Έκανε το πρώτο βήμα ο Παμβοχαϊκός

Ο Παμβοχαϊκός είχε ηττηθεί δύο φορές από την Κηφισιά στην κανονική περίοδο αλλά στον πρώτο αγώνα της Α΄φάσης των πλέι οφ πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά.

Το δεύτερο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Δευτέρα στο γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη και ο Παμβοχαϊκός θέλει άλλη μία νίκη για να περάσει στα ημιτελικά όπου θα πέσει πάνω στο νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός - Ηρακλής.

Ρεάλ Μαδρίτης - Φενερμπαχτσέ με επιστροφή, αν ο Γιουλ αναδειχθεί πρώτος σκόρερ.

Η ομάδα του Βραχατίου πίεσε πολύ στο σερβίς και είχε κορυφαίο τον Αινεία Τζελάτι ο οποίος έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν. Μάλιστα στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός είχε αποτελεσματικότητα επίθεση 63% και στο 2ο σετ 88%.

Αντίθετα η Κηφισιά έκανε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις στην υποδοχή και μετά την απώλεια του 1ου σετ υπήρξε απογοήτευση. Στο 1ο σετ η Κηφισιά είχε συνέχεια το προβάδισμα με 1-2 πόντους μέχρι και το 24-23. Μάλιστα ο Νικολάκης έβαλε μπροστά την Κηφισιά και με 25-24. Και τις δύο φορές ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να πάρει την αλλαγή και να ισοφαρίσει. Ο Πελεκούδας ισοφάρισε με επίθεση 25-25. Το 26-25 για τον Παμβοχαϊκό έγινε με μπλοκ στον Πούλκο και το σετ κρίθηκε με άμυνα Μπατατζίμ και μπλοκ άουτ του Πέτι από τα χέρια των Γιορντάνοφ, Παπαγγελόπουλου.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός μπήκε με σερί 6-0 και καθάρισε το σετ. Η Κηφισιά απάντησε στο 2ο σετ με τους Γιορντάνοφ, Πούλκο να της δίνουν από την αρχή προβάδισμα, ενώ στο 4ο σετ ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 8-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά από 11-10 σε 19-10 ύστερα από καλές άμυνες και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Κουτσούλας

1ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 27-25
2ο σετ: 8-2, 16-9, 21-12, 25-13
3ο σετ: 5-8, 12-16, 14-21, 18-25
4ο σετ: 7-8, 16-10, 21-14, 25-18

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 61 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (27-25, 25-13, 18-25, 25-18)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 3 (0/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκράχαμ 8 (5/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέτι 14 (14/30 επ, 70% υπ - 41% άριστες), Πελεκούδας 9 (4/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τζελάτι 23 (21/30 επ, 2 άσσοι), Μπατατζίμ 18 (17/31 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ - 40% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 38% υπ 38% άριστες), Λολίτσας (λ), Αγγελόπουλος, Παπάζογλου, Ιωαννίδης

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 5 (5/11 επ, 63% υπ 44% άριστες), Μουρούτης 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 6 (3/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πούλκο 15 (13/20 επ, 2 μπλοκ, 45% υπ - 25% άριστες), Γιορντάνοφ 22 (18/37 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ταμπουριατζής (λ, 41% υπ - 17% άριστες), Λάππας 1 (1/2 επ), Εφραιμίδης 1 (1/2 επ 50% υπ - 38% άριστες)

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Ηταν το πρώτο βήμα για μας. Δεν κρίθηκε η πρόκριση ακόμα. Πρέπει να κάνουμε άλλη μία νίκη και αυτό δεν είναι εύκολο διότι η ομάδα της Κηφισιάς είναι έμπειρη και ξέρει να διαχειρίζεται καταστάσεις. Είναι θετικό ότι ο δεύτερος αγώνας θα γίνει στο Μελίνα Μερκούρη στο Ρέντη και όχι στο Ζηρίνειο».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Το δυνατό μας σημείο ως ομάδα είναι η υποδοχή αλλά σήμερα δεν λειτούργησε και δε μπορούσαμε να κάνουμε αυτά που είχαμε σχεδιάσει. Ηταν καθοριστικό το 1ο σετ. Ο τρόπος που το χάσαμε μας επηρρέασε. Περίμενα καλύτερη εμφάνιση. Θα προσπαθήσουμε να ισοφαρίσουμε τη Δευτέρα στο Ρέντη για να γυρίσουμε πάλι εδώ και να διεκδικήσουμε την πρόκριση στα ημιτελικά».