Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-3

Φώτης Καρακούσης

Σε ένα ντέρμπι από τα παλιά ο Ολυμπιακός πέρασε από την Κυψέλη επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 3-1 και συνέχισε το αήττητο σερί του. Κόκκινες κάρτες, διακοπές και πλούσιο θέαμα και από τις δύο ομάδες.

Αν και θεωρείται και είναι εδώ και πολλά χρόνια το μεγάλο ντέρμπι και στο βόλεϊ ανδρών, τα τελευταία χρόνια από την στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε μείνει μακριά από τον καλό του εαυτό, ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να κερδίζει τα ματς που τα περισσότερα μόνο ντέρμπι δεν ήταν. Σήμερα στην Κυψέλη ναι μεν και πάλι οι Πειραιώτες επικράτησαν με 3-1 (22-25, 23-25, 30-28, 25-27), ωστόσο είδαμε ένα πραγματικό ντέρμπι από τα παλιά. Ένα ντέρμπι που τα είχε όλα. Είχε πάθος και με το παραπάνω, είχε καλές φάσεις, είχε ένταση, κόκκινες κάρτες, διακοπές και ξαναλέμε όντως θύμισε τα παιχνίδια που είχαν ανεβάσει το βόλεϊ στην χώρα μας.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι... ερυθρόλευκοι είναι αυτό που λένε πως αρνούνται να χάσουν. Και αρνούνται ακόμα και σε ματς που ουσιαστικά δεν έχουν βαθμολογικό κίνητρο καθώς ήδη έχουν εξασφαλίσει την πρώτη θέση. Μεγαλύτερο κίνητρο όμως από τη νίκη σε τέτοιο ντέρμπι δεν υπάρχει, ένα κίνητρο που το είχαν οι παίκτες και των δύο ομάδων, με τους πρωτοπόρους να είναι πιο σοβαροί και ψύχραιμοι στο τέλος κάθε σετ, πανηγυρίζοντας την 18η σερί τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός αποσπάστηκε 9 βαθμούς από τον δεύτερο Παναθηναϊκό, με τους... πράσινους να νιώθουν την ανάσα του ΠΑΟΚ που βρίσκεται μόλις έναν βαθμό πίσω και η... μάχη για την δεύτερη θέση που δίνει και το πλεονέκτημα ως τον τελικό να είναι μεγάλη. Θυμίζουμε πως σε πιθανή ισοβαθμία δεύτεροι θα είναι οι... πράσινοι γιατί έχουν κερδίσει και τα δύο ματς με τους Θεσσαλονικείς.

Το πήρε ο Τσούπκοβιτς

Μια νίκη που ήρθε επειδή δίπλα στον για ακόμα μία φορά εξαιρετικό Αγκάμεζ, υπήρχε ο Τσούπκοβιτς. Ο Σέρβος ακραίος πραγματοποίησε σήμερα την καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, καθώς εκτός από τους 22 πόντους που κέρδισε, ήταν σαφώς καλύτερος και στην υποδοχή βοηθώντας και με το παραπάνω την ομάδα του.

Πάλεψαν αλλά δεν μπόρεσαν οι... πράσινοι

Στον αντίποδα οι παίκτες του Παναθηναϊκού που προερχόταν από έναν επώδυνο αποκλεισμό από το φάιναλ φορ του Κυπέλλου από την Κηφισιά, πάλεψαν και με το παραπάνω, δείχνοντας το πρόσωπο που είχαν δείξει στα δύο ματς με τον ΠΑΟΚ τα οποία και είχαν κερδίσει. Ωστόσο έκαναν και πολλά λάθη ειδικά στο σερβίς, λάθη που εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοί τους φτάνοντας στη νίκη.

Η γιορτή που χάλασαν οι παίκτες και το «σας γαμ...ω» του Αγκάμεζ

Πριν αναφερθούμε ξεχωριστά σε κάθε σετ, αξίζει μια αναφορά στα όσα έγιναν εκτός τάραφλεξ. Για την ακρίβεια βέβαια τα όσα έγιναν εκτός, έχουν να κάνουν σε μεγάλο βαθμό με τα όσα έγιναν εντός. Από την αρχή του αγώνα στην κατάμεστη Κυψέλη δεν είχε γίνει το παραμικρό μέχρι να δούμε την πρώτη αψιμαχία ανάμεσα σε Άθος και Πανταλέων. Τα όσα έγιναν ανάμεσα στους δύο άναψαν τα αίματα με συνέπεια να πέσουν αντικείμενα. Το ότι όλα ξεκίνησαν από τους παίκτες δεν αθωώνει την χαζομάρα τις ενέργειες των φίλων του Παναθηναϊκού και είναι δεδομένο πως θα υπάρξει τιμωρία.

Ακόμα μεγαλύτερη έκταση πήγε να πάρει η ένταση μετά από μια επίθεση του Λίμπερμαν Αγκάμεζ. Ο Κολομβιανός που μέχρι εκείνη την στιγμή είχε η αλήθεια ακούσει πολλά, γύρισε προς τον κόσμο και σε άπταιστα ελληνικά είπε «σας γαμ...ω», με συνέπεια να γίνει χαμός. Παρότι όλο αυτό έγινε μπροστά στο δεύτερο διαιτητή δεν αναφέρθηκε στον πρώτο Νώντα Γεροθόδωρο το ότι ειπώθηκε με τον Αγκάμεζ να δέχεται κόκκινη και να κινδυνεύει και αυτός με βάσει το βίντεο με τιμωρία. Το θετικό είναι πως τελικά το ματς συνεχίστηκε άμεσα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη από λάθος επίθεση του Μελγκαρέχο και να ακολουθεί ρίψη αντικειμένων.

