Έχασε αλλά μπορεί την πρόκριση η ΑΕΚ

Μπορεί να έχασε από την Μινχάσκα στο Μινσκ με 3-2, αλλά η ΑΕΚ έδειξε πως έχει δυνατότητες να προκριθεί στην επόμενη φάση του Τσάλεντζ Καπ.

Η ΑΕΚ μπορεί να γνώρισε την ήττα με 3-2 στο Μίνσκ από την Μινχάσκα, ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα και η συνολική εμφάνιση της Ένωσης αφήνουν ορθάνοικτο το ενδεχόμενο της πρόκρισης στους ‘32’ του Challenge Cup.

Παρόλο που προέρχονταν από την πρώτη της ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα (3-2 στο Ρέθυμνο) και είχε διάφορα προβλήματα με ιώσεις, η ΑΕΚ με τις Σπανού, Κουνάδη στο βασικό σχήμα έχασε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες (αν και προηγήθηκε με 23-24, αλλά δεν το έβαλε κάτω και πήρε το προβάδισμα με 1-2 σετ.

Ωστόσο από τα μισά του δ’ σετ άρχισε να φαίνεται η κούραση (αυτό ήταν το τέταρτο συνεχόμενο τάι μπρέικ για τις κιτρινόμαυρες) με την Μινσκ να μετατρέπει το 14-15 σε 21-16 και να στέλνει το ματς στο 5ο σετ.

Το ντέρμπι κράτησε μέχρι το 5-5 όπου ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων έκανε το σκορ 12-5 ξεκαθαρίζοντας τα πράγματα.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στην Αθήνα στις 26/11 και εφόσον η ΑΕΚ κερδίσει με 3-0 ή 3-1 προκρίνεται, ενώ αν επικρατήσει με 3-2 όλα θα κριθούν στο ‘χρυσό σετ’.

Τα σετ: 27-25, 21-25, 17-25, 25-20, 15-7

Μινχάνσκα (Χούλεβιτς) Κανάνοβιτς 4 (1/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Σιλάντσεβα 17 (16/52 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 10% άριστες), Σέριουκ 18 (15/42 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 28% άριστες), Λιτρβίνοφσκα 6 (4/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μαρίσεβιτς 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Καλινούσκαγια 9 (4/19 επ., 5 μπλοκ), Φεντάριντσικ -λ (56% υπ. - 22% άριστες) / Τουπίκινα 7 (4/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τσιουλεμπιάκινα 3 (2/4 επ., 1 άσο), Μπαμπένκα 1 (1 άσο)

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Κουνάδη 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 15 (12/50 επ., 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 15 (15/31 επ., 36% υπ. – 11% άριστες), Λαμπρινίδου 9 (1/15 επ., 8 μπλοκ), Σπανού 20 (17/42 επ., 3 μπλοκ, 58% υπ. – 06% άριστες), Καβαθά 14 (3/6 επ., 8 άσοι, 3 μπλοκ), Κακουράτου -λ (55% υπ. – 15% άριστες) / Τσοχατζή, Κατσαντώνη, Μπελιά