Τον... γκρέμισε από την κορυφή

Αλλαγή στην κορυφή της Α1 Γυναικών με τον Πανναξιακό να επικρατεί του Παναθηναϊκού με 3-1 και τον Ολυμπιακό να ανεβαίνει στην πρώτη θέση.

Στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής, ο Πανναξιακός πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού, κλείνοντας τον πρώτο γύρο στην 3η θέση με 27βαθμούς ακολουθώντας κατά πόδας τον ΠΑΟ που έμεινε στους 28 βαθμούς και βρίσκεται πλέον στη δεύτερη θέση.

Ο Πανναξιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση προηγήθηκε με 12-5 (μπλοκ Ζακχαίου) με τον Παναθηναϊκό να μη βρίσκει λύσεις στην υποδοχή. Ο Δημήτρης Καζάζης ανακάτεψε την τράπουλα με Παπαδοπούλου και Λαγουδάκη. Η διαφορά έφτασε στο +10 (19-9) υπέρ των γηπεδούχων και το 1-0 σετ με 25-13 έγραψε η Ζακχαίου.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να αντιδρά και ακόμα και όταν στο δεύτερο τεχνιό τάιμ άουτ ο ΠΑΟΝ ήταν μπροστά με 16-12, οι «πράσινες» ροκάνισαν και έφτασαν στο 20-20 με την Παπαδοπούλου. Η Μερτέκη έκανε το 20-22, η Γάτση έχασε το σερβις για το 21-23 και οι φιλοξενούμενες έφτασαν με την Κωνσταντινίδου στην ισοφάριση με 23-25.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα της Νάξου πίεσε εκ νέου τον Παναθηναϊκό, που προσπαθούσε να βρει σωστό σχήμα για να αντεπιτεθεί. Η Καρπουζά μπήκε στο 12-7 στη θέση της Κωνσταντινίδου, η Λαγουδάκη αντί της Πολ στο 15-8 και η Καββαδία αντί της Φιλντ στο 21-10. Η Τοτσίδου έβαζε δύσκολα στον ΠΑΟ από το σερβίς και κάπως έτσι έγινε το 2-1 με 25-10.

Με ψυχολογία μετά το 2-1 σετ, ο Πανναξιακός κατάφερε να κατακτήσει και το τέταρτο σετ αφού πήρε διαφορά (12-8, 19-11, 22-16) και έγραψε το 3-1 με 25-18.

Η γνώμη του πάγκου

Δημήτρης Καζάζης: «Ήμασταν πολύ κακοί σήμερα. Τα κορίτσια της Νάξου φάνηκε ότι το θέλανε περισσοτερο. Βρεθήκαμε σε πολύ κακή μέρα. Από εκεί και πέρα προχωράμε».

Ρούσης: «Τελειώσαμε ιδανικά τον πρώτο γύρο. Κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο. Πολλά συγχαρητήρια στις παίκτριες».

Τα σετ: 25-13, 23-25, 25-10,25-18

Πανναξιακός (Ρούσης): Φρέσκο, Πότοκαρ, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Τοτσίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου –λ / Γάτση

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χρυσομάλλη, Κωνσταντινίδου, Πολ, Μερτέκη, Ρίτσι, Φιλντ, Ρόγκα -λ /Παπαδοπούλου, Λαγουδάκη, Καρπουζά, Καββαδία

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 της ΑΕΚ στο κλειστό του Ρέντη και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναθηναϊκού στη Νάξο προσπέρασε στη βαθμολογία στο φινάλε του πρώτου γύρου και βρέθηκε στην κορυφή μαζί με τον άτυπο τίτλο του «πρωταθλητή χειμώνα».

Κάνοντας ροτέισον (με Βλαχάκη, Εμμανουηλίδου και Κοκκινάκη) ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να πάρει από την αρχή διαφορές (16-6, 21-7) και να κάνει το 1-0 σετ με 25-12.

Στον ίδιο ρυθμό και τα άλλα δυπ σετ με το δεύτερο να ολοκληρώνεται 25-14 και ακόμα πιο εύκολο το τρίτο με 25-11 απέναντι στην ουραγό ΑΕΚ που χωρίς τη Νούσια αλλά και με τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας δεν μπόρεσε να κοντράρει περαιτέρω.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Είμαι χαρούμενος γιατί μετά το τέλος του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος και τώρα που γνωρίζουμε το σκορ στην Νάξο, βρισκόμαστε στην πρώτη θέση. Νομίζω ότι σε γενικές γραμμές κάναμε μια πολύ καλή έναρξη της σεζόν αν εξαιρέσουμε βεβαίως αυτό το… θα το έλεγα λάθος την πρώτη αγωνιστική, αλλά η Σαντορίνη δεν είναι ένα εύκολο γήπεδο. Σημασία έχει ότι είμαστε πρώτοι μετά το τέλος του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος, είχαμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα στο πρώτο παιχνίδι μας στην Ευρώπη, άρα νομίζω ότι θα πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι από τα αποτελέσματα μας αλλά και από την απόδοση της ομάδας μας εως σήμερα. Είμαι σίγουρος ότι μετά από την διακοπή για τις γιορτές η ομάδα μου μπορεί να αποδώσει πολύ καλύτερα και φυσικά όλοι το θέλουμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα, έτσι ώστε να είμαστε ακόμα πιο σίγουροι στην διεκδίκηση των στόχων μας».

