Στον τελικό ο Ολυμπιακός

O Oλυμπιακός νίκησε τον Ηρακλή με 3-0 σετ στον Α΄ημιτελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» που δεξάγεται στο γυμναστήριο «Δημήτρης Βικέλας» της Ερμούπολης και για τρίτη φορά στην ιστορία του θεσμού προκρίθηκε στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ ή, τον Φοίνικα Σύρου.

Ο Ηρακλής στην παρθενική του εμφάνιση σε φάιναλ-4 έκανε αξιοπρεπή εμφάνιση και ήταν ανταγωνιστικός στο 3ο σετ όπου πίεσε τους «ερυθρόλευκους» μέχρι το 18-18. Από εκεί και πέρα ο ημιτελικός ήταν υπόθεση του Κοκκινάκη ο οποίος με τις επιθέσεις και το σερβίς του έδωσε μίνι σερί 3-0 που ήταν ικανό για να σπρώξει τους πειραιώτες προς τη νίκη.
Ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που έπρεπε για να έχει διαφορά στο σκορ από την αρχή του αγώνα. Οι δυο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 7-7. Με επίθεση του Σπίνου και δύο λάθη των παικτών του «γηραιού» ο Ολυμπιακός ξέφυγε 13-10, ενώ με τα σερβίς του Τσουκ έκανε νέο σερί 4-0 για το 17-11 δημιουργώντας διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος για το 25-18 και το 1-0 σετ.
Ο Σουλτανόπουλος με τα σερβίς του έδωσε αέρα 5-1 για τον Ολυμπιακό στο 2ο σετ. Η διαφορά αυξήθηκε για τον Ολυμπιακό με τον Κοκκινάκη να κρατάει σε υψηλά επίθεση υποδοχή και επίθεση και μαζί με τον Έγκλεσκαλνς έδωσαν νταμπλ σκορ (16-8). Στο 20-13 πήγε ο Κοκκινάκης στο σερβίς και τελείωσε το σετ 25-13.
Στο 3ο σετ ο Ηρακλής μπήκε πιο ορεξάτος, με βελτιωμένη υποδοχή και αρχικά προηγήθηκε 4-1. Ο Ολυμπιακός με σερί 5-0 πέρασε μπροστά 6-4 και 14-10. Με τα σερβίς του Γάτση και λάθη των παικτών του Ολυμπιακού ο Ηρακλής ισοφάρισε 14-14. Στο 18-18 πάλι ο Κοκκινάκης έδωσε λύσεις με επίθεση και άσσο. Μαζι με ένα λάθος των παικτών του Ηρακλή έγινε το 21-18 και το +3 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος για το 25-22 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ειρήνη Μουλά.