Προκρίθηκαν οι Κορασίδες

Η Εθνική Κορασίδων επικράτησε με 3-0 της Νορβηγίας στον τελευταίο αγώνα του προκριματικού ομίλου και πήρε την πρόκριση για την τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί τον ερχόμενο Μάιο στο Άρνεμ της Ολλανδίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετά την απίθανη ανατροπή της Φινλανδίας στο πρώτο ματς της σημερινής ημέρας (από 0-2 κέρδισε με 3-2 την Κροατία) ήξερε ότι με νίκη με οποιοδήποτε σκορ θα κατακτούσε την πρώτη θέση και την πρόκριση και με εξαίρεση το πρώτο σετ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλο του.

Στο πρώτο σετ αν και ξεκινήσαμε ιδανικά και προηγηθήκαμε νωρίς με 10-3 μετά το 21-16 παραλίγο να πληρώσουμε το άγχος, καθώς η Νορβηγία μείωσε σε 23-20 και 24-23, ωστόσο τελειώσαμε το σετ κι από και κει πέρα όλα έγιναν πιο εύκολα.

Στο β’ σετ η πίεση από το σερβίς έφερε τα πολλά λάθη των αντιπάλων μας (συνολικά 14), ενώ στο γ’ σετ είχαμε 52% στην επίθεση και 4 μπλοκ για να φτάσουμε έτσι στο θριαμβευτικό 3-0 και στην πρόκριση στα τελικά που πανηγυρίστηκε έξαλλα απ’ όλα τα μέλη της αποστολής

Τα σετ: 25-23, 25-16, 25-16
Ελλάδα (Φλώρος) Καρακάση 4 (2/6 επ., 2 άσοι), Τζιαρλή 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Αλεξάκου 15 (11/15 επ., 4 μπλοκ, 83% υπ. – 33% άριστες), Τσιόγκα 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ), Τσελέπη 11 (9/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπακοδήμου 16 (9/19 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ, 19% υπ. – 06% άριστες), Πετρινόλη –λ (29% υπ. – 19% άριστες) / Βογιατζόγλου, Ζαμπάτη
Νορβηγία (Ραμπφομάνε) Όλιμσταντ 10 (6/31 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 24% άριστες), Γιούλεμπο 5 (0/2 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Σόρμπο, Άαρεσταντ 9 (8/29 επ., 1 μπλοκ), Νταλ 4 (2/22 επ., 2 άσοι, 38% υπ. – 13% άριστες), Μπόγκεν 9 (6/12 επ., 3 άσοι), Μπέρνστεν –λ (25% υπ. – 13% άριστες) / Κρούμσβικ 2 (1/2 επ., 1 άσο), Γιόχανσεν.