Ο Άρης νικητής στο «θρίλερ» της Μίκρας

Μετά από αγώνα... θρίλερ ο Άρης νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-2 σετ στο ντέρμπι των ανατροπών που έγινε στη Μίκρα και κρίθηκε σε συγκλονιστικό τάι μπρέικ με 24-22.
Ο αγώνας είχε ένταση, πάθος και κόκκινη στον πασαδόρο του Παμβοχαϊκού Μανώλη Δημητριάδη για διαμαρτυρία στο 3ο σετ.

Την καλύτερη εμφάνιση του στον Άρη έκανε ο Σωτήρης Σωτηρίου ο οποίος μαζί με τον Ανδρέα Ανδρεάδη ήταν οι κορυφαίοι. Ο Παμβοχαϊκός είχε σε καλή μέρα τον Κάιο, αλλά σε κακή μέρα τον Ροντρίγκο και στα κρίσιμα σημεία υστέρησε στην υποδοχή.
Παρά την ήττα της η ομάδα του Βραχατίου πλησίασε σε 3 βαθμούς τον ΠΑΟΚ που είναι στην 4η θέση, ενώ ο Άρης ισοβαθμεί στην 7η θέση με την Ορεστιάδα.

Το 1ο σετ ανήκε στον Άρη που έκανε εξαιρετικό μπάσιμο στον αγώνα. Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός είχε το προβάδισμα με 2-3 πόντους, αλλά ο Άρης ισοφάρισε με τον Τζελάτη 22-22 και έφτασε πρώτος και σε σετ μπολ με 24-23. Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν και με 25-24 ενώ είχαν και κόντρα επίθεση αλλά ο Χαριτωνίδης έγινε τελικός αποδέκτης, επιχείρησε πλασέ και δέχτηκε μπλοκ από τον Ροντρίγκο (25-25). Ο Βαντόρντ έπιασε τον Σωτηρίου σε νέο μπλοκ για το 26-25 και στην επόμενη φάση ο Τζελάτης κάρφωσε άουτ κι έτσι ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 27-25 για το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ ο Άρης προηγήθηκε 9-6, αλλά ο Παμβοχαϊκός ροκάνισε τη διαφορά και πέρασε και μπροστά στο σκορ με δύο σερί 3-0 για το 16-12. Η ομάδα του Βραχατίου έκανε το 2-1 σετ αλλά δε μπόρεσε να πάρει και τη νίκη καθώς ο Άρης με καλύτερη υποδοχή και αποτελεσματικό μπλοκ επικράτησε κατά κράτος στο 4ο σετ και έστειλε το ματς στο 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Άρης είχε συνέχεια προβάδισμα ακόμα και με 14-11 αλλά με τρία μπλοκ πάνω σε Τζελάτι και Κυριακίδη το ματς ήρθε στα ίσια. Ο Παμβοχαϊκός είχε ένα σετ μπολ στο 21-20 αλλά δεν το αξιοποίησε. Ο Άρης που είχε όλα τα υπόλοιπα σετ μπολ τελείωσε τον αγώνα με πρώτο χρόνο του Γκιρτζίκη και μπλοκ του Ανδρεάδη στον Γκρόνεβελντ.
5ο σετ: 5-4, 10-7, 12-9, 24-22
Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 11 άσσους, 63 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 3-2 (25-15, 25-27, 21-25, 25-17, 24-22) σε 133΄
ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 10 (9/22 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 27% άρ), Γκιρτζίκης 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 6 (2/3 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 18 (12/15 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σωτηρίου 19 (12/23 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 67% υπ -50% άρ), Τζελάτης 27 (22/43 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 50% υπ - 20% άρ), Παπαΐακώβου, Μήλης, Μούχλιας 1 (μπλοκ), Παπασταματάτος, Ντινόπουλος
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Γκόνβελντ 8 (6/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 42% άρ), Βαν Ντορν 16 (11/22 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ροντρίγκο 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ -41% άρ), Πελεκούδας 10 (9/18 επ, 1 μπλοκ), Κάιο 33 (29/51 επ, 2 άσσοι 2 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 58% υπ -35% άρ), Γεωργίου, Παπαδόπουλος, Ωρολογάς 2 (0/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 56% υπ -39% άριστες), Παναγιωταρας

Ο προπονητής του Άρη Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Καταφέραμε να παίξουμε το έκτο τάι μπρέικ σε 10 αγώνες στο πρωτάθλημα. Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει ταλέντο στην επίθεση και αυτό φάνηκε στο 3ο σετ που δε μπορούσαμε να κόψουμε τον Κάιο. Θα μπορούσαμε να πάρουμε το 2ο σετ. Αν κάναμε το 2-0 ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά. Παρόλα αυτά και έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα είμαστε ευχαριστημένοι. Είναι δύο πολύτιμοι βαθμοί. Αν τελειώσουμε σύντομα με τα εσωτερικά προβλήματα είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρουμε».