Άνετα ο ΠΑΟΚ με 3-0 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με άνεση 3-0 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ κι έγινε παρουσία 1.000 οπαδών του δικεφάλου στην Πυλαία!

Ο ΠΑΟΚ ισοβαθμεί και πάλι μαζί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά μετά το σετ που έχασαν οι «ερυθρόλευκοι» από τη ΜΕΝΤ στην Τούμπα ο δικέφαλος έχει μικρό πλεονέκτημα στην ισοβαθμία από τη συνολική συγκομιδή των σετ μετά από 17 αγώνες.

Με τον Εφραιμίδη στη θέση του Σαφράνοβιτς που έπαθε ελαφρύ διάστρεμα την Παρασκευή, τον Χιμένες να βγάζει φωτιές από το σερβίς και τον Γκόμεζ να μην έχει αντίπαλο στην επίθεση ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη σε 69΄. Ο Εθνικός είχε πρόβλημα στην υποδοχή, προβληματική ανάπτυξη και κακή επίθεση.

Με το «καλημέρα» ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 6-2 από τα σερβίς του Εφραιμίδη και τις επιθέσεις του Γκόμεζ, ενώ ο Εθνικός κατάφερε με κόπο να ροκανίσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει 12-12. Στο 14-14 ο Άντρις έχασε το σερβίς, ο Χιμένες πήγε στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του Εθνικού. Ο Γκόμεζ πήρε μπλοκ και ο Χιμένες έκανε άσσο για το 17-14. Ο δικέφαλος κράτησε το προβάδισμα και στο 22-20 με επιθέσεις των Χιμένες, Γκόμεζ και ένα άουτ του Άντριτς έγινε το 25-20 για το 1-0 σετ.

Ο δικέφαλος μπήκε καλά και στο 2ο σετ με τον Ρανγκέλ μπήκε από την αρχή στη θέση του οδηγού. Το 6-5 με σερί 4-0 έγινε 10-5, ενώ με τα σερβίς του Χιμένες η διαφορά πήγε στο 16-9. Εκεί ο Σάκης Μουστακίδης επιστράτευσε τον Όστιν στη θέση του Κασαμπαλή, ο Εθνικός μείωσε λίγο τη διαφορά. Το 20-14 έγινε 20-17 μετά από τρία λάθη των γηπεδούχων (άουτ σερβίς Εφρταιμίδης, άουτ επίθεση Χιμένες και φιλέ Κουρνέτα). Ο Εθνικός δε μπόρεσε να επιβληθεί επιθετικά και όταν ο ΠΑΟΚ σταμάτησε να κάνει λάθη άνοιξε πάλι τη διαφορά στο +5 και το σετ έκλεισε με 25-20.

Καταιγιστικός ήταν ο ΠΑΟΚ στο 3ο σετ όπου ξέφυγε με 3-0, 7-4 και 10-5. Με τον Χιμένες να βγάζει... φωτιές από το σερβίς ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 5-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο +10. Ο Εθνικός μείωσε με άσσο του Δημητριάδη (15-7) αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον εντυπωσιακό Παντακίδη που πίσω από τα 9 μέτρα έδωσε τη χαριστική βολή στην ομάδα του Έβρου κάνοντας νέο σερί 5-0 για το 20-7. Ο Εθνικός το μόνο που κατάφερε είναι γεμίσει το σετ με 12 πόντους και ο ΠΑΟΚ στο ρελαντί τελείωσε τον αγώνα με 25-12.
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Αβραμίδης