Ολυμπιακός-Πανναξιακός 3-0

Πρωτάθλημα διά περιπάτου! Ο Ολυμπιακός με το 3-0 επί του Πανναξιακού, έφτασε τις 3 νίκες, πήρε τον τίτλο και με το 5ο σερί νταμπλ φτιάχνει την δική του δυναστεία στο βόλεϊ γυναικών!

Σε περίπου 1.5 ώρα το πρωτάθλημα βάφτηκε και φέτος κόκκινο. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού έκαναν το 3-0 στους τελικούς με τον Πανναξιακό, καθώς επικράτησαν και στο τρίτο ματς χωρίς δυσκολία με 3-0 και έκαναν δικό τους ακόμη έναν τίτλο.

Live Στοίχημα σε NBA & Bundesliga με Live Stream στη Novibet (21+).

Είναι το 5ο σερί νταμπλ για τις «ερυθρόλευκες» που απέδειξαν και φέτος ότι είναι τα... αφεντικά στο φιλέ. Οι πρωταθλήτριες... ζορίστηκαν μόνο στο τρίτο σετ του τελικού το οποίο όμως κέρδισαν με 31-29.

Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έκλεισαν ιδανικά τη σεζόν, φτάνοντας στον 12 τίτλο συνολικά, 5ο σερί πρωτάθλημα και 7ο Κύπελλο, ενώ φέτος σταμάτησαν στον τελικό του CEV Challenge Cup, όπου γνώρισαν την ήττα στην έδρα της Μπούρσα.

Σε ότι αφορά στο ματς, στον τρίτο τελικό κόντρα στον Πανναξιακό, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στα δύο πρώτα σετ, αφήνοντας μηδενικά περιθώρια αντίδρασης στις αντιπάλους του, στο πρώτο σετ (20-9) το οποίο πήραν με χαρακτηριστική ευκολία, 25-14 και προηγήθηκαν με 1-0. Το δεύτερο σετ ήταν πιο κλειστό, αλλά και πάλι είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς φτάνοντας στο 25-19 για το 2-0 στα σετ!

Ωστόσο, η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην στο τρίτο σετ, με την Πανναξιακό να τα δίνει όλα για να μειώσει, φτάνοντας να προηγείται με 20-22. Η Τζίνα Λαμπρούση μείωσε σε 21-22 και στη συνέχεια ο Θρύλος ισοφάρισε μετά από λάθος της Φρέσκο.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν εκ νέου με 22-23 και με επίθεση της Φρέσκο πήγαν στο 22-24. Η Στέλλα Χριστοδούλου μείωσε ξανά σε 23-24 και η Μαλασάϊ με κερδισμένο μπλοκ άουτ ισοφάρισε ξανά σε 24-24!

Ακολούθησε επίθεση άουτ της Τοτσίδου για το 25-24 και το σερβίς της Λαμπρούση που κατέληξε στο φιλέ (25-25). Με καρφί της Γιώτα προήλθε το 26-25, αλλά ο Πανναξιακός ισοφάρισε ξανά (26-26).

Η Κατερίνα Γιώτα ξανά πάνω στο φιλέ έβαλε τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού (27-26) όμως οι φιλοξενούμενες με σερί 2-0 ανέτρεψαν την κατάσταση για το 27-28.

Η «απάντηση» των ερυθρολεύκων έφερε το 29-28, όμως ο Πανναξιακός προέβαλε σθεναρή αντίσταση και ισοφάρισε ξανά σε 29-29. Τελικά με άσσο της Χίπε διαμόρφωσε το τελικό 31-29 χάρισε την νίκη και το τρόπαιο στον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 25-14, 25-19, 31-29

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Λαζάρεβιτς, Μαλασάϊ, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Χίπε, Εμμανουηλίδου, Κονόμη –λ/

Πανναξιακός (Γιώργος Ρούσης): Φρέσκο, Πότοκαρ, Δρακουλίδου, Οικονομίδου,Τοτσίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου-λ/