Όλα τα σετ ντέρμπι

Ας αφήσουμε όμως τα εκτός αγώνα, τα οποία άλλωστε έχουν γραφτεί και σε άλλα κείμενα και ας ασχοληθούμε με όσα ωραία έγιναν στο τάραφλεξ. Εκεί όπου οι παίκτες και των δύο ομάδων τα έδωσαν όλα για τη νίκη, σε ένα ντέρμπι που όπως αναφέραμε θύμισε παλιά χρόνια. Όχι τόσο για το θέαμα, καθώς έγιναν πολλά λάθη, ειδικά από τους γηπεδούχους που είχαν μόνο 19 στο σερβίς, αλλά για το πείσμα και την θέληση για τη νίκη.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 16-16. Στο σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενοι με έναν σερί 4-0 πήραν σημαντικό προβάδισμα, το οποίο και τους βοήθησε να κάνουν το 0-1 παρότι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 22-23, μιας και οι Άθος και Αγκάμεζ ήταν εκεί.

Με τον αέρα του 0-1 οι Πειραιώτες μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο παίρνοντας ένα προβάδισμα το οποίο όμως δεν ξεπέρασε τους τρεις πόντους. Ο Αγκάμεζ που στο πρώτο μέρος ήταν μόνος είχε στήριγμα τον Τσούπκοβιτς αλλά και τους Άθος και Σουλτανόπουλο στο κέντρο, ενώ οι... πράσινοι εκτός του Γκονζάλες είχαν σε καλή μέρα και τον Τσίροβιτς με τον Μελγκαρέχο να είναι τρακαρισμένος. Οι δύο ομάδες πήγαιναν από ένα σημείο και μετά πόντο-πόντο, με το 0-2 να γίνεται με λάθος σερβίς του Χαραλαμπίδη που στο 23-24 έστειλε άουτ την μπάλα, σε μια φάση που είναι μάθημα για κάθε παίκτη, ειδικά όταν αυτός κάνει απλό φλοτ και όχι με δύναμη.

Από... αυτοκτονία, έγινε το 1-2

Το τρίτο σετ ήταν με διαφορά το καλύτερο και από πλευράς ποιότητας και από πλευράς αγωνίας. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκαν πιο δυνατά καθώς έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί για να μείνουν στο ματς και προηγήθηκαν με 9-6. Στο σημείο εκείνο αντέδρασαν οι αντίπαλοί τους και με ένα σερί 5-0 πέρασαν μπροστά, δείχνοντας πως θα έφταναν στο άνετο 0-3. Όμως και πάλι είχαμε ανατροπή η οποία δεν ήταν και η μόνη στο συγκεκριμένο σετ. Στο 18-20 ήταν σειρά του Παναθηναϊκού να κάνει ένα σερί 5-0 και να φτάσει στο 23-20 με την Κυψέλη να παίρνει... φωτιά. Στο 24-21 όμως και ενώ όλα έδειχναν πως θα υπάρξει το 1-2, ήρθε και νέα αντίδραση από την ομάδα του Σλόμπονταν Μπόσκαν που όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά έφτασε και σε ματς μπολ. Τελικά μετά από μια επίθεση του Γκονζάλες και μια λάθος επίθεση του Αγκάμεζ έγινε το 30-28 με τους γηπεδούχους να μειώνουν και να μπαίνουν και πάλι στο ματς.

Τα πάντα όλα είχε το τέταρτο

Και έτσι φτάσαμε στο τέταρτο και τελευταίο σετ, όπου όσα έγιναν στα υπόλοιπα τρία τα είδαμε σε αυτό και ακόμα περισσότερα. Τα περισσότερα έχουν να κάνουν με την ένταση στην οποία έχουμε έτσι και αλλιώς αναφερθεί. Αγωνιστικά ήταν το σετ στο οποίο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει μεγάλη διαφορά, με την αγωνία να είναι στο κατακόρυφο. Πόντο-πόντο φτάσαμε στο 23-23, με τον Ολυμπιακό να χάνει το ματς μπολ και τον Παναθηναϊκό στην συνέχεια το σετ μπολ. Στο 25-25 ένα λάθος στο φιλέ από τους Μαρούλη και Χαραλαμπίδη και μια λάθος επίθεση του Μελγκαρέχο έκαναν το 1-3 για τους Πειραιώτες που συνεχίζουν το αήττητο σερί τους.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ σε έναν ακόμα ματς ήταν ο Αγκάμεζ που έφτασε τους 23 πόντους και τον ακολούθησε ο Τσούπκοβιτς με 22. Αυτοί ήταν και οι μοναδικοί από τον Ολυμπιακό με διψήφιο αριθμό. Για τους ηττημένους ο Γκονζάλες είχε 23, οι Τσίροβιτς, Πανταλέων από 13, ο Ρανγκέλ 12 και ο Μελγκαρέχο 11.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κουτσούλας

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 23-25, 30-28, 25-27) σε 129'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Μελγκαρέχο 11 (11/26 επ, 68% υπ -40% άριστες), Τσίροβιτς 13 (10/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 82% υπ -58% άριστες), Γκονζάλες 23 (21/39 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/20 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 13 (7/16 επ, 6 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 73% υπ - 52% άριστες), Χαραλαμπίδης, Μπέλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2/5 επ), Κοκκινάκης 9 (8/29 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ - 57% αριστες), Κόστα 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αγκάμεζ 23 (20/42 επ, 3 μπλοκ), Τσουπκοβιτς 22 (19/38 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ -41% άριστες) / Στεφάνου (λ, 75% υπ - 46% άριστες), Γκούζντα (λ), Φράγκος 1 (1/1 επ), Ρουμελιωτάκης.