Kηφισιά με άρωμα... Ευρώπης!

Ο ΑΟ Κηφισιάς επικράτησε με 3-1 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης έχοντας σε τρομερή μέρα τον Γιοβάνοβιτς και κατέκτησε την πέμπτη θέση της Α1 ανδρών, που οδηγεί στο Challenge Cup.

H oμάδα του Κώστα Αρσενιάδη προσπάθησε από το πρώτο σετ να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να διατηρούνται κοντά στο σκορ. Στο 21-21, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο πόντων και με τον Μιχάλι να είναι καθοριστικός στο τέλος του σετ, επικράτησαν με 23-25. Η Κηφισιά, πάντως, δεν επηρεάστηκε. Μπήκε δυνατά, προηγήθηκε με 8-5 και 13-9 και έχοντας ως βασικό όπλο το σερβίς ισοφάρισε εύκολα, επικρατώντας με 25-13.

Ο Εθνικός προσπάθησε να αντεπιτεθεί στο τρίτο σετ, διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους πήραν προβάδισμα 2-1, «καθαρίζοντας» το σετ με 25-21. Μετά την ανατροπή και το προβάδισμα της ομάδας του Αρσενιάδη, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να συμβιβάζονται με την ήττα. Ο ΑΟΚ πήρε εύκολο προβάδισμα στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς και με το τελικό 25-11 πανηγύρισε την κατάκτηση της πέμπτης θέσης στα πλέι οφ, που δίνει το εισιτήριο για το Challenge Cup.