Ηλιούπολη - Αίας Ευόσμου 3-1

Σημαντικό τρίποντο στη μάχη της παραμονής κατέκτησε η Ηλιούπολη που επικράτησε εντός έδρας με 3-1 του Αίαντα Ευόσμου.

Μ’ αυτή τη νίκη η Ηλιούπολη (20 βαθμοί) είναι πλέον στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη με τον Αίαντα (15 βαθμοί) να αισθάνεται την καυτή ανάσα της Ελπίδας Αμπελοκήπων (14 βαθμοί).

Η Ηλιούπολη εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα πάρα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων και στο πρώτο σετ είχε σταθερά το προβάδισμα (8-5, 16-12, 20-15) με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν σε 23-21, χωρίς όμως συνέχεια.

Στο β’ σετ η γηπεδούχος ήταν σαρωτική στην εκκίνηση (6-1) και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο της για να γίνει εύκολα το 2-0. Στο γ’ σετ και πάλι η Ηλιούπολη είχε το προβάδισμα (6-2) αλλά ο Αίας βρήκε λύσει σε μπλοκ και επίθεση και το 16-14 έγινε 16-20, αλλά η Ηλιούπολη μείωσε στον πόντο (19-20) για να φτάσουμε στο 23-24 και να κλείσει το σετ με χαμένο σερβίς της Γκρέκα.

Το ενδιαφέρον στο δ’ σετ κράτησε μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) με την Ηλιούπολη να ξεφεύγει 16-11 και 20-13. Εκεί ο Αίας έκανε την τελευταία του προσπάθεια και μείωσε σε 20-17, ωστόσο δέχθηκε άμεσα ένα νέο σερί 4-0 κι η Ηλιούπολη πήρε τη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου
Δήμητρα Λυκογιάννη:
«Κάναμε τα εύκολα-δύσκολα σήμερα καθώς θα μπορούσαμε να… καθαρίσουμε νωρίτερα το ματς. Ακολουθήσαμε τη συμβουλή του… soft και γίναμε… hard. Κάναμε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή, συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια.»

Ηλίας Ζωλασταθιάδης: «Με 35 αβίαστα λάθη δεν πας πουθενά. Χάνουμε πολύ από τη δυναμική μακριά από την Θεσσαλονίκη κι αυτό είναι κάτι που πρέπει να λύσουμε».

Τα σετ: 25-21, 25-15, 23-25, 25-18
ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα, Κοκίου –λ /
Αίας (Ζωλασταθιάδης) Ανδρονικίδου, Τζούριτς, Βλάχου, Κούση, Κλέπκου, Τζιαρλή, Γεωργιάδου -λ / Αποστολίδου, Φαλέγκα, Ξανθοπούλου.