ΠΑΟΚ - ΜΕΝΤ 3-1

Φώτης Καρακούσης

Έστω και πιο δύσκολα από όσο θα περίμενε, ο ΠΑΟΚ επικράτησε στην Πυλαία της ΜΕΝΤ με 3-1 και παρέμεινε στην 2η θέση, έναν βαθμό πίσω από τον Ολυμπιακό.

Και πάλι δεύτερος ο ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν της ΜΕΝΤ με 3-1 (25-15, 23-25, 25-23, 25-8) και να μειώνουν στον πόντο την διαφορά από τον Ολυμπιακό, πετυχαίνοντας την έβδομη φετινή τους νίκη.

Ο αγώνας στην Πυλαία ήταν ντέρμπι μόνο για δύο σετ, το δεύτερο και τρίτο, το οποίο κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι και οι γηπεδούχοι αντίστοιχα στις λεπτομέρειες. Στα άλλα δύο οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα να τα κατακτήσουν και ειδικά το τέταρτο μετά και τον τραυματισμό του Πάρις ήταν κάτι πιο εύκολο και από υγιεινό περίπατο.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Γκόμεζ με 21 πόντους και τον ακολούθησαν οι Σαφράνοβιτς με 18 και Εφραιμίδης με 12. Για τους ηττημένους ο Γκόρτσιανουκ είχε 14 και από 11 οι Σακόγλου και Χατζηηλιάδης.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δανιηλίδου

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της ΜΕΝΤ προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-15, 23-25, 25-23, 25-8)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Μουρ 6 (4/9 επ, 2 μπλοκ), Γκόμεζ 21 (18/35 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 12 (11/19 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ - 38% άριστες), Σαφράνοβιτς 18 (15/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ - 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 70% υπ - 35% άριστες), Ντινας 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Σαμπανάι, Καρασαββίδης 1 (1/1 επ, 50% υπ - 25% άριστες)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 11 (11/29 επ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/24 επ, 1 άσσος, 62% υπ - 41% άριστες), Χατζηηλιάδης 11 (10/27 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 39% άριστες), Μπίσετ 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Πάρις 5 (3/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 6 (5/14 επ, 1 άσσος) / Αντωνιάδης (λ, 50% υπ - 30% άριστες), Κνάπεκ (λ, 29% υπ - 0% άριστες), Ναζίρης, Χρυσάφης 1 (1/3 επ, 25% υπ - 25% άριστες), Αντιφάκος 5 (2/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαπαναγιώτου 1 (1/2 επ).

Η γνώμη του πάγκου

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Σίγουρα δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είμαστε πιο ποιοτική ομάδα, αλλά αυτό πρέπει να το αποδεικνύεις στο γήπεδο. Κατακτήσαμε εύκολα το πρώτο σετ, ξεκινήσαμε καλά στο β', αλλά χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας εκνευριστήκαμε κι από δικά μας λάθη δώσαμε το δικαίωμα στην ΜΕΝΤ να ισοφαρίσει. Ευτυχώς ισορροπήσαμε στο γ' σετ και στο τέλος πήραμε εύκολα το δ' σετ».

Ο προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Η ΜΕΝΤ έδειξε για άλλη μια φορά ότι κοντράρει όλους τους αγώνες. Είχαμε όσκαρ ατυχίας με τους δύο ξένους μας λόγω τραυματισμών. Έχω παράπονα από τη διαιτησία. Σε κρίσιμα σημεία των σετ έγιναν πολλά λάθη σε βάρος μας. Σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Πάρις στην αρχή του 4ου σετ δε μπορέσαμε να σταθούμε. Κλείσαμε έναν κύκλο αγώνων με τους πρωτοπόρους και μπαίνουμε στη τελική ευθεία για τον αγώνα με την ΑΕΚ».