μια από τις μεγαλύτερες γιορτές του βόλεϊ και όχι άδικα, καθώς κάθε χρόνο οι καλύτεροι του κόσμου αγωνίζονται μεταξύ τους για την δόξα, αλλά και τα λεφτά. Ο λόγος για το World League που και φέτος θα αρχίσει κανονικά το ερχόμενο καλοκαίρι με την FIVB να ανακοινώνει από τώρα το πρόγραμμα.

Η Εθνική μας θα είναι στο τρίτο γκρουπ και συνολικά το πρόγραμα και των τριών γκρουπ έχει ως εξής: 

1ο Γκρουπ 

2-4 Ιουνίου
Α όμιλος (Ιταλία): Ιταλία, Βραζιλία, Πολωνία, Ιράν
Β όμιλος (Σερβία): Σερβία, ΗΠΑ, Καναδάς, Βέλγιο
Cόμιλος (Ρωσία): Ρωσία, Γαλλία, Βουλγαρία, Αργεντινή

9-11 Ιουνίου
Dόμιλος (Ιράν): Ιράν, Σερβία, Αργεντινή, Βέλγιο
Ε όμιλος (Βουλγαρία): Βουλγαρία, Βραζιλία, Πολωνία, Καναδάς
Fόμιλος (Γαλλία): Γαλλία, Ρωσία, ΗΠΑ, Ιταλία

16-18 Ιουνίου
Gόμιλος (Αργεντινή): Αργεντινή, Σερβία, Βραζιλία, Βουλγαρία
Η όμιλος (Πολωνία): Πολωνία, Ρωσία, ΗΠΑ, Ιράν 
Ι όμιλος (Βέλγιο): Βέλγιο, Γαλλία, Ιταλία, Καναδάς

*Το Final 6 θα γίνει την περίοδο 28 Ιουνίου – 2 Ιουλίου

2ο Γκρουπ   

2-4 Ιουνίου
Α όμιλος (Κορέα): Κορέα, Τσεχία, Σλοβενία, Φινλανδία
Β όμιλος (Σλοβακία): Πορτογαλία, Ιαπωνία, Αυστραλία, Σλοβακία
C όμιλος (Τουρκία): Ολλανδία, Αίγυπτος Τουρκία, Κίνα

9-11 Ιουνίου
Dόμιλος (Φινλανδία): Αυστραλία, Κίνα, Σλοβακία, Φινλανδία
Ε όμιλος (Ιαπωνία): Ιαπωνία, Σλοβενία, Κορέα, Τουρκία
Fόμιλος (Ολλανδία): Ολλανδία, Αίγυπτος, Πορτογαλία, Τσεχία

16-18 Ιουνίου
Gόμιλος (Κίνα): Αυστραλία, Ιαπωνία, Τουρκία, Κίνα
Η όμιλος (Αίγυπτος): Πορτογαλία, Αίγυπτος, Σλοβενία, Φινλανδία
Ι όμιλος (Τσεχία): Ολλανδία, Τσεχία, Κορέα, Σλοβακία

*Το Final 4 θα γίνει την περίοδο 23-25 Ιουνίου

3ο Γκρουπ
2-4 Ιουνίου 

Α όμιλος (Ισπανία): Ελλάδα, Μεξικό, Ισπανία, Κατάρ
Β όμιλος (Μαυροβούνιο): Ταϊπέι, Τυνησία, Μαυροβούνιο, Εσθονία
C όμιλος (Αυστρία): Αυστρία, Γερμανία, Καζακστάν, Βενεζουέλα

9-11 Ιουνίου
Dόμιλος (Εσθονία): Ελλάδα, Βενεζουέλα, Εσθονία, Κατάρ
Ε όμιλος (Τυνησία): Ταϊπέι, Τυνησία, Μαυροβούνιο, Καζακστάν, 
Fόμιλος (Γερμανία): Αυστρία, Γερμανία, Ισπανία, Μεξικό

* Το Final 4  θα γίνει στις 16-18 Ιουνίου

Best of internet