Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1 (25-22, 19-25, 25-23, 25-23)

Φώτης Καρακούσης

Σε ένα ματς υψηλού επιπέδου, ο Ολυμπιακός έκανε το «7 στα 7» νικώντας με 3-1 τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη έχοντας τον super Αγκάμεζ σε εξαιρετική βραδιά!

Ασταμάτητος δείχνει την φετινή χρονιά ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες σε ένα πραγματικό ντέρμπι που ήταν διαφήμιση για το άθλημα επικράτησαν του Παναθηναϊκού με 3-1 (25-22, 19-25, 25-23, 25-23), έκαναν το επτά στα επτά και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Σλόμπονταν Μπόσκαν είχε σε τεράστια μέρα τον Αγκάμεζ, με τον Κολομβιανό να κερδίζει ουσιαστικά μόνος του την πρώην ομάδα του.

Όσον αφορά τον Παναθηναϊκό, ναι μεν έχασε και δεν μπόρεσε να πάρει ένα ακόμα σετ για να κερδίσει τουλάχιστον έναν πόντο, αλλά έδειξε ακόμα πιο ξεκάθαρα και από τη νίκη επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία, πως μετά από χρόνια έχει επιστρέψει στις πρώτες θέσεις και πως μπορεί να κοιτάζει τους πάντες στα μάτια. Οι... πράσινοι με τον Γκονζάλες να είναι επίσης εξαιρετικός και τον Τσίροβιτς πολύ ανεβασμένος πάλεψαν τον κάθε πόντο και έχασαν το ντέρμπι στις λεπτομέρειες.

Και όταν λέμε ντέρμπι, ναι μετά από χρόνια ήταν ντέρμπι και μάλιστα μεγάλο. Κάτι που είχε λείψει από το ελληνικό μας βόλεϊ. Οι δύο... αιώνιοι όπως φυσικά ο ΠΑΟΚ, αλλά και ο Ηρακλής δείχνουν φέτος ικανοί να ανεβάσουν και πάλι επίπεδο το άθλημα και να το φτάσουν αν όχι εκεί, σίγουρα κοντά εκεί που ήταν την περασμένη δεκαετία.

Ιδανικό ξεκίνημα για Ολυμπιακό

Ας πάρουμε το ματς από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που πήγε στον Ολυμπιακό με τους γηπεδούχους να μπαίνουν καλύτερα στο τάραφλεξ και να κάνουν το 1-0, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Αγκάμεζ, ενώ στο διάστημα αυτό βοήθησε και ο Τσούπκοβιτς.

Έβγαλαν... έξω τον Σέρβο και έκαναν με άνεση το 1-1

Στο δεύτερο σετ οι... πράσινοι έκαναν το αυτονόητο, αυτό δηλαδή που έκανε και ο ΠΑΟΚ και δυσκόλεψε όσο δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό. Σημάδευε τον Τσούπκοβιτς στο σερβίς και έτσι τον έβγαλε εκτός αγώνα, ενώ στον αντίποδα Γκονζάλες και Τσίροβιτς μαζί με τον Ρανγκέλ στο μπλοκ βοήθησαν την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να φτάσει και μάλιστα με μεγάλη άνεση στο 1-1.

Το σετ με τα λάθη της διαιτησίας

Στο τρίτο σετ... έσπασαν καρδιές με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τους διαιτητές να κάνουν κάποια σοβαρά λάθη. Το πρώτο έγινε στο 10-12, όταν σε πλασέ του Μεργκαρέχο ο Γεωργουλέας έδωσε επανάληψη της φάσης επειδή είχε πέσει κάτω ο Αγκάμεζ. Στο 19-18 έγινε νέο και μάλιστα διπλό λάθος με τον Γκονζάλες αρχικά να κάνει διπλή μπαλιά, να μην την δίνουν μετά τον Μεργκαρέχο να καρφώνει μέσα και να δίνουν άουτ. Οι αποφάσεις αυτές ξεσήκωσαν τις διαμαρτυρίες και των δύο ομάδων με τον Καραμαρούδη να αποβάλλεται από το σετ. Ένα σετ που πήγε στον Ολυμπιακό ο οποίος προηγήθηκε με 24-21, είδε τον Παναθηναϊκό να μειώνει στον πόντο, αλλά ο Αγκάμεζ με επίθεση έκανε το 1-2.

Ματσάρα και στο τέταρτο

Και στο τέταρτο και όπως φάνηκε τελευταίο σετ είχαμε ματσάρα. Ένα πραγματικά μεγάλο ντέρμπι αιωνίων που τόσο μας είχε λείψει. Οι... πράσινοι θέλοντας να ξαναμπούν στο ματς κατάφεραν να πάρουν κεφάλι και να προηγηθούν με 11-7, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να φέρνουν το σετ στα ίσια. Και πάλι οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 23-19 και 24-21. Και πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, μείωσαν στον πόντο, αλλά εκ νέου ο Αγκάμεζ τελείωσε το σετ και το ματς δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ και ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Αγκάμεζ φτάνοντας του 29 με το εντυπωσιακό 63% στην επίθεση. Για τους ηττημένους ο Γκονζάλες έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στον Παναθηναϊκό με 19 πόντους, ο Τσίροβιτς είχε 13, ο Μεργκαρέχο 11 και ο Ρανγκέλ 10.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεωργουλέας

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 19-25, 25-23, 25-23) σε 116'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Κοκκινάκης 9 (8/16 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 45% άριστες), Άθος Κόστα 8 (6/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αγκάμεζ 29 (24/38 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 7 (6/22 επ, 1 άσσος, 20% υπ - 7% άριστες) / Στεφάνου (λ, 74% υπ - 58% άριστες), Ζουπάνι, Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Φράγκος 4 (2/5 επ, 2 άσσοι, 69% υπ - 54% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Μεργκαρέχο 11 (9/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 18% υπ - 18% άριστες), Χαραλαμπίδης 5 (5/6 επ), Τσίροβιτς 13 (10/27 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ 50% άριστες), Γκονζάλες 19 (16/30 επιθέσεις 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (6/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) /Δαρίδης (λ, 64% υπ -36% άριστες), Μπέλος, Πανταλέων.

Σημείωση: Η διαιτησία σήμερα έκανε κάποια λάθη, αλλά ήταν ελάχιστα και κυρίως ΔΕΝ ΕΚΡΙΝΑΝ το ντέρμπι, γιαυτό πραγματικά δεν αξίζει ειδικά μετά από ένα τέτοιο ματς να ασχοληθεί κάποιος με αυτή. Είναι κρίμα...