Ανάσα για Ηλιούπολη, βύθιση για ΑΕΚ

Φώτης Καρακούσης

Νίκη που την ανεβάζει πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού και της δίνει ανάσα για την συνέχεια πέτυχε η Ηλιούπολη επικρατώντας της ΑΕΚ με 3-0. Από το κακό στο χειρότερο οι... κιτρινόμαυρες που ακόμα δεν έχουν κερδίσει ούτε σετ.

Με τον αγώνα της Ηλιούπολης με την ΑΕΚ ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική στην Α1 Γυναικών. Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 (25-11, 25-23, 25-12), πήρε βαθμολογική ανάσα και βύθισε ακόμα περισσότερο την Ένωση.

Οι... κιτρινόμαυρες μετά από έξι ματς όχι απλά δεν έχουν καταφέρει να κερδίσουν κάποιον πόντο, αλλά δεν έχουν πάρει ούτε σετ και αν δεν αλλάξουν κάτι άμεσα, μόνο με θαύμα θα καταφέρουν να μείνουν στην κατηγορία.

Στα του αγώνα με εξαίρεση το δεύτερο σετ στο οποίο οι φιλοξενούμενες πάλεψαν και με το παραπάνω, η Ηλιούπολη δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στο άνετο 3-0 και μαζί με αυτό στους 8 βαθμούς και την 8η θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Τα σετ: 25-11, 25-23, 25-12

ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Σπανού, Τσουμήτα, Κις, Γιοβάνη, Μαλουσάρη, Λάβδα / λ. Κοκίου, Γκρέκα

ΑΕΚ (Σκουτελάκος): Νούσια, Γεωργαντά, Βάφη, Ζίγκα, Καλαφατάκη, Καράτερζη / λ. Αργυροπούλου, Φιλιπιόνκα, Βενέτη

Η γνώμη του πάγκου

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Καταφέραμε να πάρουμε ένα «καθαρό» αποτέλεσμα ψυχολογίας, αλλά σίγουρα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης ώστε να σταθεροποιήσουμε την απόδοσή μας, αποφεύγοντας λάθη και κενά του δεύτερου σετ. Κοιτάζουμε μπροστά γιατί μας περιμένουν δύο δύσκολα παιχνίδια την εβδομάδα που έρχεται, την Τετάρτη στη Σαντορίνη και την επόμενη Κυριακή εντός με τον Ολυμπιακό».

Χάρης Σκουτελάκος: «Στο πρώτο σετ μπήκαμε πολύ νωθρά κι έχοντας κακή υποδοχή δεν μπορέσαμε να κάνουμε παιχνίδι. Στο β' σετ δυσκολέψαμε εμείς την υποδοχή του αντιπάλου, είχαμε τον έλεγχο αλλά στο τέλος πληρώσαμε τα δικά μας λάθη με αποτέλεσμα στο τρίτο σετ να έχουμε την εικόνα του πρώτου και χωρίς υποδοχή να το χάσουμε εύκολα».