Γιώργος Σαμαράς: «Έπαιζε ο πρώτος με τον τελευταίο και αυτό τα λέει όλα».

Τα σετ: 25-12, 25-14, 25-11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα, Λαζάρεβιτς , Μαλασάϊ , Βλαχάκη, Χριστοδούλου, Εμμανουηλίδου, Κοκκινάκη-λ/ Κονόμη –λ, Τέζα , Τσίμα, Μιλεντίγεβιτς, Κονόμη –λ

ΑΕΚ (Γιώργος Σαμαράς): Βάθη, Ζίγκα, Βενέτη, Αργυροπούλου, Καρατερζή, Φιλιπιόνκα, Μπελιά –λ/

Μακεδόνες – Ηλιούπολη 3-1

Οι Μακεδόνες επικράτησαν με 3-1 της Ηλιούπολης και με την ολοκλήρωση του 1ου γύρου βρέθηκαν στην 7η θέση της βαθμολογίας και 6 βαθμούς μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Ηλιούπολη ήταν αυτή που ξεκίνησε τον αγώνα καλύτερα και προηγήθηκε με 0-4, 3-10, 4-12 στο πρώτο σετ με τους Μακεδόνες να μειώνουν σε 11-15, να πλησιάζουν σε 22-23, αλλά το σετ να τελειώνει 22-25.

Διαφορετική εικόνα στο β’ σετ με τη γηπεδούχο ομάδα να προηγείται 4-0, αλλά το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 16-16 που έγινε 21-17 για το 1-1.

Στο γ’ σετ η Ηλιούπολη προηγήθηκε 4-7, 7-11 με τους Μακεδόνες να περνούν για πρώτη φορά με 14-13, να ξεφεύγουν με 20-15 και να φτάνουν εύκολα στο 2-1.

Στο δ’ σετ έγινε μάχη πόντο με πόντο με την Ηλιούπολη να ξεφεύγει με 13-16 και 18-20, αλλά στο 19-21 οι Μακεδόνες με συνεχόμενα μπλοκ έτρεξαν σερί 6-0 φτάνοντας στο 25-21 και στη νίκη με 3-1.

Μανώλης Σκουλικάρης: «Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο δεν ξεκινήσαμε καλά λόγω του άγχους που είχαμε, αλλά από ένα σημείο και μετά βρήκαμε το ρυθμό μας και θεωρώ ότι μπορούσαμε να κερδίσουμε και πιο εύκολα, αλλά τέλος καλό όλα καλά».

Δήμητρα Λυκoγιάννη: «Για άλλη μια φορά δεν αρπάξαμε την ευκαιρία με την κατάκτηση του πρώτου σετ να πάρουμε βαθμό σε μια δύσκολη έδρα. Ουσιαστικά παλεύουμε με τον εαυτό μας και τα λάθη μας».

Τα σετ: 22-25, 25-19, 25-15, 25-21

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Δραγουμάνου, Τοάζι, Καραφουλλίδου, Σπανού, Πολυνοπούλου, Μυρίδου –λ / Βέλλιου

ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Γιοβάνη, Σπανού, Γκρέκα, Τσουμήτα, Μαλουσάρη, Μαθιουδάκη-λ / Κοκίου, Σαλούστρου, Ματσούκα

Ελπίδα – Άρης 1-3

Ο Αρης νίκησε 3-1 την Ελπίδα στους Αμπελόκηπους στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και παρέμεινε στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας, αντίθετα με τις γηπεδούχες που εξακολουθούν να βρίσκονται σε δύσκολη θέση.

Ο αγώνας ήταν πολύ δυνατός, πρόσφερε ωραίο θέαμα στους θεατές, καθώς ο Αρης συνάντησε σθεναρή αντίσταση και χρειάστηκε η πολή καλή εμφάνιση των περιφερειακών του (Καετάνο, Αλεξάκου και Κις) για να «αποδράσει».

Από την άλλη μεριά κορυφαία ήταν η Αλεξία Καλανταρίδου και την ακολούθησε σε απόδοση η Κατερίνα Μπολέτου, ενώ αξιοσημείωτη ήταν η πρώτη εμφάνιση (ως βασικής) της λίμπερο Δάκου και η επιστροφή της Παπάζογλου.

