Στάση Γαλλία για Ιράν

Μετά τις νίκες επί των Ιταλίας και ΗΠΑ, ήρθε η ώρα να χάσει το Ιράν, με την Γαλλία να είναι αυτή που το κέρδισε με 3-1. Σημαντική νίκη για Ιταλία επί του Βελγίου.

Με τα αποτελέσματα του πρώτου ομίλου να κρίνονται απολύτως φυσιολογικά και μοναδική εκκρεμότητα την 4η θέση (Αυστραλία ή Βενεζουέλα), τα βλέμματα στην σημερινή του παγκοσμίου πρωταθλήματος Ανδρών ήταν λογικά στραμμένα στον 4ο όμιλο όπου για μία ακόμη ημέρα ήρθαν τα πάνω κάτω.

Το Ιράν μετά τις μεγάλες νίκες επί Ιταλίας και ΗΠΑ, έχασε από την Γαλλία σε ένα ματς όπου οι τρικολόρ έφεραν τούμπα το δ’ σετ (έχαναν 23-21) και πέρασαν στην κορυφή του ομίλου, με τις ΗΠΑ να είναι στη 2η θέση μετά το εύκολο 3-0 επί του Πουέρτο Ρίκο ενώ στην 3η θέση πέρασε η Ιταλία. Η ομάδα του Μπερούτο, πήγε να βγάλει τα μάτια της (προηγήθηκε 2-1 και 12-5 σετ δ’ σετ, αλλά το Βέλγιο ισοφάρισε 22-22) ωστόσο πήρε το τρίποντο από το Βέλγιο.

Στον πρώτο όμιλο Πολωνία και Αργεντινή κέρδισαν εύκολα Βενεζουέλα και Καμερούν, ενώ η Σερβία αν και έκανε μέτρια εμφάνιση κέρδιζε την Αυστραλία.

Στο αυριανό πρόγραμμα υπάρχει το ντέρμπι κορυφής Βραζιλία – Φινλανδία στον 2ο όμιλο, αλλά κυρίως οι αγώνες ζωής και θανάτου Ν. Κορέα – Κούβα (2ος όμιλος), Κίνα – Βουλγαρία (3ος όμιλος).