Ιστορική νίκη του ΑΟ Θήρας!

Φώτης Καρακούσης

Ο ΑΟ Θήρας νίκησε 3-1 τον Παναθηναϊκό μέσα στην Κυψέλη και προκρίθηκε στον τελικό Πρωταθλήματος, όπου θα βρει τον Ολυμπιακό.

Ως η ημέρα που ποτέ δεν θα ξεχαστεί από κανέναν, είναι η σημερινή για τον ΑΟ Θήρας. Τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου κατάφεραν να γράψουν ιστορία καθώς επικράτησαν μέσα στη Κυψέλη του Παναθηναϊκού με 3-1 (17-25, 24-26, 25-18, 17-25) και κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στον τελικό, κάτι που πριν λίγα χρόνια θεωρούνταν το λιγότερο όνειρο.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός που ξεκίνησε την χρονιά με δηλώσεις για τίτλους, μετά το Κύπελλο που έχασε στις λεπτομέρειες από τον Ολυμπιακό, δεν θα μπορέσει καν να διεκδικήσει το πρωτάθλημα μένοντας εκτός τελικού.

Ένας τελικός που θα γίνει ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΑΟ Θήρας με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν το πλεονέκτημα έδρας. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει την Παρασκευή στο Ρέντη, ο δεύτερος την Δευτέρα 18/4 στην Σαντορίνη, ο τρίτος την Πέμπτη πάλι στο Ρέντη και αν χρειαστεί και άλλος θα είναι την Κυριακή 24/4 στη Σαντορίνη, ενώ αν και πάλι δεν φτάσουν τα τέσσερα ματς για να πάρει κάποια ομάδα τις τρεις νίκες που χρειάζεται, ο πέμπτος αγώνας θα γίνει την Τετάρτη 27/4

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενες ήταν καλύτερες και το έδειξαν στο σημαντικό παιχνίδι της ιστορίας τους. Αρχικά πήραν με ευκολία το πρώτο σετ, ενώ στο δεύτερο είχαμε μεγάλο ντέρμπι. Ένα ντέρμπι που για το σετ αυτό κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την ομάδα του όμορφου νησιού να το κατακτά μετά από μια επίθεση της Γεωργιάδου και μια λάθος επίθεση της Νομικού.

Παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να μειώσει, μπαίνοντας και πάλι στην διεκδίκηση της νίκης-πρόκρισης. Εκεί όμως που όλα έδειχναν πως με βάση την απόδοση των «πρασίνων» θα είχαμε αγωνία στο τέταρτο, τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου μπήκαν πιο αποφασισμένα και χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στο «τριφύλλι» πήραν τη μεγάλη νίκη και πρόκριση στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Πρώτη σκόρερ για τις θριαμβεύτριες ήταν η Μπρίνκμαν με 19 πόντους και την ακολούθησαν οι Βίντοβιτς με 18 και Κιγιάκοβα με 14. Για τις ηττημένες η Νομικού ήταν πρώτη σκόρερ με 21 πόντους, η Μόλναρ ακολούθησε με 14 και η Μερτέκη με 13.

Τα σετ: 17-25, 24-26, 25-18, 17-25

Παναθηναϊκός (Καζάζης) Μερτέκη 13 (13/33 επ.), Κουτουξίδου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Μόλναρ 14 (14/23 επ., 67% υπ. - 20% άριστες), Τσίμα 2 (2/7 επ., 25% υπ. – 12% άριστες), Κωνσταντινίδου 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 36% άριστες) / Γκούζου 1 (1/2 επ.), Νομικού 21 (17/29 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου 1 (1 μπλοκ).

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (17/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 34% υπ. - 34% άριστες), Οικονομίδου 6 (3/13 επ., 3 μπλοκ), Κιγιάκοβα 14 (13/28 επ., 1 άσο, 59% υπ. – 41% άριστες), Βεργίδου 4 (4/5 επ.), Βίντοβιτς 18 (14/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Καραφουλλίδου, Μουντάκη, Τσβέτκοβα, Σκορδίλη.