Ξεπέρασε τα προβλήματα και πέρασε από Σύρο ο ΠΑΟΚ

Φώτης Καρακούσης

Παρότι βρέθηκε πίσω με 2-1 και με την ψυχολογία όχι και τόσο ψηλά μετά το νέο τραυματισμό του Γκόμεζ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει του Φοίνικα στην Σύρο με 3-2 και να δείξει σφυγμό.

Με νωπό ακόμα τον νέο τραυματισμό του Ερνάντο Γκόμεζ, τραυματισμό που τελειώνει για φέτος τον διαγώνιο από την Βενεζουέλα, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Σύρο για να αντιμετωπίσει τον Φοίνικα στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής. Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 και 2-1, όμως έδειξαν ακόμα μία φορά χαρακτήρα μεγάλης ομάδας και κόντρα σε όλα τα προβλήματα που τους έχουν παρουσιαστεί φέτος, επικράτησαν με 3-2 (25-21, 21-25, 25-20, 20-25, 16-18) και έφτασαν τους 28 πόντους, δύο λιγότερους από τον δεύτερο Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας στο όμορφο νησί ήταν ένα ντέρμπι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες του πέμπτου σετ, αφού αρχικά στα άλλα τέσσερα οι ομάδες που τα κέρδισαν το έκαναν σχετικά εύκολα. Στην... ρώσικη ρουλέτα οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο τυχεροί και ψύχραιμοι και παρότι βρέθηκαν πίσω με 14-13, κατάφεραν με μια επίθεση του Σαφράνοβιτς και ένα λάθος του Μρντακ να πάρουν τη νίκη. Μια πολύ σημαντική όσον αφορά το ψυχολογικό κομμάτι νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σαφράνοβιτς με 18 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ντάντε με 12, Σακόγλου, Ανδρεάδης με 11 και Σμαραγδής με 10. Για τους ηττημένους ο Μρντακ με 27 πόντους ήταν και πάλι εξαιρετικός, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ρεϊνάλντο με 19.

Διαιτητές: Βουδούρης, Κουτσούλας

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 21-25, 25-20, 20-25, 16-18) σε 137'

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας, Μρντακ 27 (24/47 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πάρις 6 (3/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 19 (18/33 επ, 1 άσσος, 55% υπ - 30% άριστες), Εφραιμίδης 9 (7/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ - 25% άριστες), Τουράνιανιν 5 (3/9 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 73% υπ - 46% άριστες), Παπαδόπουλος 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σούρδι 5 (3/10 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ - 22% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (1/4 επ), Σακόγλου 11 (11/25 επ), Ανδρεάδης 11 (7/10 εππ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 18 (12/25 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ - 33% άριστες), Ντάντε 12 (11/24 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 33% άριστες) / Γκαράς (λ, 58% υπ - 36% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Σωτηρίου 9 (6/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ).

Η γνώμη του πάγκου

Ο προπονητής του Φοίνικας Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Έγινε καλός και δυνατός αγώνας αλλά δε μπορώ να είμαι ευχαριστημένος όταν χάνουμε και μάλιστα μετά από δύο χαμένα ματς μπολ. Δεν εκμεταλευτήκαμε τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε, ούτε και το προβάδισμα που είχαμε στα σετ νωρίτερα. Είναι οι μικρές λεπτομέρειες που εφέτος μας έχουν κοστίσει πολλούς βαθμούς».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Περιμέναμε μεγάλη αντίσταση από τον Φοίνικα και ήμασταν προετοιμασμένοι για μεγάλο αγώνα. Πιεστήκαμε αλλά κρατήσαμε την ποιότητα που έπρεπε για να κάνουμε το σωστό στο τέλος του αγώνα και να πάρουμε τη νίκη. Παίξαμε ομαδικά και αυτό κρατάω πάνω και από τη νίκη. Μας έχει στεναχωρήσει η περίπτωση του Γκόμεζ αλλά οφείλουμε να κοιτάξουμε μπροστά για το καλό της ομάδας».