Πάλεψε αλλά έχασε από Εσθονία η Εθνική

Όπως στο τουρνουά της Βαρκελώνης, έτσι και σε αυτό του Ταλίν η Εθνική ομάδα φύλαξε το καλύτερο παιχνίδι της για τον τελευταίο αγώνα, κι ας ηττήθηκε με 2-3 από τη διοργανώτρια Εσθονία, που ήθελε πάση θυσία τη νίκη γιατί ευελπιστεί σε πρόκριση στο final 4 του Μεξικού.

Live Streaming στα κορυφαία πρωταθλήματα & Cash out για τον έλεγχο κάθε στοιχήματος (21+)!

Οι διεθνείς έβγαλαν πάθος, εγωισμό, αντίδραση, πάλεψαν πολύ και το ό,τι δεν πήραν απόψε την πρώτη νίκη τους στην εφετινή διοργάνωση είναι απλά συμπτωματικό και δεν ανταποκρίνεται στην προσπάθειά τους.

Αγωνιστικά, με πίεση από το σερβίς οι γηπεδούχοι έφτασαν γρήγορα στο 7-2, ο Τσέλιος απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 5-7, όμως δεν υπήρξε συνέχεια και οι Εσθονοί έφτασαν με άνεση στο 12-5, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να ζητήσει και το δεύτερο τάιμ άουτ. Ανώφελο πάντως, αφού οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά (16-8, 23-12) και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στο 1-0 κατακτώντας το σετ με 25-13.

Στο δεύτερο σετ, όμως, θαρρείς και εμφανίστηκε άλλη ομάδα. Οι διεθνείς καθήλωσαν τους Εσθονούς κι έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά 5 πόντων (8-3). Στο 10-8 μια επίθεση, ένας άσος κι ένα δύσκολο σερβίς του Κασαμπαλή ξανάδωσαν «αέρα» 5 πόντων (13-8). Μια διαφορά την οποία η ελληνική ομάδα διαχειρίστηκε άψογα ως το τέλος χάρις στο πολύ καλό σερβίς της, για να φτάσει στο 25-21 και την ισοφάριση με μπλοκ άουτ του Τσέλιου, στο μακράν καλύτερο σετ της στη διοργάνωση.

Το πρώτο κερδισμένο σετ στο Ταλίν έδωσε ψυχολογία στους παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη, που με διάρκεια στο καλό παιχνίδι έβαζαν πια πολύ δύσκολα στους Εσθονούς. Η διαφορά έφτασε στους 4 πόντους (13-9) με μπλοκ του Τακουρίδη και οι διεθνείς δεν ξανακοίταξαν πίσω… Με καλή υποδοχή, ανάλογη οργάνωση κι επίθεση, καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές δεν πτοήθηκαν όταν η Εσθονία ισοφάρισε σε 19-19. Με πολύ ψυχραιμία η ελληνική ομάδα έφτασε στο 25-22 και στο 2-1, απέναντι στους γηπεδούχους που είχαν νομίσει πως θα περάσουν ένα εύκολο βράδυ.

Η χαλασμένη υποδοχή και το σερβίς που δεν μας «έβγαινε» στην αρχή του τέταρτου σετ έδωσαν προβάδισμα με 8-3 στην Εσθονία, που έφτασε στο β΄ τεχνικό τάιμ άουτ οδηγώντας στο σκορ με 16-12. Κάποια λάθη στην υποδοχή και την ανάπτυξη δεν επέτρεψαν στην Εθνική να πλησιάσει και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του σετ, που έληξε 25-17 με άσο του Κρέεκ.

Στο τάι μπρέικ, με δύο μπλοκ σε Κουμεντάκη και Φράγκο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 6-4 έχοντας βρει καλό ρυθμό από τη θέση «1», σε αντίθεση με την ελληνική ομάδα που έχασε τα περισσότερα σερβίς. Αυτό ήταν τελικά και το σημείο που έκανε τη διαφορά και έκρινε το παιχνίδι, το οποίο κατάκτησαν, λαχταρώντας πάντως, με 3-2.

*Στον αγώνα που προηγήθηκε, το Κατάρ νίκησε τη Βενεζουέλα 3-1.

Τα σετ: 13-25, 25-21, 25-22, 17-25, 11-15
Ελλάδα (Αρσενιάδης) Κασαμπαλής 4 (3/4 επ., 1 άσο), Τσέλιος 10 (8/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 20 (20/45 επ.), Τακουρίδης 6 (4/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φράγκος 15 (14/31 επ., 1 άσο, 66% υπ. – 29% άριστες), Κοκκινάκης 13 (9/29 επ., 4 άσοι, 77% υπ. – 30% άριστες), Γκαράς –λ (59% υπ. – 32% άριστες) / Ανδρεάδης 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής.
Εσθονία (Κρετού) Κρέεκ 15 (8/14 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Τούμπαλ Κ., Ταχτ 19 (17/29 επ., 2 μπλοκ, 29% υπ. – 04% άριστες), Βένο 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ), Ράαντικ 6 (4/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Ρίκμπεργκ –λ (60% υπ. – 16% άριστες) / Τέπαν 10 (7/18 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κόλο 1 (1/8 επ., 14% υπ. – 14% άριστες), Τούμπαλ Ν., Άγκανιτς 5 (2/4 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ).