Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 3-1

Φώτης Καρακούσης

Όλα τα στοιχεία του ντέρμπι παραμονής είχε το Παναχαϊκή-Παναθηναϊκός. Οι Πατρινοί επικράτησαν με 3-1 των «πράσινων» που φωνάζουν για τις συνθήκες και τις πολλές διακοπές που υπήρξαν.

Καλοί οι αγώνες για το πρωτάθλημα, ωστόσο την δική τους ξεχωριστή σημασία έχουν και τα παιχνίδια για την σωτηρία. Εκεί που οι Παναθηναϊκός, Άρης, Παναχαϊκή και Νίκη Αιγινίου θα παλέψουν για να αποφύγουν τις δύο τελευταίες θέσεις που οδηγούν στην Α2. Σήμερα άνοιξε η αυλαία των σημαντικών αυτών αναμετρήσεων με το μεγάλο ντέρμπι να έγινε στην Πάτρα, εκεί που η Παναχαϊκή υποδέχθηκε το «τριφύλλι».

Οι Πατρινοί επικράτησαν των «πράσινων» με 3-1 (26-28, 25-20, 25-18, 31-29), σε ένα ματς που τα είχε όλα. Είχε αγωνιστικές μάχες, ένταση, επεισόδια και ρίψη αντικειμένων, πολλές διακοπές και παράπονα από την διαιτησία. Οι γηπεδούχοι με τον κόσμο στο πλευρό τους νίκησαν και μείωσαν την διαφορά στους τρεις πόντους, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έχουν φρικτά παράπονα ειδικά για όσα έγιναν στο 20-23 του τέταρτου σετ.

Με το που έγινε το 20-23, από την εξέδρα των Πατρινών πετάχτηκαν εντός αγωνιστικού χώρου πολλά αντικείμενα με τον διαιτητή να διακόπτει για ακόμα μία φορά και να ζητάει να εκκενωθεί το γήπεδο. Μετά τις διαβουλεύσεις που έγιναν, το ματς συνεχίστηκε με τον κόσμο να έχει μείνει στις θέσεις τους και τους γηπεδούχους με αντεπίθεση διαρκείας να το κατακτά και να κάνει το 3-1.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μπρίνκμαν με 22 πόντους και τον ακολούθησαν ο Σαρικεΐσογλου με 20, ο Νίκος Ρουμελιώτης με 16 και ο Γκοτς με 14. Για τους ηττημένους που ναι μεν φωνάζουν για την διαιτησία και τις συνθήκες διεξαγωγής, αλλά έπαιξαν με άγχος κάνοντας πολλά λάθη ο Γκάλιτς είχε 16, ο Μπέλος 15 και ο Καρυπίδης 10.

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 46 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-20, 25-18, 31-29)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκοτς 14 (12/31 επ, 2 άσσοι, 59% υπ - 41% άριστες), Σαρικεΐσογλου 20 (15/24 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 52% υπ - 40% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 22 (16/20 επ, 6 μπλοκ), Ν. Ρουμελιώτης 16 (11/28 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Βλαχοστάθης 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μ. Ρουμελιώτης (λ, 53% υπ - 21% άριστες), Ντονάς, Χριστιάς, Π. Ρουμελιώτης 1 (1 άσσος), Πεφάνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 16 (13/27 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ - 28% άριστες), Στιβαχτής 6 (3/4 επ, 3 μπλοκ), Αμορόσο 8 (7/11 επ, 1 μπλοκ), Μουρ 7 (3/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέλος 15 (12/31 επ, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 10 (8/23 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 12% άριστες) / Κουρούπης (λ, 38% υπ - 27% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.

Λυκούδης: «Μεγάλη νίκη»

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης είπε: «Έχει σημασία ότι νικήσαμε έναν καλό Παναθηναϊκό. Είναι μεγάλη νίκη. Δείξαμε υπομονή σε ένα ματς για γερά νεύρα που παίζαμε με την πλάτη στον τοίχο. Είχαμε πολύ καλό μπλοκ στο 2ο και στο 3ο σετ. Κάναμε ανατροπές μέσα στα σετ. Βρεθήκαμε να χάνουμε 1-0 σετ και 23-20 στο 4ο σετ. Θα μας πάμε στο Αιγινίο μόνο για μία καθαρή νίκη. Για να σωθούμε πρέπει να κάνουμε 5 τρίποντα και δείξαμε πως μπορούμε. Από αγώνα σε αγώνα εάν έχουμε αυτό που θέλουμε να βγάζουμε όλο και μεγαλύτερη ενέργεια».

Καλμαζίδης: «Να μας κάνει πιο προσεκτικούς το καμπανάκι»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Δυστυχώς δεν πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε μέσα από νευρικό ματς που κυριάρχησαν τα νεύρα και η ένταση. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί γιατί κάθε αγώνας σε αυτή τη φάση θα κρίνεται στα λάθη. Η Παναχαϊκή πήγε καλά στο μπλοκ κι εμείς δεν τελειώσαμε κρίσιμες επιθέσεις. Τώρα έχουμε τρία συνεχόμενα εντός έδρας. Αυτό θεωρητικά είναι καλό αλλά χτύπησε και ένα καμπανάκι που θα πρέπει να μας κάνει πιο προσεκτικούς. Πρέπει να ξεπεράσουμε αυτή την ήττα και να κοιτάξουμε μπροστά».