Νίκησε ο Άρης και... κυνηγάει την τετράδα

Άνετο 3-0 για τον Άρη κόντρα στον Αίαντα Ευόσμου με τις «κίτρινες» να συνεχίζουν την... μάχη της τετράδας με τον Πανναξιακό.

Στο τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ο Άρης πήρε «καθαρό» τρίποντο με 3-0 επί του Αίαντα στον Εύοσμο και παραμένει σε τροχιά τετράδας πλέι οφ αφού βρίσκεται στην 5η θέση με 43βαθμούς έχοντας από πάνω του και σε απόσταση... αναπνοής τον Πανναξιακό με 44β. και τον Θήρα 45β.

Την ίδια ώρα ο Αίας αν και είχε τις ευκαιρίες δεν μπόρεσε να πάρει τους βαθμούς που θα τον έφερναν πιο κοντά στην παραμονή στη μεγάλη κατηγορία κι έτσι στα δύο τελευταία ματς χρειάζεται μία νίκη για να τα καταφέρει.

Το πρώτο σετ είχε σκαμπανεβάσματα στο σκορ με τον Άρη να έχει περισσότερες λύσεις και τον Αίαντα μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (11-16) να καταφέρνει να πιέσει με τακτικό σερβίς και να περνάει με άσο της Φαμπιάν μπροστά 20-19. Η Καετάνο αιχμή του δόρατος των φιλοξενουμένων ισοφάρισε ενώ η ίδια έβαλε μπροστά την ομάδα της στο 24-25 με την Τυφλιώρη να τελειώνει ένα συγκλονιστικό σετ με 24-26.

Ίδια εικόνα... ντέρμπι και το δεύτερο σετ, με τον Αίαντα να φτάνει πρώτο στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-14 έχοντας ανεβάσει το μπλοκ του και τον Άρη να ισοφαρίζει και να παίρνει και πάλι κεφάλι (18-19). Με τη Φαμπιάν στο σερβίς και την Κυριακίδου να παίζει έξυπνα στο φιλέ έγινε το 21-21 και 22-21. Η συνεργασία Πεσόα-Καετάνο λειτουργούσε άψογα στην επίθεση δίνοντας λύσεις για λογαριασμό του Άρη με την Βραζιλιάνα πασαδόρο να γράφει με πλασέ το 28-29 με τις φιλοξενούμενες να μπλοκάρουν για το 1-2 (28-30).

Έχοντας το προβάδισμα με 0-2 σετ, ο Άρης μπήκε με ψυχολογία στο τρίτο σετ (7-11) με τον Αίαντα να προσπαθεί να μειώσει (10-12) αλλά να χάνει εκ νέου την ευκαιρία. Οι φιλοξενούμενες πήγαν με +6 (10-16) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι τέλους (12-18, 15-21) για το τελικό 21-25.

Η γνώμη του πάγκου

Ηλίας Ζωλασταθιάδης: «Σε κάποια σημεία δείξαμε ανωριμότητα, δεν μπορεί να έχεις τόσα σετ μπολ και να μην το μετατρέπεις αυτό σε επιτυχία. Δεν μπορούμε να επέμβουμε στο μυαλό των παιδιών το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δουλέψουμε. Θα προσπαθήσουμε στο μέλλον αυτό να μη μας στοιχίζει».

Δημήτρης Σολκίδης: «Ο Αίας είναι μια καλή ομάδα ενώ υπήρχε και το στοιχείο του τοπικού ντέρμπι. Στα κρίσιμα σημεία είχαμε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, το θέλαμε περισσότερο και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Θα κάνουμε ότι καλύτερο για μπούμε στα πλέι οφ».

Τα σετ: 24-26, 26-28, 21-25

Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης) Κυριακίδου 11 (8/18 επ., 3 μπλοκ), Χρηστινίδου 2 (2 άσοι), Ναϊντένοβα 1 (1/7 επ., 33% υπ. - 20% άριστες), Φαμπιάν 12 (10/30 επ., 2 άσοι), Ανδρονικίδου 15 (13/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 3% άριστες), Στεφανίδου 10 (6/13 επ., 4 μπλοκ), Γεωργιάδου -λ (67% υπ. - 57% άριστες) / Ακριτίδου -λ, Τζιαρλή, Γλυκίδου 2 (2/6 επ., 56% υπ. - 22% άριστες), Ξανθοπούλου 1 (1 μπλοκ), Καλαγασίδη.

Άρης (Σολκίδης) Πεσόα 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Τυφλιώρη 10 (6/13 επ., 4 μπλοκ), Καετάνο 24 (23/45 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 39% άριστες), Γουγούση 6 (4/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 6 (3/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 42% άριστες), Τσομπανίδου 7 (7/12 επ.), Ιακωβίδου -λ (68% υπ. – 32% άριστες) / Κούση 2 (1/2 επ., 1 άσο), Σταματίου.