Ο Αρης ξεκίνησε προηγούμενος με 2-7, η Ελπίδα πέρασε προσωρινά 17-16, αλλά όταν η Αλεξάκου πήγε στη γραμμή του σέρβις το σκορ έγινε 23-17 και εκεί κρίθηκε το σετ. Στο δεύτερο σετ η Ελπίδα ήταν καταιγιστική στο σέρβις και το μπλοκ, για να ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ στο τρίτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 13-14, όταν ανέλαβε δράση η Καετάνο.

Στο τέταρτο σετ ο Αρης ξέφυγε με 6-11, αλλά η Ελπίδα ισοφάρισε (12-12) και πέρασε 19-18 με μπλοκ της Καλανταρίδου στην Κις. Η Ουγγαρέζα όμως ξανάβαλε την ομάδα της μπροστά με 21-22 και ο Αρης τελείωσε το σετ με αιχμή την Καετάνο.

Γιώργος Χρυσομαλλίδης: «Δείξαμε καλό αγωνιστικό πρόσωπο, αλλά στα κρίσιμα σημεία ο Αρης διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και έφτασε δίκαια στη νίκη».

Δημήτρης Σολκίδης: «Έγινε κατά διαστήματα καλό παιχνίδι, με πολλές άμυνες κι από τις δύο ομάδες. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς που ήταν κι ο βασικός μας στόχος και συνεχίζουμε την προσπάθεια».

Tα σετ: 20-25, 25-14, 19-25, 22-25

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Νώτη, Γουίλσον, Μ. Μπολέτου, Κ. Μπολέτου, Καλανταρίδου, Καλαντάτζε, Δάκου (λ) – Σουπιώνη (λ), Παπάζογλου, Καραμούτσα, Γεροβασιλείου, Μυλωνά, Καλαϊτζάκη.

ΑΡΗΣ (Σολκίδης): Καετάνο, Πεσόα, Αλεξάκου, Πήττα, Καραφουλίδου, Κις, Κελεσίδου (λ) – Γουγούση.

Μαρκόπουλο – Αίαντας 3-0

Επιστροφή στις νίκες για το Μαρκόπουλο που επικράτησε με 3-0 Αίαντα Ευόσμου στα Μεσόγεια και έκλεισε νικηφόρα τον πρώτο γύρο στην Α1 γυναικών.

Στο πρώτο σετ, με τη Μερκάντο να πιέζει με τα σερβίς της από το 6-6 οι γηπεδούχες έχτισαν μια πρώτη διαφορά στο 11-6. Ο Αίαντας προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ (19-16) αλλά ο ΑΟΜ έκανε το 1-0 με 25-17.

Στο δεύτερο σετ, η Φακοπουλίδου ήταν αυτή που πίεσε την υποδοχή των φιλοξενουμένων από το σερβίς για ένα γρήγορο 5-0. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη είχε καθαρό μυαλό και αποτελεσματικότητα στην επίθεση (14-4, 20-7) και έκανε το 2-0 με 25-10.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ με τη διαφορά να ανοίγει στο +8 (19-11) για την τελική επικράτηση του Μαρκόπουλου με 3-0 σετ και 25-18.

Γιάννης Νικολάκης: «Υπήρχε ένα άγχος πριν τον αγώνα γιατί η ομάδα προερχόταν από δυο αρνητικά αποτελέσματα με Νάξο και Άρη, παρόλα αυτά η ομάδα σήμερα ήταν αρκετά συγκεντρωμένη και βγήκε όλο το πλάνο που είχαμε σχεδιάσει για μια ομάδα σαν τον Αίαντα που ειναι πολυ επικίνδυνος και δίκαια βρισκεται στη θέση που βρισκεται».

Ηλίας Ζαλασταθιάδης: «Για το σημερινό παιχνίδι δεν υπάρχει κάτι να πούμε, ήταν η χειρότερη μας φετινή εμφάνιση και ήρθε σε μια περίοδο που δεν έπρεπε, τον τελευταίο καιρό η ομάδα έπαιζε αρκετά καλα. Οι βαθμοί που μαζέψαμε στον πρώτο γύρο μας επιτρέπουν να κοιτάμε λίγο παραπάνω και ίσως θα μπορούσαμε να έχουμε μερικούς».

Τα σετ: 25-17, 25-10, 25-18

Οι συνθέσεις:

Μαρκόπουλο (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλέιν, Φακοπουλίδου, Διάλλα, Ιακωβίδου λ./, Νικολογιάννη,

Αίας (Ζωλασταθιάδης): Ξανθοπούλου, Ανδρονικίδου, Κλίβελαντ, Τζούριτς, Κλέπκου, Κούση Σωτήρογλου λ./, Αποστολίδου, Βλάχου, Αποστολίδου