«Πειρατικό»... break!

Στον συγκλονιστικό ημιτελικό της Κηφισιάς, o Φοίνικας με καταπληκτικά μπλοκ στο τάι μπρέικ, έσπασε την έδρα, κέρδισε 3-2 σετ και με την σειρά στο 1-1 έχει δύο ευκαιρίες στην Σύρο για την πρόκριση στον τελικό!

Μπορεί τα φώτα της δημοσιότητας, όπως είναι λογικό, να πέφτουν πάνω στον ημιτελικό του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ, όμως τα ματς είναι συγκλονιστικά όσο αφορά και το άλλο ζευγάρι! Αυτό ανάμεσα στην Κηφισιά και τον Φοίνικα Σύρου! Οι «Πειρατές» στον δεύτερο αγώνα που έγινε στο Ζηρίνειο τα κατάφεραν! Με εκπληκτική παρουσία στο τάι μπρέικ (7-15) πήραν την νίκη με 3-2 σετ, ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά των αγώνων και... έσπασαν το πλεονέκτημα της έδρας που είχε η Κηφισιά! Πλεον στα 2 ματς που θα γίνουν στην Σύρο, ο Φοίνικας με την βοήθεια του κόσμου του, αναζητά ισάριθμες νίκες ώστε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του πρωταθλήματος. Από την άλλη η ομάδα του Αρσενιάδη θα πάει στο νησί του Αιγαίου είτε για 2 νίκες, είτε για να κάνει έστω μία ώστε να πάρει ξανά το πλεονέκτημα της έδρας στην Κηφισιά.

Τα σετ: 25-18, 22-25, 17-25, 27-25, 7-15.