Έχασε αλλά μπορεί στη ρεβάνς ο Εθνικός

Την ήττα με 3-0 από την Μπενφίκα στην Πορτογαλία γνώρισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, αλλά με νίκη 3-0 ή 3-1 στην Αλεξανδρούπολη θα διεκδικήσει την πρόκριση στον ημιτελικό του Τσάλεντζ Καπ στο χρυσό σετ.

Κάτι η δυναμικότητα του αντιπάλου, κάτι το όχι και τόσο καλό παιχνίδι των παικτών του Σάκη Μουστακίδη, έφερε την ήττα για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης από την Μπενφίκα στην Πορτογαλία με 3-0 (25-18, 25-22, 25-19). Οι ακρίτες για να καταφέρουν να προκριθούν στον ημιτελικό του Τσάλεντζ Καπ θα πρέπει να κερδίσουν με 3-0 ή 3-1 για να έχουν το δικαίωμα να τα παίξουν όλα για όλα στο χρυσό σετ.

Στα του αγώνα, με εξαίρεση το δεύτερο σετ, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν άνετα στη νίκη και να αποκτήσουν προβάδισμα πρόκρισης, χωρίς αυτό να σημαίνει πως όλα έχουν κριθεί.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-22, 25-18)

*Οι πόντοι της Μπενφίκα προήλθαν από 1 άσσο, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 1 άσσο, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ζαρντίμ): Σίλβα Ρέις 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ, 82% υπ -46% άριστες), Γκασπάρ 21 (20/30 επ, 1 άσσος), Ονόρε 12 (10/17 επ, 2 μπλοκ), Κρουζ 9 (9/17, 67% υπ -33% άριστες), Ζελάο 7 (3/7 επ, 4 μπλοκ), Μαργκαρίντο 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ) / Κάσας (λ. - 77% υπ -62% άριστες), Ντίαζ, Περίνι.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 1π. (1/7 επ, 81% υπ - 52% άριστες), Μίχαλι 8 (4/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπάζογλου 5 (5/9 επ), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ), Δαλακούρας Αν 11 (10/19 επ,1 μπλοκ, 79% υπ - 64% άριστες), Άντριτς 14 (13/32επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 61% υπ - 50% άριστες), Δημητριάδης 1 (1/1 επ), Κιοσης 1 (μπλοκ), Κοντοστάθης.