Νίκησε τον Εθνικό ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δείχνει πολύ καλό πρόσωπο στα φιλικά προετοιμασίας του και αρνείται να χάσει επικρατώντας αυτή τη φορά με 3-1 του Εθνικού στο κλειστό γυμναστήριο "Μ. Μερκούρη" στο Ρέντη.

Δυνατό και ισορροπημένο το πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να είναι σε όλη τη διάρκεια του κοντά στο σκορ και τελικά ο Ολυμπιακός να επικρατεί με 26-24. Στο δεύτερο σετ οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν πιο δυνατά, προηγήθηκαν με 8-3 ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και ισοφάρισαν (11-11) αρχικά ενώ στη συνέχεια πήραν το προβάδισμα με 16-14 και το σετ με 25-22.

Οι παίκτες του Μπενίτεθ αντέδρασαν σωστά και μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο πήραν τα επόμενα σετ με 25-14 και 25-13 και μαζί τη νίκη με 3-1.

Τα σετ: 26-24 (23΄), 22-25 (26΄), 25-14 (21΄), 25-13 (18΄)

Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 26-24
2ο σετ: 8-3, 14-16, 19-21, 22-25
3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-14
4ο σετ: 8-5, 16-7, 21-9, 25-13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.(Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Χριστοφιδέλης 2 (2/12 επ., 74% υπ. 68% αρ.), Οϊβάνεν 12 (10/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Ντρζίζγκα 1 (1 άσσος), Ραούβερντικ 16 (15/27 επ., 1 μπλοκ), Στεφάνου -λ (71% υπ., 64% αρ.), Δαρίδης -λ (60% υπ., 40% αρ.) Ρουμελιωτάκης 5 (4/7 επ., 50% υπ., 1 άσσος), Ζουπάνης 9 (8/12 επ., 1 άσσος), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ)Τσέλιος 6 3/4 επ., 2 μπλοκ)

Εθνικός (Σάκης Ψάρας): Μαντέκας 9, Αμπάνοζ 1, Τουρνάκης 6, Νάιτ 10, Σέιφερτ 7, Δεληπρίμης 9, Βουλουδάκης -λ (63% υπ., 43% αρ.), Δημητούλης, Σπυριούνης 4, Ράμος 7

Το προγραμματισμένο για το Σάββατο (7/10) φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο τον Ηρακλή ματαιώθηκε.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο osfp.gr:

«Σήμερα μπήκαμε λίγο κρύοι στο παιχνίδι. Ο αντίπαλος έπαιξε καλή άμυνα και μας δυσκόλεψε στα πρώτα σετ αλλά μετά ισορροπήσαμε το παιχνίδι, ανεβάσαμε την απόδοση μας και τελικά πήραμε τη νίκη. Δουλεύουμε πολλά πράγματα στις προπονήσεις μας και οι παίκτες δεν είναι τόσο φρέσκοι στα παιχνίδια αλλά αυτό είναι το φυσιολογικό. Είμαστε σε πολύ καλό δρόμο. Οι επίσημοι αγώνες πήγαν μια εβδομάδα πίσω και έτσι έχουμε και περισσότερο χρόνο να είμαστε ακόμα πιο έτοιμοι».