Φιλική νίκη του ΠΑΟΚ

Βελτιωμένος ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-3 (21-25, 16,25, 25-20, 26-28) της Ορεστιάδας στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» υπό το βλέμμα 500 περίπου φίλων του αθλήματος.

Σε σύγκριση με το πρώτο παιχνίδι οι πρωταθλητές Ελλάδας εμφανίστηκαν καλύτεροι και πανηγύρισαν την πρώτη τους φιλική νίκη απέναντι στη μαχητική Ορεστιάδα που φέτος έχει δημιουργήσει ένα πολύ ανταγωνιστικό σύνολο και θα κάνε μεγάλες ζημιές. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με βασικό πασαδόρο τον Θάνο Τερζή αντί του Βασίλη Κουρνέτα που μπήκε αλλαγή στα μισά του αγώνα, ενώ χρησιμοποιήθηκαν όλοι σχεδόν οι παίκτες της ασπρόμαυρης ομάδας.

Με αλλαγές παρατάχτηκε και η Ορεστιάδα καθώς ως διαγώνιος στη θέση του Γκούσταφσον έπαιξε ο Πέτρογλου.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 8-3 αλλά οι ακρίτες μείωσαν σε 16-14. Οι ασπρόμαυροι με καλές τοποθετήσεις στο μπλοκ και αξιόπιστες λύσεις στην επίθεση ξέφυγαν με 21-19 και πήραν το σετ 21-25. Με τον ΠΑΟΚ να έχει πιάσει καλό ρυθμό το δεύτερο σετ κύλησε πιο εύκολα για τους φιλοξενούμενους (16-25). Στο τρίτο σετ η Ορεστιάδα είχε εξαρχής τον έλεγχο του αγώνα μειώνοντας σε 1-2. Αν και στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 10-16 κατάφερε να φέρει το ματς στα μέτρα του και τελικά πιο αποτελεσματικός στις λεπτομέρειες να το κατακτήσει με 26-28.

Ικανοποιημένος από την βελτίωση που παρουσίασε η ομάδα του στο δεύτερο φιλικό εμφανίστηκε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Νικολάι Ζελιάσκοφ καθώς τόνισε: «Σε σχέση με το πρώτο ματς πήγαμε πολύ καλύτερα στο κομμάτι του μπλοκ και της κόντρα επίθεσης. Ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και δείξαμε καλύτερα αντανακλαστικά. Έχουμε ωστόσο πολύ δουλειά μπροστά μας και αυτά τα φιλικά γίνονται για να εντοπίζουμε τις αδυναμίες μας και να δουλεύουμε πάνω σε αυτές».

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ(Ίσακσον): Σκαρλατίδης 3(1/3επ, 2μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 17 (14/29επ. 2άσοι 1 μπλοκ 45%υποδ.-20%άρ.υποδ), Πέτρογλου 26(25/43επ, 1 μπλοκ), Μίλιτς 9 (4/10επ. 3 μπλοκ, 2 άσοι), Πεντίδης 1 (1/3επ.), Ριζόπουλος 8 (3/12επ. 3 άσοι, 2 μπλοκ 82%υπ-59%αρ.υποδ), Λαχτάρας, Κωνσταντινίδης (λ-50%υπ-42αρ.υποδ), Χήρας 4 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Γκούσταφσον, Χουσίδης, Αντωνιάδης (λ)
ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Παντακίδης 9(5/12επ, 2 μπλοκ, 2 άσοι), Σαμπάνης 19 (14/31επ. 2 μπλοκ, 3 άσοι), Γκεοργκίεφ 7 (2/6επ , 3 μπλοκ, 2 άσοι), Χάρτλει 11(11/19επ. 53%υποδ.-26%αρ.υποδ) , Εφραιμίδης 15 (13/22επ. 69%υπ-41%αρ.υποδ, 1 μπλοκ, 1 άσος),Τερζής 2 (1/1επ. 1 άσος), Γκαράς (λ-40%υπ-27%αρ.υπ), Ντίνας 5(3/3 επ. 3 μπλοκ), Κουρνέτας, Καρασαββίδης 3 (2/3επ, 1 άσος)