Ποδαρικό με το δεξί και εκδίκηση για Ολυμπιακό

Φώτης Καρακούσης

Με νίκη ξεκίνησε το 2017 ο Ολυμπιακός. Οι... ερυθρόλευκες επικράτησαν του ΑΟ Θήρας με 3-1 και πήραν και... εκδίκηση για την ήττα στο πρώτο γύρο, που είναι και η μοναδική τους φέτος.

Όπως τελείωσε το 2016, δηλαδή με νίκη, άρχισε και το 2017 ο Ολυμπιακός. Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάσεβιτς έκαναν ποδαρικό με τρίποντο επικρατώντας του ΑΟ Θήρας με 3-1 (25-19, 23-25, 25-22, 25-22) και πήραν και... εκδίκηση από την ομάδα η οποία ευθύνεται για την μοναδική έως τώρα ήττα τους την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ο αγώνας στο Ρέντη ήταν ένα ντέρμπι καθώς όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με εξαίρεση το πρώτο το οποίο κατέκτησαν με άνεση οι γηπεδούχες. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν, αλλά στο τέλος των άλλων δύο σετ οι... ερυθρόλευκες ήταν πιο σοβαρές στους τελευταίους πόντους παίρνοντας τη νίκη.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Γιώτα με 20 πόντους και την ακολούθησαν οι Μαλασάι με 15 και Λαμπρούση με 14. Για τις ηττημένες η Τέρζιτς είχε 18 και οι Μεταξά, Όστοϊτς ακολούθησαν με 12.

Τα σετ: 25-19, 23-25, 25-22, 25-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 20 (12/18επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Μαλασάι 15 (13/34 επ., 2 άσσοι, 39%υπ.-36%αρ.), Λαμπρούση 14 (7/14 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Βλαχάκη 10 (10/24 επ.), Τσίμα 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 32%υπ.-32%αρ.), Χριστοδούλου 7 (4/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κονόμη -λ (53%υπ.-33%αρ.), Λαζάρεβιτς 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ, 70%υπ.-50%αρ.), Κοκκινάκη -λ, Χίππε 6 (4/12 επ., 2 άσσοι).

Α.Ο. Θήρας (Απόστολος Οικονόμου): Γεωργιάδου 7 (9/13 επ., 3 μπλοκ), Ζντοβτς 8 (5/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 55%υπ.-32%αρ.), Μεταξά 12 (11/17 επ., 1 μπλοκ), Όστοϊτς 12 (7/20 επ., 5 μπλοκ, 46%υπ.-34%αρ.), Βεργίδου 6 (5 άσσοι, 1 μπλοκ), Τέρζιτς 18 (14/38 επ., 4 άσσοι), Αρτακιανού -λ (29%υπ.-24%αρ.), Μουντάκη, Τσοχατζή, Τσομπανίδου.

Η γνώμη του πάγκου

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Πετύχαμε μια σημαντική νίκη με καλή εμφάνιση, πριν από ένα σημαντικό ματς για εμάς, όπως αυτό που έρχεται στο Βουκουρέστι κόντρα στην C.S.M.. Η Χίπε δεν έπαιξε πάρα πολύ σήμερα, αλλά αγωνίστηκε όσο ακριβώς την χρειαζόμασταν στην επιστροφή της. Ίσως στις προπονήσεις δείχνει πιο έτοιμη αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλαμε να ρισκάρουμε. Επίσης η Λαζάρεβιτς είχε ένα πρόβλημα στο αριστερό χέρι και δεν την πιέσαμε για να παίξει περισσότερο σήμερα. Είναι ωστόσο εξαιρετικά σημαντικό για εμάς ότι όλες οι παίκτριες συμμετείχαν στη σημερινή νίκη. Σήμερα παίξαμε καλά, όμως κόντρα στην C.S.M. θα πρέπει να παίξουμε λίγο καλύτερα».

Απόστολος Οικονόμου: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό παρόλο την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού κατάφερε και διαχειρίστηκε το ματς καλύτερα και να του ευχηθούμε καλή πορεία στην Ευρώπη. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια της ομάδας. Αυτό που είχα πει και στις δηλώσεις πριν το ματς για το σερβίς-υποδοχή λειτούργησε σε καλό επίπεδο. Σταθήκαμε ανταγωνιστικά και είδα μια βελτιωμένη εικόνα της ομάδας σε εκτός έδρας παιχνίδι. Ευελπιστούμε σε έναν καλύτερο δεύτερο γύρο» .