Ο Παμβοχαϊκός σταμάτησε τον Παναθηναϊκό

Φώτης Καρακούσης

Μεγάλο παιχνίδι στο Βραχάτι με τον Παμβοχαϊκό να επικρατεί του Παναθηναϊκού με 3-2 και να τον σταματάει μετά το δύο στα δύο που είχε στο ξεκίνημα.

Με ένα αμφίρροπο παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις, ανατροπές, αλλά και γκρίνια για την διαιτησία, συνεχίστηκε η 3η αγωνιστική στην Volley League (ολοκληρώνεται την Τετάρτη με τον αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Ηρακλή Χαλκίδας). Στο Βραχάτι ο Παμβοχαϊκος που μετρούσε μια νίκη και μια ήττα στο πρωτάθλημα, υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό που είχε δύο στα δύο και του έκοψε το αήττητο επικρατώντας με 3-2 (18-25, 28-26, 25-19, 20-25, 15-10).

Ο αγώνας όπως αναφέραμε τα είχε όλα. Δύο ανατροπές, καθώς προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με 0-1, πέρασαν μπροστά οι γηπεδούχοι με 2-1, έγινε το 2-2 και στο τέλος η νίκη πήγε στην ομάδα του Κώστα Δεληκώστα. Είχε όμορφες φάσεις και για τις δύο ομάδες, πολλές συγκινήσεις, αλλά και γκρίνια για την διαιτησία. Ειδικά στο πέμπτο σετ δικαιολογημένη, καθώς 8-6 μετά από επίθεση του Γκονζάλες η μπάλα βρήκε στο μπλοκ, με τον Ονόπα να δίνει λανθασμένα μπλοκ άουτ και αντί για το 8-7 να γίνεται το 9-6 και ουσιαστικά να τελειώνει το ματς.

Μέχρι εκείνο το σημείο όμως, είχαμε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, παρότι το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού έδειχνε πως μόνο ντέρμπι δεν θα ήταν. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με τους Μεργκαρέχο και Γκονζάλες να είναι ασταμάτητοι πήραν με άνεση το πρώτο σετ και έδειχναν πως θα έφταναν εύκολα σε νίκη. Οι Βραχατιώτες όμως είχαν άλλη άποψη και το έδειξαν στο δεύτερο σετ, ένα σετ που έκρινε πολλά, καθώς αν οι... πράσινοι έκαναν το 0-2 ίσως όλα να ήταν αλλιώς. Με το ίσως όμως δεν μπορείς να μιλάς. Στην πραγματικότητα οι γηπεδούχοι έκαναν στις λεπτομέρειες το 1-1, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των αντιπάλων τους, καθώς και το 28-26 το έκαναν από κακή υποδοχή του Μεργκαρέχο και τέσσερις μπαλιές του... τριφυλλιού.

Με την ψυχολογία υπέρ τους έκαναν σχετικά άνετα και το 2-1, όμως στο σημείο εκείνο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με τον Αργεντίνο και τον Κουβανό να ανεβάζουν και πάλι απόδοση και βάζοντας και στο παιχνίδι τον ξεχασμένο Ρανγκέλ, ήρθε το 2-2. Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο ως το 8-6 που ο πρώτος διαιτητής αλλά και η δεύτερη Μουλά έκαναν το λάθος.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Παμβοχαϊκού επί του Παναθηναϊκού μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα και για να έρθει σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι 17 πόντοι του Πέτι, αλλά και οι 14 των Μπατζίμ, Πελεκούδα και οι 13 του Γκράχαμ. Για τους ηττημένους ο Γκονζάλες με 28 πόντους και 54% στην επίθεση ήταν πρώτος σκόρερ με τον Μεργκαρέχο να ακολουθεί με 16 και τον Τσίροβιτς να έχει 10.

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρ.

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 59 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (18-25, 28-26, 25-19, 20-25, 15-10) σε 132'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 6 (4/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 13 (10/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέτι 17 (13/21 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ - 34% άριστες), Πελεκούδας 14 (7/16 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Τζελάτι 7 (6/24 επ, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 14 (13/30 επ, 1 άσσος, 61% υπ - 33% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 53% υπ - 34% άριστες), Αγγελόπουλος, Γεωργίου, Παπάζογλου, Ιωαννίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (1/2 επ), Μελγκαρέχο 16 (12/28 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ - 16% άριστες), Τσίροβιτς 10 (9/22 επ, 1 άσσος, 54% υπ - 26% άριστες), Γκονζάλεζ 28 (26/48 επ, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (6/10 επ, 1 άσσος), Πανταλέων 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 42% υπ - 17% άριστες), Χαραλαμπίδης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Δημητριάδης, Μπέλος, Ανδρεόπουλος.

Η γνώμη του πάγκου

O προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Ηταν καλή νίκη απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε. Αυτή η νίκη τονώνει την ψυχολογία μας και επιβεβαιώνει πως είμαστε στο σωστό δρόμο. Συνεχίζουμε ταπεινά, χωρίς μεγάλα λόγια. Μετά την απώλεια του 1ου σετ είδαμε πως ο Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα στην υποδοχή του στο τζαμπ φλοτ σερβίς και γυρίσαμε την τακτική μας. Αυτό ήταν και το κλειδί της νίκης. Νικήσαμε μία ομάδα που όταν βρει το ρυθμό της θα διεκδικήσει στα ίσια τον τίτλο από τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Δεν κάναμε καλή εμφάνιση. Ήταν φανερό πως τα παιδιά που προέρχονταν από τραυματισμούς (Μελγκαρέχο, Γκονζάλες) κουράστηκαν γρήγορα. Επίσης όταν ο Παμβοχαϊκός άλλαξε την τακτική στο σερβίς του αργήσαμε να προσαρμοστούμε. Δε μπορέσαμε να το αντιμετωπίσουμε. Για να βρούμε αντίδοτο χάσαμε δύο σετ. Δεν βγάλαμε υποδοχή ψηλά με δάκτυλα και όταν καταφέραμε να το κάνουμε πήραμε το 4ο σετ και ηρεμήσαμε το παιχνίδι μας. Έγινε λάθος στο 8-6 του 5ου σετ από τους διαιτητές αλλά και οι διαιτητές θα κάνουν λάθος. Σιγουρα όταν το 8-7 γίνεται 9-6 παίζει το ρόλο του αλλά δεν στεκόμαστε εδώ. Προχωράμε».