Σλοβακία - Ελλάδα 3-2

Η Εθνική έχασε 3-2(22-25, 20-25, 25-21, 25-19, 15-12) από τη Σλοβακία, αν και προηγήθηκε 2-0 σετ και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα μέσω μπαράζ.

Στο πρώτο σετ η Εθνική πήρε νωρίς προβάδισμα 8-7 με μπλοκ του Πανταλέοντα, ο Τζούριτς έκανε το 9-7, νέο μπλοκ του Φράγκου αύξησε τη διαφορά στους τρεις πόντους(17-14) και επίθεση του Τζούριτς έκανε το 19-15. Η Σλοβακία μείωσε με άσο στον Φράγκο(21-19), αλλά ως εκεί, αφού τρεις εύστοχες επιθέσεις του Τζούριτς έγραψαν το 25-22. Χαρακτηριστικό το σετ οι πολλές καλές άμυνες ιδιαίτερα του Στιβαχτή και του Πρωτοψάλτη.

Στο δεύτερο σετ δυο εκπληκτικά σερί του Φράγκου από το σερβίς έδωσαν αέρα υπεροχής. Το πρώτο από το 2-4 στο 6-4 που ολοκληρώθηκε με άσο και το δεύτερο από το 13-12 στο 16-12. Η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία με τον Ανδρέα Ανδρεάδη να τελειώνει 25-20 το σετ με επίθεση πρώτου χρόνου.

Η Σλοβακία μείωσε σε 2-1 σετ, παρότι η ελληνική ομάδα, προηγήθηκε 6-3,11-8 και 13-11. Εκεί είχε ένα νεκρό διάστημα και οι αντίπαλοι μας προηγήθηκαν 14-13 χάρη σε ημιτελείς επιθετικές ενέργειες μας και μπλοκ στον Φράγκο. Ο Κουμεντάκης πήρε τη θέση του Πρωτοψάλτη και προηγηθήκαμε 17-16 με καρφί του νεοεισελθόντα. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, φτάσαμε στο 18-20 με τυχερό άσο που σκάλωσε στο φιλέ και το σετ τελείωσε 25-21 με άσο στον Κουμεντάκη.

Στο τέταρτο η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ 8-4 επέστρεψε ο Πρωτοψάλτης στη θέση του Κουμεντάκη και επιστρατεύθηκαν οι Τερζής, Τακουρίδης, χωρίς αποτέλεσμα για να τελειώσει το σετ 25-19, με τον Τζούριτς να δίνει τη θέση του στον Ζουπάνι στο 24-19!

Στο ται μπρεικ προηγήθηκαμε 3-0 και 9-8 με 5 χαμένα σερβίς της Σλοβακίας, δεν είχαμε όμως τη φρεσκάδα των αντιπάλων μας που κέρδισαν 15-12 με άουτ του Πρωτοψάλτη και επίθεση του Χρτιάνσκι

Ο Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Έκαναν μεγάλη προσπάθεια τα παιδιά και για ένα σετ χάσαμε τη δεύτερη θέση. Αποδείχθηκε σκληρό το τουρνούα. Μετά τα μέσα του τρίτου σετ μείναμε από δυνάμεις, κουραστήκαμε. Έπεσε η επίθεση μας και στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ται μπρεικ».

Τα σετ: 22-25, 20-25, 25-21, 25-19, 15-12
Σλοβακία (Πάλγκουτ) Μπέντζ 9 (8/17 επ., 1 μπλοκ), Κόχουτ 10 (6/15 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Πάτακ 19 (17/30 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 33% άριστες), Χρτιάνσκι 13 (10/24 επ., 3 άσοι, 31% υπ. – 06% άριστες), Ζάτκο 1 (1 μπλοκ), Πρεσίνσκι 2 (2/6 επ.), Κουμπς –λ (85% υπ. – 60% άριστες) / Κρίσκο 2 (1/4 επ., 1 άσο), Όντροβιτς 11 (5/9 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Μλίναρτσικ 15 (15/27 επ.).
Ελλάδα (Αρσενιάδης) Τζούριτς 34 (34/67 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Πανταλέων 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 14 (12/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 30% άριστες), Πρωτοψάλτης 7 (7/19 επ., 60% υπ. – 32% άριστες), Στεφάνου –λ (76% υπ. – 48% άριστες) / Γκαράς –λ, Τερζής, Κοκκινάκης, Ζουπάνι, Τακουρίδης, Κουμεντάκης 1 (1/2 επ., 57% υπ. – 29% άριστες), Σωτηρίου.

O καθρέπτης του Β ομίλου
1η ημέρα
Σλοβακία – Αυστρία 1-3 (25-27, 24-26, 25-19, 20-25)
Μολδαβία – Ελλάδα 1-3 (25-20, 20-25, 17-25, 26-28)
Λουξεμβούργο – Ολλανδία 1-3 (25-22, 16-25, 20-25, 15-25)

2η ημέρα
Αυστρία – Ελλάδα 2-3 (24-26, 25-27, 25-16, 25-23, 13-15)
Σλοβακία – Λουξεμβούργο 3-0 (25-17, 27-25, 26-24)
Ολλανδία – Μολδαβία 3-0(25-15, 25-13, 25-1)

3η ημέρα
Λουξεμβούργο – Αυστρία 0-3(24-26, 23-25, 20-25)
Μολδαβία – Σλοβακία 0-3(9-25, 31-33,23-25)
Ελλάδα – Ολλανδία 0-3(13-25, 30-32, 16-25) Τρίτη 23/5

Τετάρτη 24/5
Αυστρία - Ελλάδα 2-3 (24-26, 25-27, 25-16, 25-23, 13-15)
Ολλανδία – Μολδαβία 3-0 (25-15, 25-13, 25-16)

Πέμπτη 25/5
Λουξεμβούργο – Αυστρία 0-3 (24-26, 23-25, 20-25)
Μολδαβία – Σλοβακία 0-3 (09-25, 31-33, 23-25)
Ελλάδα – Ολλανδία 0-3 (13-25, 30-32, 16-25)

Σάββατο 27/5
16:00, Λουξεμβούργο –Μολδαβία 2-3 (23-25, 25-22, 16-25, 25-22, 12-15)
18:30, Αυστρία – Ολλανδία 2-3 (22-25, 25-22, 25-23, 22-25, 8-15)
21:00, Σλοβακία – Ελλάδα 3-2 (22-25, 20-25, 25-21, 25-19, 15-12)

-αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες

**Από τους έξι συνολικά προκριματικούς ομίλους, οι ομάδες που θα πάρουν την πρώτη θέση σε κάθε όμιλο κερδίζουν απευθείας την πρόκριση για τα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2018 (θα διεξαχθεί σε Ιταλία/Βουλγαρία, ενώ οι ομάδες που θα τερματίσουν στη 2η θέση θα συμμετάσχουν στη γ’ φάση που θα διεξαχθεί 11-16 Ιουλίου 2017 (ο νικητής του τουρνουά θα προκριθεί στα τελικά).