ΠΑΟΚ-Τρεντίνο 1-3

Φώτης Καρακούσης

Παρά την μεγάλη του προσπάθεια για τρία σετ, ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στην μεγάλη Τρεντίνο και έχασε με 3-1 στο Παλατάκι. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΦΩΤΗΣ ΚΑΡΑΚΟΥΣΗΣ

Από την κλήρωση του Τσάμπιονς Λιγκ όλοι έλεγαν πως το έργο του ΠΑΟΚ στην πρώτη του συμμετοχή στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μόνο εύκολο δεν θα ήταν, ειδικά στα παιχνίδια απέναντι στην μεγάλη Τρεντίνο. Ο «δικέφαλος του βορρά» υποδέχθηκε τους Ιταλούς στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, πάλεψε και με το παραπάνω αλλά δεν τα κατάφερε χάνοντας με 3-1 (22-25, 25-18, 21-25, 13-25).

Η αλήθεια είναι πως η ομάδα του Νίκι Ζελιάσκοφ πάλεψε και με το παραπάνω, πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, αλλά έχοντας απέναντί του μια τόσο μεγάλη και κυρίως έμπειρη ομάδα όπως η τρεις φορές κάτοχος του Τσάμπιονς Λιγκ δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω από μια τιμητική ήττα.

Μια τιμητική ήττα και μια καλή εμφάνιση που ικανοποίησε τον κόσμο που βρέθηκε στο Παλατάκι. Δεν το γέμισε βέβαια όπως έκανε πέρσι στους τελικούς με τον Ολυμπιακό, αλλά τουλάχιστον 3.000 βρέθηκαν στο κλειστό της Πυλαίας και δημιούργησαν πολύ καλή ατμόσφαιρα και στο τέλος χειροκρότησαν τους παίκτες του Νίκι Ζελιάσκοφ.

Ένα λάθος, ένα σετ και μπορεί και μια νίκη...

Ναι σε ένα παιχνίδι με τέσσερα σετ, πολλά ήταν τα σημεία που το έκριναν, αλλά η αλήθεια είναι πως το πιο σημαντικό από όλα ήταν στο 3ο σετ και συγκεκριμένα στο 18-15 υπέρ του ΠΑΟΚ. Ο κόσμος είχε δημιουργήσει εξαιρετική ατμόσφαιρα, η ομάδα του «δικεφάλου» πήγαινε από το καλό στο καλύτερο και η ελπίδα για να γίνει το 2-1 ήταν μεγάλη. Ο Παντακίδης... σπάει με όμορφο μπλοκ την μπάλα, αλλά στην επίθεση που επιχειρεί και χωρίς αντίπαλο μπλοκ στέλνει τη μπάλα στο φιλέ χάνοντας την ευκαιρία να κάνει το 19-15. Γίνεται έτσι το 18-16, μετά το 18-17, οι Ιταλοί έκαναν το 2-1 και κάπου εκεί τελείωσε το ματς, μιας και το τέταρτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

«Αυτοκτονία» στο πρώτο, άνετα το 1-1

Όσον αφορά τα ππρώτα δύο σετ, στο πρώτο οι γηπεδούχοι θα λέγαμε πως... αυτοκτόνησαν, καθώς προηγήθηκαν με 16-10 και είδαν τους αντιπάλους τους να μειώνουν σε 16-15. Μετά έκαναν το 19-17, η Τρεντίνο με σερί 6-0 έκανε το 19-23 και πήραν έτσι το σετ κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο οι Θεσσαλονικείς που και στο πρώτο έδειξαν πως μπορούσαν να κοιτάξουν στα μάτια την μεγάλη τους αντίπαλο, ήταν καλύτεροι και με τον Πέτρογλου να είναι ασταμάτητος στην επίθεση, έφεραν το ματς στα ίσια. Όμως στο τρίτο εκτός της φάσης που αναφέραμε, έπεσαν επάνω και στον καταπληκτικό Τζούριτς που ουσιαστικά πήρε μόνος του το συγκεκριμένο σετ, με συνέπεια να γίνει άνετα το 1-3, καθώς στο τέταρτο ήταν σαν μην είχε καν μπει στον αγώνα ο ΠΑΟΚ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τζούριτς με 15 πόντους και τον ακολούθησαν οι Λάνζα, Αντόνοφ με 14 και Σόλε με 13. Για τους ηττημένους ο Σεπέδα είχε 16, ο Χιμένες 15, αλλά δεν έφταναν για να μπορέσει ο ΠΑΟΚ να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το ματς αυτό.

Τα σετ: 22-25, 25-18, 21-25, 13-25

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ) Χιμένεζ 15 (14/23 επ., 1 άσο, 32% υπ. - 06% άριστες), Παντακίδης 6 (5/7 επ., 1 άσο), Κουρνέτας, Σεπέδα 16 (15/33, 1 άσο), Γκεοργκίεφ 5 (3/8, 2 μπλοκ), Πέτρογλου 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 19% υπ - 06% άριστες), Γκαράς -λ (50% υπ. - 06% άριστες) / Τερζής, Ντίνας, Καρασαββίδης, Εφραιμίδης.

Τρεντίνο (Στόιτσεφ) Αντόνοφ 14 (10/21 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 64% υ. - 45% άριστες), Τζιανέλι 1 (1 μπλοκ), Λάντσα 14 (13/25 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 16% άριστες), Σόλε 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Βαν Ντε Βόρντε 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 15 (13/33 επ., 2 μπλοκ), Κολάτσι -λ (46% υπ. - 38% άριστες) / Νέλι, Μπρατόεφ, Ντέ Άντζελις, Ματσόνε 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ)